Miloň Čepelka pokřtil nový sirup s příchutí maliny.

Miloň Čepelka pokřtil nový sirup s příchutí maliny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Sirupy z prádelny slaví deset let, novinku pokřtil Miloň Čepelka

  • 0
Jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin, společnost Kitl, slaví deset let existence a zažívá své nejúspěšnější období. Výrobky firmy již překročily hranici České republiky. Společnost expanduje do Austrálie, Německa i Slovenska.

Firma, jejíž etikety nesou počeštělé jméno „fausta Jizerských hor“, ranhojiče Josefa Antonína Eleazara Kittela, oslavila v pátek výročí dnem otevřených dveří. Lidem představila nově zrekonstruovanou a rozšířenou výrobnu. Herec Divadla Járy Cimrmana Miloň Čepelka pak pokřtil letní žádanou novinku společnosti – Syrob Malinový.

„Začal jsem zcela sám se společníky, kteří mi poskytli kapitál, půjčku do začátku,“ zavzpomínal na začátky výroby vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka. „Dělal jsem zpočátku všechno, sám jsem vyvíjel náš první produkt – bylinný alkoholický likér na podporu spánku Šláftruňk, dělal jsem etikety a pak to vlastním autem jezdil nabízet po obchodech,“ ohlíží se.

Nyní má jeho firma kolem třiceti zaměstnanců a loni dodala do obchodů a restaurací produkci za 29 milionů korun.

Nápad na bylinný likér, ke kterému se později přidal likér Životabudič, či aktuálně velmi oblíbené ovocné nealkoholické sirupy, vznikl před deseti lety v exotické Indonésii.

„Někde jsem si přečetl, že chlap, co vymyslel Redbull, se inspiroval v Thajsku. Tak jsem si řekl, že já inspiraci najdu na dovolené v Indonésii. Chodil jsme tam mezi stánky, jenže na nic kloudného jsem nenatrefil. Je tam jiné podnebí, jiné suroviny než u nás, je to úplně jiný svět. Jenže pak mi tam moje přítelkyně a dnes již manželka řekla, ať zkusím udělat nápoj, který bude pomáhat lidem. Já jí odvětil, že je to úplná blbost. Pak ovšem cestou v rozpáleném autobuse mi to začalo hlodat v hlavě a já si řekl, ano, jdu do toho,“ vzpomíná Vokurka.

Prádelna přestala stačit

Po deseti letech je Kitl na trhu tak žádaný, že firma musela rozšířit výrobu. Původní budova bývalé prádelny na Žižkově Vrchu v Jablonci již přestala stačit.

„Přikoupili jsme sousední nevyužitý výměník od Jablonecké energetické a investoval do jeho rekonstrukce. Vznikly tady nové kanceláře, prodejna i sklad,“ odhaluje Vokurka.

Ročně společnost vyexpanduje přibližně půl milionu lahví a letos počítá s růstem produkce na 40 milionů korun.

„Vyplatilo se nám rozhodně vedle medoviny a medicinálních vín začít vyrábět sirupy. Je to věc, které velmi věřím a je velmi variabilní. Málokdo dnes ví, že například Coca-Cola byla také původně sirupem. Prodával se v lékárnách a lidé si pak do něj přidali vodu. Sirup je zkrátka základ všeho a dává možnost kreativity. Lidé si ho mohou dát do piva, koktejlů, udělat si z něj limonádu,“ vysvětluje ředitel Vokurka.

Každý rok jedna novinka

První sirup od Kitla byl z bezu. Firma nyní speciální odrůdu této rostliny sama pěstuje na pozemcích v Pěnčíně, Sychrově a Horním Maxově. „Každý rok se snažíme dát na trh nějakou novinku, zejména nějaký nový sirup. Letos je to Syrob Malinový,“ prozrazuje Vokurka.

Společnost se chce nyní orientovat na export svých výrobků po světě. „Začali jsme Austrálií. Máme tam paní, která nám naše výrobky prodává. Část výroby posíláme také na Slovensko a do Německa. V exportu cítíme obrovský potenciál a proto na něm teď hodně pracujeme,“ dodává Vokurka.

Kitl je Firmou roku 2013 Libereckého kraje. K růstu poptávky malému jabloneckému podniku pomáhá podle Vokurky rostoucí zájem spotřebitelů o zdravé a poctivé potraviny, farmářské a regionální produkty.

Některé výrobky firmy nesou označení Výrobek Libereckého kraje, jiné Regionální potravina Libereckého kraje. Kitl Syrob Bezový například získal Cenu za nejlepší inovativní potravinářský výrobek roku 2015. Medovina zase byla oceněna na soutěži v USA.