Třídenní stávka justičních pracovníků ochromila celé Česko a nejinak tomu bylo v Libereckém kraji, kde se do protestu zapojilo 113 úředníků a muselo být odloženo 92 soudních jednání.
Případ kauzy Metrostav, kde je jedním z obžalovaných i současný hejtman Martin Půta, se ale dnes projednával.
Jedním z důvodů byl pravděpodobně fakt, že původní zářijový termín musel předseda senátu Pavel Pachner odložit, neboť soud kvůli administrativní chybě nesehnal včas nového státního zástupce.
„V této výjimečné situaci zajistíme, aby soudní zapisovatelka přijela z Ústí nad Labem do Liberce a mohlo tak být zajištěné bezproblémové projednávání,“ odpověděla v pátek mluvčí soudu Karolína Francová na dotaz redakce iDNES.cz, kdo udělá zápis z jednání, když mezi stávkujícími jsou mimo jiné i soudní zapisovatelky.
„Jsem rád, že po roce a půl se tady setkáváme a snad se celá kauza, která je za mne nesmyslná, od začátku založená na konstrukcích, blíží ke konci,“ řekl Půta těsně před zahájením soudu a neskrýval rozčarování nad délkou celého procesu.
Soud odložil jednání s hejtmanem, kvůli přehlédnutí řádku včas nevyrozuměl žalobce |
V podobném duchu hovořil i v září, kdy zdůraznil, že mu jde o očištění jeho jména i rodiny. Zároveň tehdy kritizoval, že mu nikdo nedal vědět, že se soudní jednání ruší, navíc, když jako hejtman musel řešit krizovou situaci kolem záplav.
Soudní jednání se tak po roce a půl může rozjet znovu a předseda senátu Pavel Pachner kvůli dlouhé prodlevě musí přečíst nejpodstatnější části ze spisu, což mu zabere několik dní, jelikož protokoly mají zhruba 140 stran. Pokud by některá z protistran s tímto postupem nesouhlasila, musel by se případ projednávat od začátku.
„Žádám, aby čtení protokolu proběhlo za mé nepřítomnosti,“ obrátil se na předsedu senátu Martin Půta postupně s dalšími obviněnými, čemuž soud vyhověl. Půta se tak v jednací síni zdržel jen slabou čtvrthodinu.
Závěrečné řeči až příští rok
Jednání pak pokračovalo pouze za přítomnosti státního zástupce a obhájců obviněných. Soudce Pachner uvedl, že pokud nebudou nové důkazy, dokazování by tím mohlo skončit a na řadu zřejmě přijdou závěrečné řeči, které se plánují na půlku ledna a začátek února.
„Nelze teď dopředu říct, jak dlouho závěrečné řeči budou trvat, protože jen státní zástupce má závěrečnou řeč napsanou na osmdesáti stranách,“ avizoval Pachner.
Korupční kauza je spojená se dvěma projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic.
Hejtmana Půty se týká jen menší část obžaloby, a to v souvislosti se zajištěním 55milionové dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci za 65 milionů, kterou pro GEPO dělala firma Metrostav.
Obžaloba Půtu viní z toho, že od Metrostavu přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Podle spisu šlo o 830 tisíc korun. Půta to od počátku vyšetřování odmítá. Uvádí, že o žádný úplatek nežádal a ani žádný nepřijal.