Současný výběh a pavilon slonů je zastaralý a nevyhovující.

Současný výběh a pavilon slonů je zastaralý a nevyhovující. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zchátralý pavilon potřebuje úpravy za miliony. Jinak bude zoo bez slonů

  • 8
Smutná a dnes pro mnohé neuvěřitelná představa liberecké zoo bez slonů se může do několika let stát realitou. V případě, že se nepodaří sehnat 6 milionů korun na nejnutnější stavební úpravy nevyhovujícího slonince.

„V budoucnu nemůžeme vyloučit, že může dojít k porušení chovu. Ale i ve spolupráci s městem děláme všechno pro to, aby se to nestalo,“ řekl ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Pod dojmem loni vybudovaného nového vstupu do zoo vypadá sloninec ze 70. let jaksi nepatřičně.

Nejde ale jen o zchátralou vnější podobu. Především stále chybí úprava, díky které by se mohli ošetřovatelé starat o nebezpečná zvířata bezkontaktně.

Skutečnost, že se předloni podařilo dovézt k dožívající vycvičené a na kontakt s lidmi uvyklé slonici Rání druhou, původem cirkusovou samici Balu, je spíš šťastná náhoda.

„Z hlediska sloní populace je to atypické zvíře. Slonice se v cirkusu stala kontaktní, vycvičená a nevybojovává si za každou cenu svůj prostor. Až nám ale slonice odejdou, je velmi málo pravděpodobné, že bychom znovu získali nějaké takové zvíře,“ upozornil ředitel Nejedlo.

Ošetřovatelé dnes musí chodit mezi slony, protože chybí potřebné vnitřní úpravy slonince. Problematický je i příkop mezi výběhem a návštěvníky, který by mohl být pro mladá zvířata nebezpečný.

Předchozí roky byla zoo ve velkém finančním útlumu. Ten se postupně zlepšuje, pavilonů, jež potřebují nějakou finanční injekci, je však mnohem víc.

Zoo v této souvislosti pomáhají i návštěvníci, nadace nebo firmy. Kromě toho, že svými příspěvky podporují chov jednotlivých zvířat, posílají dary i na úpravy slonince.

Autobazar věnuje pětistovku z každého auta

Na ten už zahradě od poloviny roku, kdy rozjela kampaň, poslali na účet a vhodili do kasičky 230 tisíc korun. Zoo už peníze využila na dílčí úpravy příbytku chobotnatců.

„Není to ještě na celkovou rekonstrukci slonince, ale většinu peněz už jsme použili na zlepšení života slonů. Vybudovali jsme třeba nové zásobníky na potravu,“ přiblížil ředitel zahrady Nejedlo.

Příspěvky některých podporovatelů zahrady mají dlouhodobější charakter. Jedna z návštěvnic posílala například měsíčně několik stokorun pomocí trvalého příkazu v bance. Liberecký autobazar zase zahradě na rekonstrukci slonince věnoval pět set korun z každého prodaného auta.

Zoo Liberec chová slony od roku 1958. V šedesátých letech ale zahrada už bez slonů dva roky byla. V roce 1967 totiž samice Kitty uhynula. Pak dorazily samice Rání a Gaurí. Obě pocházely přímo z indických zoo v Kalkatě a Mysore. Gaurí zemřela v roce 2011. Nová samice Bala přijela do Liberce v roce 2013.