V Liberci stojí u soudu muž, který měl doma jed schopný zabít 170 lidí

  14:53aktualizováno  16:03
Liberecký soud se začal zabývat případem Daniela Drábka, který podle obžaloby vyrobil a přechovával smrtelně nebezpečný ricin. Policie u něj našla skoro 12 miligramů této vysoce toxické látky, což by stačilo k zabití 170 lidí. Za přechovávání bojového prostředku Drábkovi hrozí až osm let vězení.
Obviněný Daniel Drábek přechovával smrtelně nebezpečný ricin. (Ilustrační snímek)

Obviněný Daniel Drábek přechovával smrtelně nebezpečný ricin. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

"Jde o velmi ojedinělý případ, co se týče České republiky," řekl krajský státní zástupce Miloš Klátik.

Podle obžaloby Drábek vyhrožoval koncem dubna v Radimovicích u Sychrova nedaleko Turnova čtyřem lidem, že je polije pivem s ricinem. Chtěl si tak prý zajistit, aby nikomu nic neříkali o jeho nezákonných aktivitách.

Drábek, který v té době byl exekutorským vykonavatelem, to ale odmítá. U soudu se k držení ricinu přiznal, prý ho měl pro svoji plánovanou sebevraždu. Nepoužil ho, neboť by umíral dlouho a v bolestech.

U soudu také uvedl, že chystal vlastní vraždu. "Bylo to domluveno, do hrudi mě měl třikrát střelit z metru Radek Alexej Boudný," řekl muž, který je v invalidním důchodu kvůli závažnému psychickému onemocnění. Vražda se měla odehrát loni 6. června, Drábka policisté zadrželi o dva dny dříve.

Ricin v roce 1978 zabil nepohodlného bulharského novináře

Ricin je mimořádně nebezpečný jed, proti němuž neexistuje protilátka a v těle člověka po sobě zanechává stopy. Otrava se nejprve projevuje jako chřipka, později se přidají střevní problémy a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny.

Jedovatý ricin

Ricin je prudce toxická látka, který funguje jako takzvaný buněčný jed. Může působit smrtelně jak vdechnutím, tak požitím či injekcí. Podle lékařských zdrojů k usmrcení dospělého člověka stačí kapka ricinu o velikosti špendlíkové hlavičky.

Smrtící dávka při píchnutí injekcí je 70 mikrogramů, při polknutí 500 mikrogramů.

Zřejmě nejznámějším případem je vražda bulharského spisovatele a novináře Georgiho Markova, kterého na londýnské autobusové zastávce v roce 1978 píchl speciálně upraveným deštníkem do nohy pravděpodobně agent KGB. Do stehna mu tak dostal dutou kuličku naplněnou ricinem a pro komunisty nepohodlný novinář za tři dny zemřel. Ricinový olej se dříve používal jako projímadlo.

Za přechovávání bojového prostředku zakázaného zákonem a mezinárodní smlouvou Drábkovi hrozí dva až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

U soudu čelí Drábek i dalším obviněním. Policisté u něj a jeho komplice našli 340 kusů malorážkového střeliva, i když nevlastní zbrojní průkaz. Muž se brání tím, že střelivo patřilo jeho ženě, která zbrojní průkaz vlastní a které jí věnoval, když skončila platnost jeho zbrojního průkazu.

"Viděl jsem u něj samopaly, dva kulomety," uvedl další z obžalovaných v tomto případu, David Klemovský. Podle Drábka ale u něj policie žádné zbraně nenašla.

Vlastnictví policejních uniforem zdůvodnil tím, že je sběratel, a falešné kníry či paruky měl ještě z doby, kdy byl soukromý detektiv. Součástí spisu je i fotografie, na níž je zachycen s kulometem a v kubánské uniformě. To bylo podle něj pro jednu internetovou soutěž.

Obchodoval s drogami, prý je ale používal na bolesti hlavy

Spolu s dalšími dvěma muži je Drábek obviněn také z obchodování s drogami. Podle obžaloby nakoupili v okrese Kyjov loni v květnu a červnu asi dva kilogramy marihuany za 145 tisíc korun. Gram poté prodávali za 150 korun. Konopím také Drábek "platil" za odvedenou práci lidem, o nichž věděl, že jsou konzumenty marihuany. I to Drábek popřel.

Podle něj první zásilka patřila obžalovanému Petru Boudnému, který si tak na půl roku zajistil levnou marihuanu. Druhá prý byla pro něj, neboť si z konopí dělal odvar, který mu měl pomoci od bolestí hlavy. Drogy podle jeho výpovědi zajišťoval Klemovský, kterého označil za drogového dealera. "Říkal, že na jižní Moravě to pěstuje skoro každý," uvedl Drábek.

Klemovský to odmítá, prý se s Drábkem setkával na popud policie. "Policie mi řekla, co bude (Drábek) chtít, abych udělal," uvedl muž s bydlištěm v Kyjově.

I přes údajnou spolupráci s policií je na lavici obžalovaných a stíhán je stejně jako Drábek vazebně. Za drogové delikty jim hrozí osm až 12 let.

Autoři: ,

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Zoo v Liberci chtěla slavit 100 let. Badatelé zjistili, že je o 15 let starší

Zoo byla založena už v roce 1904 a nikoli v roce 1919, jak se dosud všude...

Logo sto let a velké oslavy měly celý letošní rok provázet libereckou zoologickou zahradu. Pod tíhou nových...

Scooter spojí národy, ohnivou show přiveze poprvé do Liberce

Benátská noc 2011 - Scooter

Legendární otázka How Much Is the Fish?, tedy Kolik stojí ryba?, padne letos na podzim v liberecké Home Credit aréně. Z...

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz