Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

  16:44aktualizováno  16:44
Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem Imlaufem. Z obžaloby vyplývá, že dotační podvod se netýká jen stavby termálních Lázní v Chrastavě, ale i opravy hotelu Praha v Jablonci nad Nisou a rekonstrukce rozhledny a restaurace Liberecká výšina.

První řada: druhý zleva Ivo Palouš , třetí zleva Jan Imlauf, pátý zleva Petr Patrman, druhá řada: Robert Dušek, Martin Sepp. (8. 10. 2019) | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Škoda dosahuje téměř 340 milionů korun. Stát prostřednictvím ministerstva financí požaduje vrátit přes 128 milionů a ROP Severovýchod 210 milionů.

Kromě jednatele stavební firmy Imstav Jana Imlaufa čelí obžalobě dalších jedenáct lidí. Mimo jiné bývalý europoslanec a současný člen krajského předsednictva ČSSD Robert Dušek nebo někdejší sociálnědemokratický náměstek hejtmana Martin Sepp. Tehdy byl členem Regionální rady ROP Severovýchod, jež o dotacích rozhodovala.

Fotogalerie

Obžaloba tvrdí, že politici ČSSD měli pro podnikatele zajistit dotace ve výši mnoha desítek milionů korun. Jako úplatek podle obžaloby požadovali zhruba deset procent sumy.

Podle obžaloby měli dostat od jednatele Imstavu a spolustraníka Jana Imlaufa 12 milionů korun za to, že zajistí lepší hodnocení jeho projektů při žádání o dotaci.

Sepp i Dušek to ale odmítli. Prý měli s Imlaufem špatné vztahy a nemluvili s ním.

Podle spisu bylo součástí úplatku převedení ubytovny Mydlák v Liberci Františkově na Duška. Bývalý europoslanec ale uvedl, že ubytovnu řádně koupil od Imlaufa přes prostředníka a převedl na fiktivní majitelku. „Imlauf nevěděl, že za tím stojím já, jinak by mi ji neprodal,“ řekl Dušek.

Prostředníkem byl sociální demokrat Petr Skála, spolumajitel personální agentury H personal. Odmítl, že šlo o úplatek. „Je to nesmysl. Duškův příjem europoslance přesahoval možnosti běžného člověka,“ uvedl Skála. Podle něj s ním chtěl Dušek podnikat, až mu skončí mandát europoslance.

Duška jsem neměl rád, říká Imlauf

Za strůjce podvodu považuje obžaloba Jana Imlaufa. Ten podle spisu skrytě vlastnil přes firmy Dům pohody a Družstvo PLP Invest lázně, hotel i restauraci. Jejich výstavbu či opravu provedla Imlaufova firma za evropské dotace. Imlauf, stejně jako ostatní obžalovaní, svoji vinu odmítá. 

„Ubytovna nebyla zkolaudovaná, chtěl jsem ji prodat. Pak se objevil Skála a chtěl ji koupit. Řekl mi, že to není pro Duška, ale pro nějakou Lepeškovou. Jinak bych mu nic neprodal. Duška jsem neměl rád. Žádný úplatek v tom není. Je to nesmysl,“ prohlásil Jan Imlauf.

Obžalovaná Simona Lepešková byla fiktivním vlastníkem ubytovny. „(Dušek) byl europoslanec, dobře zajištěný, neměla jsem důvod pochybovat o jeho úmyslech. Robert (Dušek) mě o to požádal, souhlasila jsem,“ řekla u soudu.

Zakázky z let 2008 až 2012 byly podle obžaloby zmanipulované, aby vyhrál Imstav. Obžalovaní, kteří se podíleli na přípravě soutěží, to ale u soudu odmítli.

„Nechápu v čem by byly (podmínky soutěže) diskriminační. Byly nastaveny tak, jak bylo v té době zvykem,“ uvedl administrátor jedné soutěže a obžalovaný Pavel Macháček.

Obžalovaný Petr Preisler spojený v té době s ČSSD byl v dozorčí radě Domu pohody. Údajně nevěděl, že je Imlauf majitelem lázní a neměl prý ponětí o nějakém protizákonném jednání. Kdo mu nabídl místo v dozorčí radě, už dnes neví.

Peníze, které dostával od Imlaufa, nebyly podle něj honorářem, ale šly na pořádání akcí pro stovky členů místní ČSSD, při nichž se popíjel alkohol. „Kdybych je nepozval na pivko, panáka, tak by se na to vykašlali,“ uvedl u soudu.

Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Epidemie žloutenky v Libereckém kraji sílí, nemocnice hledá další lůžka

Liberecká krajská nemocnice se připravuje na možnost, že infekční oddělení nebude stačit kvůli přibývajícím případům...

Nechceme se dívat do obří jámy, žádali lidé od ředitele dolu Turów

Jak negativně ovlivní plánované rozšíření hnědouhelného dolu Turów životy obyvatel Uhelné poblíž Hrádku nad Nisou,...

Města válčí se suchem. Sekačky mají stopku, namísto trávníků vyrostou louky

Nejdřív tři, pak pět centimetrů. Na tyto výšky se v Liberci sekaly veřejné trávníky. Trvající extrémní sucha teď nutí...

Bílí tygři trpí spoustou genetických vad, ti od Berouska v Liberci šilhají

Dvě tygřice zabavené Ludvíku Berouskovi jsou už měsíc a půl v dočasném azylu liberecké zoologické zahrady. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz