Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. září 2022 Jonáš

Vyšvihl se k elitě, Rudý kat z něj udělal dělníka a vězně

  15:05
Soud s Janem Hejátkem byl v létě 1949 jedním z prvních politických procesů v severních Čechách. Do uranových dolů muže poslal nechvalně proslulý soudce Vojtěch Rudý, přezdívaný Rudý kat.
Jan Hejátko se stal jednou z prvních obětí politických procesů poté, co moc ve státě převzala komunistická strana. Ilustrační snímek

Jan Hejátko se stal jednou z prvních obětí politických procesů poté, co moc ve státě převzala komunistická strana. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Jako vězeň komunistického režimu dřel Jan Hejátko do úmoru v uranových dolech a zničil si tam zdraví. Po propuštění mu musel lékař vyměňovat radioaktivitou zasaženou krev. Hejátkův tragický úděl začal ve chvíli, kdy opustil rodnou Moravu a přestěhoval se v roce 1946 i s rodinou do Liberce.

„Jan Hejátko se stal jednou z prvních obětí politických procesů poté, co moc ve státě převzala Komunistická strana Československa. Soud s ním proběhl již v létě 1949 ještě před procesem s Miladou Horákovou. Dostal trest deset let a odseděl si ho skoro celý. Měl dvě malé děti. Aby je jeho manželka uživila, pracovala přes den jako prodavačka a po večerech jako pradlena a uklizečka,“ říká Kateřina Portmann, pedagožka z katedry historie Technické univerzity Liberec. 

„Nejhorší je, že ho v roce 1961 zavřeli znovu. Za pouhou kritiku neutěšených společenských poměrů v Československé socialistické republice. Bavili se o nich s jinými bývalými politickými vězni a někdo je udal.“ 

Po stopách dědečka

Kateřina Portmann vedla na katedře historie diplomovou práci studentky Magdaleny Brožové s názvem „Životní osud politického vězně Jana Hejátka“. Napsala ji v roce 2018 a k hlavní postavě chovala silný osobní vztah. Jan Hejátko byl jejím dědečkem.

Magdalena Brožová ve své diplomové práci vysvětlila, proč se vydala po stopách drastického útisku, do něhož uvrhl před 70 lety Hejátkovu rodinu totalitní režim. 

„Současné společenské klima a trendy naznačují nebezpečí, že by tyto okamžiky dějin mohly být zapomenuty i přesto, že nás stále ovlivňují a ovlivňovat budou,“ uvedla Magdalena Brožová. 

Jejímu dědečkovi Janu Hejátkovi se vymstilo, že patřil mezi lidi, kteří osidlovali po druhé světové válce pohraničí. Měl obchodní a zemědělské vzdělání a byl odborníkem, jaké Československo v Liberci po odsunu sudetských Němců velmi potřebovalo. Jan Hejátko pocházel z bohaté rodiny sedláků z Ocmanovic na Třebíčsku a do roku 1946 se politicky neprojevoval. Po příchodu do Liberce ale zřejmě rychle pochopil, že členství v některé ze stran Národní fronty mu přinese výhody. Vybral si národní socialisty, což se mu za dva roky stalo osudným.

Jeho pouť odstartovala slibně

V roce 1946 však jeho liberecká pouť odstartovala více než slibně. Obchodní vzdělání mu zajistilo přidělení železářství na lukrativním místě v Liberci. V obchodě v Moskevské ulici ho úřady udělaly národním správcem.

Jan Hejátko jako živnostník skvěle prosperoval. V Liberci se rychle zařadil mezi příslušníky poválečné společenské elity. „Pamatuji si ten byt, který jsme zároveň s obchodem dostali. Nacházel se v patře nad prodejnou. Byl krásný a velký. Měli jsme se královsky,“ vzpomínal na své dětství syn Jana Hejátka, Miroslav. 

Hejátkovi nevlastnili pouze byt v Liberci. Podle dochovaných písemností činily jejich úspory 800 tisíc korun a v obchodě se nacházelo zboží v hodnotě za dalších více než 1,5 milionu korun. Hejátkovi jezdili automobilem značky Tatra 75 cabriolet. Patřila jim rovněž chalupa v Bedřichově, starožitné obrazy, drahý nábytek a hodnotné bytové doplňky.

Žili ve dvou místnostech

Po únoru 1948, kdy se komunisté chopili v Československu moci, přišli Hejátkovi takřka o všechno. Po vyvlastnění žili jen ve dvou místnostech a Jan Hejátko se musel živit jako dělník. Nejhorší však ještě přišlo. Svědčí o tom vzpomínky vnuček Jana a Emilie Hejátkových. Dědeček jim nikdy nevyprávěl o letech strávených v komunistickém žaláři. Když o nich chtěl spustit, babička ho zarazila slovy: „Já to nechci slyšet!“ 

Jana Hejátka zatkli příslušníci Státní bezpečnosti těsně po Vánocích 1948 spolu s dalšími národními socialisty. Strčili ho za mříže do vazební věznice v liberecké Blažkově ulici. Žalářování a tvrdé výslechy podlomily zdraví Jana Hejátka a nějaký čas se léčil v nemocnici.

Rudý soudce

Proces s ním a jeho údajnou protistátní skupinou proběhl v srpnu 1949 u Státního soudu v Praze, zřízeného právě kvůli politickým procesům. U soudu Jan Hejátko popřel vše, co vypověděl při surových výsleších na Státní bezpečnosti a odvolal své přiznání. Marně. Soudce Vojtěch Rudý, přezdívaný Krvavý Vojtěch nebo též Rudý kat, který mimo jiné soudil i herečku Jiřinu Štěpničkovou, mu uštědřil deset let vězení – stejně jako dalším několika lidem obžalovaným z velezrady. 

Hejátko nejprve putoval do nechvalně proslulé plzeňské věznice Bory, , kde si trest odpykával svého času i Gustáv Husák. Pozdější československý prezident tam skončil po čistkách v KSČ. Po přesunu do věznice v Ostrově u Karlových Varů zařadili Jana Hejátka do pracovní skupiny Rovnost v uranových dolech v Jáchymově. 

V táboře nucených prací dělal pomocného dělníka. Prach v dolech byl silně radioaktivní a mnoho vězňů zemřelo na rakovinu plic. Jan Hejátko jí odolal, ale dřina v dolech ho oslabila na celý zbytek života. Během žalářování se žena a děti Jana Hejátka dostaly na návštěvu do vězení pouze ojediněle.

Syn Miroslav si uchoval vzpomínku, jak seděli s otcem v temné místnosti a skoro nic neříkali. „Otec byl unavený a bylo na něm vidět, že pobyt ve vězení mu nedělá dobře,“ řekl k návštěvě tatínka mnohem později Miroslav. Trest měl Janu Hejátkovi skončit 28. února 1959, podmínečně ho ale propustili zhruba o rok a půl dříve. V celách strávil bezmála devět let.

Zatčen podruhé

Bývalý živnostník si na svobodě vydělával na živobytí jako závozník. Jeho syn Miroslav a dcera Libuše nedostali šanci studovat střední školu a spolužáci na ně pohlíželi jako na děti kriminálníka. Sotva se rodina vzpamatovala, zatkla Státní bezpečnost Hejátka znovu.

V roce 1961 ho poslal soudce do věznice za rozvracení republiky na čtyři roky. S ním putovali za mříže i další bývalí političtí vězni v čele s Emilem Weilandem. Důvod – kritizovali národní hospodářství nebo vedli hovory o svobodných volbách a o náhradě za dlouholeté věznění.

Proti Janu Hejátkovi vypovídali členové uliční organizace KSČ. Hodně mu uškodil liberecký velitel Státní bezpečnosti Vít Hyka. „V roce 1962 vyhlásil naštěstí prezident Antonín Novotný amnestii a Jan Hejátko opustil po zhruba sedmi měsících vězení,“ uvádí Portmann. 

Hejátka pak Státní bezpečnost sice dlouhodobě sledovala, ale vězení se už vyhnul. Měl ještě tři bratry, jejichž životní dráha se odebrala zcela opačným směrem. Josef sloužil jako důstojník v Československé lidové armádě, ze sedláka Františka se stal předseda Jednotného zemědělského družstva a vstoupil do KSČ. Stanislav se díky aktivní podpoře KSČ vyšvihl na místo ředitele mlékárenského podniku Lacrum Brno.

Postoje bratrů, hlavně pak Stanislava, se Janu Hejátkovi příčily. Když se potkal s kariérním komunistou Stanislavem na pouti, prý prohlásil: „Víš je mi to líto, ale až dojde k převratu, podtrhnu ti stoličku!“ Mínil stoličku, na níž stojí odsouzenec s oprátkou na krku.

Na druhou stranu Státní bezpečnost bratry Jana Hejátka neperzekuovala, a mohli podporovat jeho rodinu během doby, kdy trpěl ve vězení. „Žena Jana Hejátka, Emilie, mu byla oddaná. Pokoušela se pro něj získat milost, což se jí nepodařilo,“ podotýká Kateřina Portmann.

Rehabilitace se Jan Hejátko dočkal jako většina politických vězňů z 50. let až po roce 1989. Nedožil je jí však, zemřel v roce 1982.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodu Liberec.

Výsledky pro: Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Cvikov, Mimoň, Nový Bor, Stráž pod Ralskem, Tanvald, Harrachovostatní

  • Nejčtenější

Záchranáři si mysleli, že si je dobírám, říká nový zastupitel Horymír Šemík

Nového zastupitele, jehož jméno připomíná hned dvě bájné postavy, má nově Prysk na Českolipsku. Od obyvatel získal...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud rozhodl o propuštění lékaře Bartáka na svobodu, zbýval mu rok

Okresní soud v Jablonci nad Nisou rozhodl o podmíněném propuštění lékaře Jaroslava Bartáka z vězení. Verdikt zatím není...

Hattricky Zohorny v Plzni a Najmana v Boleslavi. Třinec i Kometa doma padly

Páteční třetí kolo hokejové extraligy nabídlo hned dvoje samostatné nájezdy. Liberec je zvládl v Litvínově, Hradec s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po konfliktu v garáži muž zastřelil souseda nelegální zbraní, sedí v cele

Až 18 let za mřížemi hrozí šestapadesátiletému muži, který v sobotu odpoledne v Liberci střelil nelegálně drženou...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

V Jablonci po 28 letech nezvítězila ODS, primátora chce mít ANO

V Jablonci nad Nisou přestala platit jedna z jistot — volby tu vždy vyhraje ODS. Dlouhou šňůru sedmi prvenství v řadě...

Natáčel s Havlem, zachytil rekord i tanky. Odešel legendární reportér

Premium Byl zpravodajskou legendou Českého ráje. Kolem něj procházely dějiny a on je zaznamenal. Milan Brunclík natočil světový...

V České Lípě slaví ANO drtivé vítězství, Volfová chce zůstat starostkou

Nadpoloviční většinu mandátů v českolipském zastupitelstvu vybojovalo hnutí ANO. To podpořilo v komunálních volbách...

Nebudu zakyslý kritik, tvrdí poražený Vomáčka. Kravařím vládl 31 let

Více než tři dekády vládl Vít Vomáčka Kravařím na Českolipsku, teď se obecní úřad bude muset obejít bez něj. Sdružení...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...