Devianti a korupčníci. Liberecký politik ostře kritizuje rodiče školáků

  11:55aktualizováno  11:55
Okolo „spádové turistiky“ v Liberci se rozpoutala bouřlivá diskuse. Za devianty a korupčníky označil náměstek libereckého primátora Ivan Langr rodiče, kteří mění před zápisem do prvních tříd adresu svých dětí. Vysloužil si za to vlnu kritiky.

Roztrpčený náměstek Ivan Langr řeší problém spádové turistiky okolo libereckých základních škol. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

A emoce rozpoutala i jeho výzva směrem k ředitelům základních škol, aby na rodiče, kteří přihlásili své dítě k jinému trvalému pobytu, než mají oni, posílali „sociálku“. Rozzlobil nejen některé ředitele škol, ale i politiky. A dotčení se cítí i rodiče.

„Ani mně se nelíbí, že dochází k takzvané spádové turistice, kdy rodiče, kteří chtějí, aby jejich dítě chodilo do konkrétní školy, účelově mění jeho místo trvalého pobytu. Na druhou stranu nazývat takové jednání deviantním a prokorupčním je přeci jen trochu silná káva. Ti rodiče totiž nedělají nic jiného, než že využívají nedokonalostí systému a poměrně racionálně se snaží své dítě umístit do školy, která je z jejich pohledu pro jejich dítě nejlepší,“ prohlásil Ondřej Červinka, liberecký městský zastupitel za ODS.

Také pro Jiřího Šolce, zastupitele za Starosty pro Liberecký kraj, jsou výroky náměstka nešťastné.

„Jednak mi to připadá jako nepřípustné vlamování se do pravomoci ředitelů škol, a pak - město by přece nemělo být udavačem svých občanů,“ uvedl Šolc.

Rozčarovaní jsou i ředitelé základních škol. Ti, které MF DNES oslovila, však většinou nechtěli zveřejnit své jméno. S radou náměstka Langra, aby hlásili na sociálně-právní ochranu dětí rodiče, kteří účelně změnili adresu svého potomka, nesouhlasí.

„Určitě to dělat nebudeme. Tohle není správná cesta,“ zmínil ředitel jedné větší základní školy. „Už jsem si na to zavedla speciální blok, kam si budu ty deviantní rodiče zapisovat,“ prohlásila s nadsázkou ředitelka další základní školy.

Na druhou stranu ale i oni přiznávají, že problém spádové turistiky v Liberci existuje. Sami jsou ale proti ní bezbranní.

Výzva náměstka vyvolává napětí mezi rodiči

„U některých rodičů to ani kolikrát není žádný podvod. Často jsou v nájmu a majitel bytu jim nedovolí zřídit si v bytě trvalé bydliště. Pak se stane, že poprosí třeba sousedy, aby k nim mohli dítě zapsat,“ doplnil ředitel.

Výzva náměstka, která ředitele nabádá, aby dávali podnět na sociálněprávní ochranu dětí už vyvolává napětí i mezi rodiči. Jedna z matek dokonce telefonovala řediteli s tím, že ulice, v níž žije, není ke škole spádová, přitom těsně sousedí s ulicí jejich rodičů, která do spádu školy patří. A protože chce dát dítě právě sem, bojí se, aby ji pak ředitel neudal úřadům.

„Rodiče jsou trochu vystrašení. Ale já osobně si myslím, že oddělení sociálně-právní ochrany dětí se má zabývat závažnějšími případy,“ prohlásil ředitel ZŠ Ještědská Lukáš Houda.

Náměstek Ivan Langr si za svými názory stojí. Navíc podle něj ředitelé umějí sami rozlišit, zda je za rozdílnou adresou dítěte a rodiče závažná skutečnost v rodině či jen účelové jednání zajistit svému potomku školu, do níž by jinak spádově nepatřil. Pokud jde o účelové chování, pak se podle něj rovná podvodu.

„Deviantní chování znamená jen nenormální, a pakliže rodič ve snaze zajistit pro své dítko danou školu přepíše dítě kromě příbuzných i do cizí rodiny, na adresu firmy, či dokonce na hotel a tvrdí, že tam skutečně bydlí, pak jeho chování z normality podle mého vybočuje,“ obhajuje své výroky Langr.

V některých případech už se z přehlašování dětí na cizí adresy stal i byznys. „Opravdu se nechci v budoucnu dočkat inzerátů typu Umístím dítě do trvalého pobytu pro účely zápisu do 1. třídy.“

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Při srážce čtyř aut zemřel řidič, jeden z vozů vjel patrně do protisměru

U Mníšku se srazila čtyři auta, řidič jednoho z nich nepřežil.

Při nehodě čtyř osobních aut na Liberecku zahynul před půl sedmou ráno jeden z řidičů. Další z pasažérů skončil v...

Hrozbou pro Evropu je hloupý nacionalismus, říká mluvčí sudetských Němců

Bernd Posselt na 55. sjezdu sudetských Němců

Jeho předci přišli do Jizerských hor v 16. století. Posléze pak někteří z nich spoluzakládali dnešní Lučany nad Nisou....

Střela rozbila čelní sklo traktoru, v němž seděl desetiletý chlapec

Ilustrační snímek

Dva projektily vypálil neznámý střelec na desetiletého chlapce, který seděl v kabině traktoru v Kořenově v Jizerských...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz