Tatár dostal dva roky vězení a už je za mřížemi. Otec obou mladíků však ještě uvažuje o tom, že se obrátí na Evropský soud ve Štrasburku.
"Patrik byl sám postřelený, navíc pomáhal zastřelenému bratrovi. A neútočil," prohlásil Tatár starší. "Přesto dostal trest. Vyšetřování nebylo vedeno správně, poškozený lhal, věří se ale vrahovi. Žijeme v rasistickém státě."
Policie a soud ale dospěly k jinému závěru a jejich verze vypadá jinak.
Na začátku tragického střetu se o sebe muži otřeli rameny
Sieber se šel po silvestrovské půlnoci podívat, jestli mu někdo nevykrádá sklad. U železniční tratě mezi Tanvaldem a Desnou potkal bratry Tatáry.
Když se míjeli, otřeli se s Ladislavem Tatárem mladším o sebe rameny a sprostě si nadávali. Podle státního zástupce Radima Kadlčka pak Ladislav udeřil Siebera zezadu do hlavy.
"K napadení se připojil i Patrik Tatár," dodal Kadlček. Jak vyplynulo z vyšetřování, bratři do Siebera kopali. Když ležel na zemi, vytasil pistoli a vystřelil.
Státní zástupce později rozhodl, že šlo o nutnou obranu. Sieber tak vyšel z tragického souboje s bratry Tatáry bez trestu.
Proces s Tatárem proběhl s vyloučením veřejnosti
U těla zastřeleného Ladislava Tatára ležel nůž, ani jeden z bratrů s ním však na Siebera neútočil.
Kriminalisté zároveň vyloučili variantu, že v konfliktu sehrál roli rasismus. Útočníci ovšem během nešťastné noci pili alkohol.
Proces s Patrikem Tatárem se konal bez veřejnosti. Siebert byl totiž i kvůli masivní medializaci kauzy ve špatném psychickém stavu.
Soud vyslechl ještě další dva svědky. "Rozpory nebyly brány v potaz," upozornil Tatár starší.
Tanvaldská tragédie vzbudila emoce mezi lidmi romského i neromského původu. Režiséři Filip Remunda a Vít Klusák o ní natočili dokumentární film Život a smrt v Tanvaldu.