Na Ještěd se vrátí skokani, harrachovské můstky potřebují rekonstrukci

  6:45aktualizováno  6:45
Světový pohár ve skocích na lyžích se v roce 2021 s největší pravděpodobností bude konat na Ještědu. Byla by to první velká událost od roku 2008, kdy Ještěd hostil podobně důležitou akci.

Ještědské můstky opět ožijí, po opravě se tu mohou konat české i mezinárodní závody. | foto: Jana Pavlíčková, MF DNES

Shodli se na tom představitelé lyžařského svazu, státu, lyžařské asociace i města Liberec během českého šampionátu, který v sobotu hostily ještědské můstky.

Ty získaly nedávno zpátky certifikát od Mezinárodní lyžařské federace, což je nutné k pořádání velkých závodů. Ředitel skokanské sekce Mezinárodní lyžařské federace Walter Hofer navíc stav můstků i celého areálu pochválil a naznačil, že Ještěd nemá v Česku konkurenci.

„Český svaz lyžařů už podal přihlášku. Je tu pár drobností, které areál ještě musí splnit, ale mám z toho dobrý pocit. Areál je velmi kompaktní, ve skvělém stavu. Diváci jsou velmi blízko, je ideální pro televizní produkci. Navíc geografická poloha Česka ve středu Evropy mezi lyžařskými velmocemi Německem, Rakouskem a Polskem skýtá obrovský potenciál do budoucna. Zázemí statisícového města má ale ze všech českých areálů pouze Ještěd,“ řekl MF DNES Hofer.

O uplynulém víkendu navštívil ještědské můstky společně s představiteli Českého olympijského výboru, lidmi ze Skiareálu Ještěd a Svazu lyžování, aby zhodnotili jejich stav. Výsledkem jednání je konstatování, že pro pořádání mamutích sportovních akcí jsou připraveny. 

„Prioritou pro skokanský sport jsou můstky v Liberci a Frenštátu pod Radhoštěm. V případě Harrachova je to spíš hudba budoucnosti, tam chybějí investice a nutná infrastruktura. Náš svaz chce, aby se v Liberci sportovní akce světového formátu konaly od roku 2021,“ uvedl prezident Svazu lyžařů Lukáš Heřmanský.

Harrachovské můstky jsou kvůli špatnému technickému stavu uzavřené, stát sice slíbil poslat na jejich rekonstrukci peníze, tomu však prozatím brání nevyjasněné majetkové vztahy.

Harrachov není na pořádání světového poháru připravený

„Harrachov byl historicky vždycky jednička pro skokanský sport, takže bude ještě chvíli trvat, než se před něj Liberec dostane. Pro Liberec je ale výhoda, že my tu infrastrukturu už máme, zatímco tam není a ani se neví, kdy se na ni uvolní peníze,“ zamýšlí se primátor Liberce Jaroslav Zámečník

Podle něj by z Ještědu mohlo být středisko skokanského sportu pro celé Česko. „Umím si představit, že by Liberec byl zařazen do seriálu Turné čtyř můstků společně s polským Zakopanym,“ dodal.

Fotogalerie

Na stranu Liberce se opatrně kloní i šéf nedávno založené Národní sportovní agentury Milan Hnilička. „Nechci říkat, který areál je lepší a který horší, ale faktem zůstává, že takový Harrachov není na pořádání nejbližšího světového poháru připraven. Každopádně pro skokanský sport by bylo dobře, kdybychom měli více skokanských areálů,“ nastínil Hnilička.

Ten byl pověřen tím, aby zorganizoval setkání lyžařské federace s premiérem Andrejem Babišem, kde by se o budoucnosti skokanského sportu bavili. „Konečné rozhodnutí ale nebude mé ani státu, ale Svazu lyžařů,“ dodal.

Ambice obnovit tradici velkých mezinárodních závodů vzešla od společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), která má už dva roky celý skiareál na Ještědu v nájmu.

Za tu dobu zde proinvestovala 25 milionů korun a další investice plánuje. Aby můstky splnily požadavky pro konání světového šampionátu, chce nájemce modernizovat keramickou nájezdovou stopu a instalovat větrolamy.

„Příští rok rovněž chceme pořídit novou zasněžovací techniku, bude se budovat nová infrastruktura, zvýšíme výkon čerpací stanice. Nové návštěvnické centrum otevřelo již před loňskou sezonou,“ zmínil ředitel Skiareálu Ještěd Jakub Hanuš.

  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Za úspěchem Sevy je retro vlna, říká výrobce legendární stavebnice

Asi neexistuje třicátník nebo čtyřicátník, který by si v 80. a 90. letech ve školní družině a doma nehrál s plastovou...

Sto lidí ročně umře v Libereckém kraji předčasně kvůli špatnému ovzduší

Šaldovo náměstí, Letná nebo průmyslová zóna Jih. Místa, která jsou z pohledu kvality ovzduší nejhorší v Liberci....

Děti v Libereckém kraji mají druhé nejnižší kapesné, utrácí ho za sladkosti

Limonády, sladkosti, jídlo ve fastfoodech. Nejčastější věci, za které děti v Libereckém kraji utrácejí své kapesné....

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz