Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. prosince 2022 Mikuláš

Sověty zničené rybníky vracejí vodu do Ralska, ten největší je bez bahna

  8:28
Bývalý vojenský prostor se změnil. Sověti kdysi zničili zdejší rybníky, ty jsou až na výjimky opět opravené. A stavějí se nové.

Ještě před třiceti lety to byly jedové tůně. Sovětské tanky tu cvičily přebroďování a ralské rybníky úplně rozjezdily. Znečistily je naftou a oleji. Řada rybníků přišla o vodu a zarostla.

Dnes už zdejší krajina nepřipomíná děravý ementál. Voda je zpátky. Hradčanský, největší ze zdejších rybníků, se právě začíná po částečné opravě napouštět.

„Máme za sebou odbahnění Hradčanského rybníka. Menší část jsme ponechali, odhadem jsme ze dna odvezli tři čtvrtiny bahna o objemu dvacet tisíc kubíků,“ informoval starosta Ralska Miloslav Tůma (ANO). Bahno uložili na lesní deponii, rozbory v něm totiž potvrdily výskyt přírodního arsenu. Než bahno poslouží jako hnojivo, musí nejméně dva roky ležet.

Zajímavostí je, že Hradčanský rybník nebyl nikdy dřív odbahněn. „Původně jsme odhadovali, že odbahněn nebyl tak 50 let. Geolog ale zjistil, že se o to pokoušeli pouze v 70. letech, ale neúspěšně. Odbahněn a opraven skutečně nebyl snad od dob Valdštejnů,“ dodává Tůma.

Na konci léta se stavební firmy do Hradčan vrátí, aby opravily hráz, požerák a bezpečnostní přeliv. Na akci získala radnice dotaci 25 milionů z EU. Podstatnou změnou, která ovlivní vzhled celé hráze, bude stavba širšího chodníku na straně přiléhající k silnici. 

„Položíme novou základovou desku pro stavidlo, to se posune odhadem asi o deset metrů do rybníku, bude z toho taková malá vyhlídková lávka. Z druhé strany silnice za hrází vznikne náhon a dvě tůně jako žabochody a rybochody,“ doplnil starosta. Potom se rybník znovu napustí a vrátí se do něj i ryby.

Hradčany byly vyhlášeným letoviskem

Hradčany, do roku 1948 pojmenované Kummer am See, byly dříve skutečným letoviskem, kam se lidé jezdili koupat. Se vznikem vojenského újezdu ale o statut výletního místa přišly, když se tu na 23 let usadila sovětská armáda. Starosta by chtěl Hradčanskému rybníku vrátit někdejší slávu.

„Chceme vybudovat přístup do vody, zvětšit celou pláž a vyměnit zde písek. Rád bych, kdyby se Hradčany staly opět rekreačním sídlem, takže časem by tu mohla vyrůst nějaká převlékárna, dřevěné prvky a nějaké občerstvení,“ zdůrazňuje Miloslav Tůma.

Rybníků je v Ralsku celkem 19. Pilířem rybniční soustavy zde je takzvaná Hradčanská kaskáda, systém několika propojených rybníků Černý, Vavrouškův, Strážovský a Držník, na něž navazuje právě Hradčanský rybník.

Kromě Hradčanského patří zbylé rybníky Vojenským lesům a statkům (VLS). Ty se o rehabilitaci zdejší krajiny pokoušejí už několik let. V rámci projektu Živá voda tu každoročně investují několik milionů korun. Takto byly za 7,5 milionu korun opraveny rybníky Lutovník a Knížecí.

V roce 2016 zde Vojenské lesy za 1,7 milionu dokonce postavily úplně nový rybník U Srubu, což akcentuje fakt, že stojí vedle loveckého srubu v oboře Židlov. Opraven je i rybník Držník. Letos VLS plánují rekonstruovat rybník Novodvorský V., počítá se se stavbou nové hráze a stavidel. Pod rybníkem vznikne mokřad. Zcela nový rybník má vyrůst v oboře Velký dub, podle zdejší hájovny dostane jméno Senná brána.

Podle mluvčího VLS Jana Sotony mají nové, opravené i postavené rybníky celkem tři funkce. „Zadržují vodu v krajině, takže v případě sucha, jaké v posledních letech zažíváme, zlepšují podmínky k životu zdejší fauně. Zároveň přispívají k její větší biodiverzitě a jsou také napajedlem pro větší zvířata,“ zdůraznil mluvčí.

„Naším cílem je prošpikovat Ralsko vodními plochami. A nemusí jít jen o rybníky, ale o napajedla, tůně a studánky. Odpařováním vody z nich dojde ke zlepšení mikroklimatu v okolí,“ dodal.

V soustavě ralských rybníků roste odemka vodní a prstnatec plamatý nebo ďáblík bahenní. Z chráněných obratlovců zde žijí čáp černý, skřivan lesní a lelek lesní.

Po odchodu Sovětů zde provedli průzkum a napočítali 698 druhů motýlů, z nichž některé druhy žijí pouze zde.

  • Nejčtenější

Vítkovice dotáhly Pardubice, Třinec prohrál i v Olomouci. Sparta dál vítězí

Hokejisté Vítkovic se po páteční výhře 4:1 nad Kometou v rámci 25. extraligového kola bodově dorovnali vedoucím...

Z Liberce do Prahy vlakem za 70 minut. Kraj hlásí zásadní posun

O modernizaci železniční tratě mezi hlavním městem a Libercem, která by spojení zásadně zrychlila, se mluví už desítky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrtvý divočák na Liberecku měl africký mor, nařízení omezí pohyb lidí v lese

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom...

Vnučky za zavražděného dědečka odškodné nedostanou, nejevily o něj zájem

Vnučky muže z Českolipska, kterého jeho manželka ubila topůrkem, rozřezala a spálila, nemají od pachatelky nárok na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při hašení požáru roubenky zemřel dobrovolný hasič, zřítil se na něj strop

Dobrovolný hasič zemřel při likvidaci požáru domu v Novém Boru - Arnultovicích na Českolipsku. Při hašení na něj spadl...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Autobusy jezdí z Jablonce až na Maliník, běžkaře přiblíží k magistrále

Ještě na začátku léta tam byl kus lesa. Teď je místo něj čerstvě zprovozněná otočka autobusu jablonecké městské...

Z Liberce do Prahy vlakem za 70 minut. Kraj hlásí zásadní posun

O modernizaci železniční tratě mezi hlavním městem a Libercem, která by spojení zásadně zrychlila, se mluví už desítky...

Vnučky za zavražděného dědečka odškodné nedostanou, nejevily o něj zájem

Vnučky muže z Českolipska, kterého jeho manželka ubila topůrkem, rozřezala a spálila, nemají od pachatelky nárok na...

Závislost na Rusku? Plazmové reaktory v Dubé vyrábějí plyn z odpadu

Premium Odpad nemusí končit nevyužitý na skládkách. Jeho zplyňováním se dá získat energii na vytápění, ale i stavební materiál....

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...