Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Auto srazilo v Českém ráji vlčici, ochranáři hledají dobrovolníky do hlídek

  10:33
Na čtyřproudé silnici první třídy z Liberce do Turnova srazilo auto asi dvouletou vlčici, která patrně migrovala do nových lovišť. Pro přírodovědce je to důkaz, že je Český ráj novým teritoriem, kde se po Lužických horách a Ralsku šelmy brzy objeví.

Autem sražená vlčice u Turnova. | foto: Václav Luka/ CHKO Český ráj

Sražená vlčice ležela ve středu u silničního náspu, odkud ji pracovníci CHKO Český ráj odvezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.  

Fotogalerie

„Pitva určí přesnou příčinu smrti – tou je pravděpodobně srážka s vozidlem na frekventované silnici – a odebrané vzorky podrobíme genetické analýze, aby se zjistilo, zda se skutečně jedná o vlka a z jaké populace zvíře pochází,“ vysvětluje Aleš Vorel z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity, který se věnuje výzkumu vlků.

„Na 99 procent to byl vlk. Samice měla přibližně dva roky, na první pohled byla zdravá a dobře vyvinutá. Její tělo bylo nepoškozené, pouze u tlamy měla krev, což napovídá, že nepřežila srážku s autem,“ podotkl ředitel Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště. 

Podle něj jde o první případ po více než sto letech, kdy se vlk v oblasti Českého ráje objevil. „Nemáme důkaz, že by vlk byl součástí nějaké trvalé smečky, která tu žije. Patrně šlo o takzvaného migranta, který hledal nová teritoria k životu,“ zmínil Klápště.

Po dokončení genetických analýz nechají vlčici vycpat. „Ideálně bychom ji umístili do Domu přírody v Dolánkách u Turnova, kde by se s ní mohly seznámit děti. Nebo by skončila u nás v CHKO,“ dodal. 

Podle přírodovědců jde o další důkaz, že vlci znovuosídlují českou krajinu. Prvně se objevili v rezervaci Břehyně – Pecopala v sousedství Máchova jezera, pak se ukázali v Ralsku a dokonce nedaleko Frýdlantu v Jizerských horách.

20. dubna 2016

Vlci byli paralelně s tím potvrzeni i v Národním parku České Švýcarsko, kde dokonce fotopast zachytila vlka ve chvíli, kdy si pochutnává na sražené lani, na niž si počíhal u krmelce. Poté, co přítomnost vlků prokázali v Lužických horách, je zřejmé, že zvířata na jejich migrační pouti nic nezastaví.

Český ráj je pro vlky ideální

„Jedna vlčí smečka má teritorium i 250 kilometrů čtverečních. Mladí jedinci, kteří se z ní oddělují, tedy musí překonat i stovky kilometrů, když hledají jiná loviště. Je tedy jasné, že další může být Český ráj. Vlku stačí k životu dvě věci: alespoň částečně zalesněná krajina a dostatečná potravní nabídka. Obojí Český ráj splňuje,“ míní expert na velké šelmy z Hnutí Duha Jiří Beneš.

Český ráj ovšem je, na rozdíl od Jizerek a Ralska, turisticky mnohem vytíženější oblast. Beneš si však nemyslí, že to může vlky odradit.

„Vezměme si třeba Broumovsko, kde vlci žijí. Běžně se tam pohybují v okolí Adršpašsko–teplických skal, které jsou turisticky extrémně zatížené. Vlkům lidská přítomnost nevadí,“ vysvětluje.

30. dubna 2019

Hnutí Duha nicméně Český ráj nemonitoruje, což se má po nálezu vlčice změnit. Koordinátor projektů ochrany a monitoringu velkých šelem Miroslav Kutal z Hnutí Duha vybízí lidi, aby se přidali do takzvaných vlčích hlídek. Ty hledají a sbírají stopy výskytu vlků, například srst a trus. Hledají otisky tlap v blátě a sněhu. Starají se také o fotopasti. 

„Uvítáme pomoc dobrovolníků, kteří by nám v monitoringu šelem chtěli pomoct. V Českém ráji zatím nikoho nemáme. Takové lidi dokážeme velmi rychle vyškolit, vybavit pomůckami,“ dodává Kutal. Zájemci se mají hlásit na e-mail stopy@selmy.cz.

Dálnice je zabiják vlků

Jednoznačným důkazem, že se vlci v Českém ráji usadili, by byla stržená zvěř nebo ovce. Takový důkaz zatím neexistuje, byť hlášení výskytu vlků přírodovědci z Turnovska mají. 

„Tvrdá data však ještě nemáme. Jen pozorování. Kdyby tu vlci trvale žili, asi by to neuniklo pozornosti, byly by tu stržené ovce,“ myslí si Kutal.

Podle Jiřího Beneše by ale lidé měli být klidní. Za posledních sto let neexistuje v Evropě doložený případ, že by vlci zaútočili na člověka. Myšlenky na regulaci vlků odstřelem odmítá. 

„Dnes už víme, že největším regulátorem vlčí populace jsou silnice a dálnice. Vzhledem k počtu vlků je tedy jakékoliv jiné omezení, například lov, zbytečné a nesmyslné,“ dodává Beneš. 

9. července 2018

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

Při nehodě na D10 zemřelo dítě, řidička je vážně zraněná

Při nehodě osobního auta na 61. kilometru dálnice D10 zemřelo dítě, řidičku ve vážném stavu přepravili vrtulníkem do...

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Traktor vjel na stezku do cesty cyklistovi. Kolo je rozlomené, jezdec v nemocnici

Na cyklostezku u České Lípy vjel traktor přímo před projíždějícího cyklistu, který do něj vzápětí vrazil. Náraz byl tak...

Předškolní děti na trampolínu nepatří. Úrazy bývají vážné, říká ortoped

Premium Vážná poranění hlavy nebo páteře a pak dlouhá rekonvalescence. I tak mohou pro některé děti dopadnout prázdniny. Proč...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Propuštěný vězeň pobodal v České Lípě kolemjdoucího, útočil bez varování

Čtyři dny po propuštění z věznice pobodal sedmadvacetiletý muž v České Lípě náhodného kolemjdoucího. Ten stihl s...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Největší nákupní centrum v kraji přestaví za miliardu, kutilové přijdou o OBI

Největší obchodní centrum v kraji, libereckou Nisu, čeká přestavba za miliardu korun. Návštěvníci se dočkají nové...

Při nehodě na D10 zemřelo dítě, řidička je vážně zraněná

Při nehodě osobního auta na 61. kilometru dálnice D10 zemřelo dítě, řidičku ve vážném stavu přepravili vrtulníkem do...

Liberecký kraj zkontroloval domovy seniorů, ředitelé dostali vytýkací dopisy

Chyby ve smlouvách i v účetnictví. Liberecký kraj poslal vytýkací dopisy dvěma ředitelům domovů důchodců, které nově...

Liberecký bazén zdražil, plavcům vadí hlavně zrušení krátkodobých vstupenek

S dražším vstupným musí počítat návštěvníci plaveckého bazénu v Liberci. Provozovatel navíc zrušil možnost zakoupení...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...