Nebezpečný odpad ohrožoval cyklisty, firma zaplatí statisíce na pokutě

  6:20aktualizováno  6:20
Přes čtyři a půl milionu korun loni rozdala v Libereckém kraji na pokutách Česká inspekce životního prostředí. Dvě z firem ji přitom dostaly opakovaně.

Na skládce v Osečné byly také pneumatiky či elektroodpad. K tomu neměla firma povolení. | foto: ČIŽP

Už podruhé dostala společnost Purum pokutu za špatně provozovanou skládku komunálního odpadu v Osečné. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) jí vyměřila 450 tisíc korun, což je nejvyšší loňská pokuta v Libereckém kraji v oblasti životního prostředí. Purumu se vymstil mimo jiné špatně uložený azbest.

„Odpad s obsahem azbestu tam volně ležel, ničím nezakrytý. Takže se z něj mohly do ovzduší uvolňovat nebezpečné částice, které představují zdravotní riziko. Hned vedle skládky vede cyklostezka,“ uvedla ředitelka krajského inspektorátu ČIŽP Hana Kolářová.

Podle ní Purum také vršil navezené odpady na sebe, aniž by na haldách dělal terasy. 

„Tím se na haldách vytvořila příkrá hrana, kterou už nebylo možné něčím překrývat ani hutnit, aby se tam vešlo víc odpadu. Je to v rozporu s provozním řádem,“ upozorňuje Kolářová. 

Purum přitom už v roce 2017 dostal pokutu jeden milion korun kvůli tomu, že na skládku bral i to, co měl zakázáno skládkovat. Firma sice pokutu zaplatila, ale o její výši se pak soudila. Soud se postavil na stranu inspekce a Ministerstva životního prostředí.

„Předpokládáme, že tuhle druhou pokutu také zaplatí, protože jinak nedostanou povolení k provozu skládky. Samozřejmě tam plánujeme také další kontrolu,“ zmínila Kolářová. 

Kompost ano, ale bez kalů z čistíren

Stejnou výši pokuty jako Purum loni dostala od inspekce i kompostárna v Žizníkově u České Lípy. Téměř půl milionu korun ji stála opakovaná produkce kompostu, který byl vším možným, jen ne tím, čím měl být. 

„Kompost má určité parametry a vlastnosti, které ovšem kompostárna i přes několikeré kontroly nesplnila. Proto jsme přistoupili ke kroku, který tak často neděláme. Na krajský úřad jsme dali podnět k odebrání souhlasu s provozem, protože už předtím za to dostali tři pokuty. Nicméně později kompostárna dostala nový souhlas k provozu. Museli ovšem omezit kapacitu a také mají zákaz přijímání kalů z čistíren odpadních vod, které v tom kompostu dělaly paseku,“ vysvětluje Kolářová. 

Problémy s odpady jsou tím nejčastějším, co inspekce životního prostředí řeší. Loni kvůli tomu vyjížděli její inspektoři přes dvěstěkrát. Přibývá ale i podnětů ke kontrolám v rámci ochrany ovzduší.

V tomto případě dostal nejvyšší pokutu Grupo Antolin Bohemia, respektive jeho závod ve Stráži nad Nisou. Tři sta padesát tisíc korun ho stálo nedodržování termínů výměny filtrů, které kvůli tomu nefungovaly pořádně, protože byly zanesené. Do ovzduší se tak dostávaly zvýšené emise těkavých organických látek.

„Je ale třeba zdůraznit, že firma se k tomu postavila čelem. Zaplatila pokutu a k tomu i pořídila jinou technologii, kde už problém s únikem škodlivých látek do ovzduší není,“ upozornila Kolářová. 

Inspekce přijde o deset procent lidí

Celkem provedla loni inspekce v Libereckém kraji 900 kontrol a výše všech pokut přesáhla 4,5 milionů, což je o 2 miliony méně než v roce 2017. 

„Zlepšuje se kázeň velkých firem a také v menších podnicích, kde na něco narazíme, tak se většinou snaží o nápravu, aby k tomu už nedocházelo,“ zdůvodňuje generální ředitel ČIŽP Erik Geuss. 

Problém ale podle něj hrozí s plánovanou redukcí státní správy. Od příštího roku by měla inspekce propustit deset procent lidí.

„Je to vážný problém. Kontroly se budou muset omezit, a tím pádem zase řada firem poleví. Nic dobrého to nepřinese,“ varuje Geuss.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz