Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Srub stojící načerno ještě zohyzdila montážní pěna, majitel ho musel zbourat

  11:45
Trampové přišli o známý srub Kajmáno. Stál nelegálně na území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, navíc byl nevkusně zrenovovaný a oblepený montážní pěnou. Úřadům se podařilo dosáhnout jeho zbourání. V boji proti černým stavbám, je to spíše výjimka, majitelé obvykle vyváznou s pokutou.

Srub Kajmáno poblíž města Dubá | foto: CHKO Kokořínsko - Máchův kraj

„V tomto případě pomohlo, že se majitel pozemku, na kterém srub stál, zavázal stavbu odstranit. Tento postup schválil stavební úřad. Přispěli jsme mu drobnější částkou na likvidaci vzniklého odpadu,“ řekl MF DNES vedoucí Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Ladislav Pořízek.

Trampských staveb je na Kokořínsku a v okolí Máchova jezera celá řada, jejich vlastníci jsou neznámí. Správa CHKO k nim bývá shovívavá, neboť často slouží k přespávání trampům nebo skautům. V případě Kajmána ale rozhodlo to, že se srub do lesního terénu vůbec nehodil.

„Já mám pro trampy pochopení, jejich nocležny nevnímám jako zásadní problém, ale tady byl srub celý oblepený montážní pěnou až ke skále. Kdosi ho navíc celý obnovil, když před několika lety vyhořel, takže šlo o relativně novou stavbu. Srub, který někdo zamkne, nemá s trampingem nic společného,“ vysvětlil Pořízek.

Mapování černých staveb se dlouhodobě věnuje facebooková stránka „Černé stavby v CHKO nechceme.“ Její autoři nahlašují nelegální stavby stavebním úřadům. Tak tomu bylo i v případě Kajmána.

„Na betonové desce milovníci romantiky zbastlili nelegální stavbu, bytelně natřenou luxolem a penetračním lakem. Přímo k pískovcové skále ji přilepili montážní pěnou. Trampský srub pak vylepšili střechou z profilovaného plechu, dveřmi a oknem z OBI, poštovní schránkou. Dveře Kajmana opatřili přátelé Woodcraftu pro jistotu hned třemi zámky, aby jim jejich víkendovou rekreaci nekazil nikdo nepovolaný. Chyběly už jen wi-fi, satelit, bazén a vinný sklípek. Prostě tramping jak má být, ahóój kamarádi v lese,“ ironicky glosují autoři stránky na adresu Kajmána.

Na území CHKO jsou další desítky černých staveb

Třebaže Kajmáno je minulostí, na území CHKO Kokořínsko – Máchův kraj jsou další desítky černých staveb. A nejde jen o trampské boudy. Boj proti nim je obtížný a často trvá roky. 

„My jsme jen dotčený orgán, pravomoc tady mají stavební úřady. Ročně jim nahlašujeme asi třicítku černých staveb, které vznikly bez povolení na místě, kde nemají stát. Jde o rekreační chaty, různé přístavby, dokonce i o rodinné domy,“ přiblížil Ladislav Pořízek. 

„Pokud je to ale nějaký srub v lese, majitele nedohledáte. I kdybychom tam s asistencí policie přišli, tak řekne, že tam jen přespává, že to není jeho. V momentě, kdy neexistuje vlastník, není komu nařídit likvidaci,“ vysvětlil Pořízek. 

Stavební úřady mohou majiteli vyměřit pokutu nebo rozhodnout o odstranění stavby. Pokud tak majitel neučiní, lze stavbu odstranit na náklady úřadů a peníze pak po majiteli soudně vymáhat. Tento scénář je ale spíše výjimečný. 

„Z minulosti vím o jediném případu z Doks, kde úřad odstranil načerno postavenou chatu na své náklady, ty teď vymáhá po majiteli,“ zmínil šéf CHKO. Mnohem častěji se majitelé pokoušejí s úřady vyjednávat a docílit legalizace černé stavby.

Problémy řeší i v Českém ráji

Proti černým stavbám bojují i v Českém ráji. Šéf správy zdejší CHKO Jiří Klápště vidí problém v malé aktivitě stavebních úřadů. 

„Nevím o případu, kdy by zde stavební úřad nechal zlikvidovat nějakou černou stavbu. Soudit se s majiteli o náklady se nikomu nechce, je to zdlouhavé. Loni se podařilo odstranit jen nelegálně postavený srub v lokalitě Pohoř nedaleko Kacanov, ale tady ho strhl majitel sám,“ uvedl Klápště. 

O řadě černých staveb se navíc úřady nebo CHKO dlouho vůbec nedozví. Vzniknou tak, že si někdo přestaví seník nebo stáj pro zvířata na bydlení. Občas lidé obývají i maringotku. „Podepřou ji kůly, přistaví k tomu terasu a jezdí tam třeba na víkendy. I to jsou černé stavby. Jedna taková je ve Voděradech u Frýdštejna, obývá ji jeden umělec,“ zmínil Jiří Klápště.

Navzdory tomu, že majitelé takových černých staveb jsou téměř nepostižitelní, vystavují se vědomě velkému riziku. „Taková stavba není v katastru nemovitostí a právně tedy neexistuje. Nepojistíte ji a ani neprodáte. V případě, že by v ní třeba hořelo, můžou po majiteli hasiči vymáhat náklady za výjezd,“ poznamenal Pořízek. 

Srub stával nedaleko Dubé

Srub stával nedaleko Dubé

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

VIDEO: Houkající cisterna se v zatáčce rozhoupala, chvíli jela jen po dvou kolech

21. května 2024  12:35,  aktualizováno  14:44

Dramatickou situaci zažila posádka krajských hasičů v Liberci. Jejich cisterna málem skončila na...

Medaile přežijí i bujaré oslavy. Zkoušeli jsme to, říkají skláři a vyrobí další

27. května 2024  15:50

Křišťálové medaile pro hokejový šampionát jsou odolné, aby přežily i neřízené oslavy v šatnách....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Programátoři z Úřadu práce. Kvalifikaci změnilo 15 tisíc lidí, chválí si jeho šéf

26. května 2024  19:20

Zvýšit svou kvalifikaci nebo se naučit úplně nový obor. Úřad práce má projekt za více než 5 miliard...

Chlapec si při útěku z domova zlomil ruku a nohu, zachránil ho všímavý senior

26. května 2024  7:06

Díky své všímavosti nejspíš zachránil život třináctiletému klukovi. Ocenění „Ztracená pomněnka“,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jdu do Liberce. Po trenéru Kováčovi oficiálně potvrdil nové angažmá i klub

25. května 2024  22:30,  aktualizováno  26.5 14:35

Fotbalový trenér Radoslav Kováč potvrdil, že od nového ročníku první ligy povede Liberec. Dosavadní...

Tradiční Svijanské slavnosti letos nebudou, pivovar se nedohodl s obcí

28. května 2024  10:12

Tradiční Slavnosti svijanského piva, za kterými mířily na koupaliště ve Svijanském Újezdě tisíce...

V kraji vzrůstá zájem o solární energii, panely ale nelze připojit všude

28. května 2024  9:39

Stále víc bytových domů v Plzeňském kraji usiluje o připojení fotovoltaické elektrárny. Například...

Led, vítr a tuleni. Pedagogové z Liberce opravovali stanici na Antarktidě

27. května 2024

Premium Na výpravu do Antarktidy se letos vydali liberečtí pedagogové. Střežili zdraví celé expedice,...

Medaile přežijí i bujaré oslavy. Zkoušeli jsme to, říkají skláři a vyrobí další

27. května 2024  15:50

Křišťálové medaile pro hokejový šampionát jsou odolné, aby přežily i neřízené oslavy v šatnách....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...