„Víme o tom, že obce přistupují k potřebám svých občanů různě. Některé bohužel vůbec nezajímá, že mají zajistit předškolní vzdělávání a pak na to doplácejí jak rodiče, tak i sousední města, která školky mají. Někteří starostové ani nevědí, že mají možnost na školky získat dotaci,“ zmínila ministryně s tím, že kromě školek chce stát podporovat také malotřídky.
„Peněz na školky je dost, jak ze státního rozpočtu, tak i z evropských dotací,“ dodala.
V Libereckém kraji chybí školka i základní škola hlavně v Šimonovicích nedaleko Liberce. Obec se v posledních letech rychle rozvíjela, stěhovaly se do ní především mladé rodiny s dětmi a stále ještě nabízí stavební parcely. Z původních tří set obyvatel před patnácti lety jich má dnes přes jedenáct set.
Rodiče své děti rozvážejí do škol i školek hlavně v Liberci. Podle náměstka primátora Ivana Langra jich je jenom v libereckých školách kolem stovky, což je počet, který zaplní více než tři třídy.
„Školku by Šimonovice určitě potřebovaly, jen nevím, zda se jim vyplatí z dlouhodobějšího hlediska i škola. Přece jen demografická křivka půjde dolů a je sice hezké, že paní ministryně slibuje peníze, ale otázka je, kdo na ně dosáhne,“ sdělil náměstek a problém dál vysvětlil:
„Dotační výzvy tak, jak jsou konstruované, jsou i vůči nám dost nepříznivé. Ta poslední na školy například žadatele zavazovala k tomu, aby garantoval, že i za deset let bude mít ve školách nedostatek míst. Takového požadavku jsme jako stotisícové město byli schopni dosáhnout jen u tří škol. Výzvy jsou šité spíše pro střední Čechy, hlavně pro Prahu - východ i západ,“ upozornil náměstek.
Kraj zrušil obci spádovost pro základní školy
Starostka Šimonovic Leona Vránová je ale přesvědčena, že základní školu její obec potřebuje. Postavit ji chtějí už jenom proto, že loni v lednu zrušil liberecký magistrát spádovost pro Šimonovice na Základní škole v Doubí.
„Když byly letos zápisy, nedokázala jsem pořádně rodičům ani říci, kam mají své děti na školu přihlásit. Nabízejí se proto nyní dvě varianty řešení, buď se spojíme s Libercem a vybudujeme u školy v Doubí nový pavilon, anebo se jako obec pustíme do stavby školy vlastní,“ řekla starostka.
Ona i místostarosta se přiklánějí k druhé variantě. „Všechny obce nad 900 obyvatel svou školu mají, i když třeba jen malotřídku, a my máme ten počet lidí ještě o dvě stě vyšší. Nechali jsme si vypracovat i statistiku na osm let dopředu, jak bude vypadat křivka dětské populace. A stále bude konstantně běhat mezi 20 až 26 dětmi do první třídy každý rok,“ zmínila starostka.
Ta o tom teď nyní musí přesvědčit i zastupitele stejně, jako se to podařilo u mateřské školy. Její výstavba je na dobré cestě.
„Architekt Jan Duda už pracuje na projektu a pokud to půjde dobře a nenarazíme na žádný problém, tak za rok a půl bychom mohli mít školku hotovou. Na ministerstvu jsem žádost o dotaci podávala už v roce 2014, kdy jsme měli hotovou pouze studii. Dnes už máme vyřešený i pozemek a inženýrské sítě,“ dodala starostka.