O singltrek pod Smrkem zuří boj. Na spory doplatí nejspíš cyklisté

  8:37aktualizováno  8:37
Autor nápadu a držitel loga Singltreku pod Smrkem Tomáš Kvasnička podal trestní oznámení pro zneužití ochranné známky a podvod na ředitele stejnojmenné obecně prospěšné společnosti a zároveň radního Nového Města pod Smrkem Lukáše Novotného.

Singltrek pod Smrkem nabízí cyklistům příjemný a bezpečný zážitek z jízdy v přírodě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Trestnímu oznámení čelí i starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil. "Hrozí vytunelování projektu, který zablokuje budoucnost singltreku. To, co jsme přinesli, je nejúspěšnější projekt na Frýdlantsku a každý si teď z něj chce něco urvat," říká Tomáš Kvasnička, někdejší šéf České mountainbikové asociace, který přišel s myšlenkou vybudování dnes úspěšných stezek a projektoval je.

Současnému magnetu pro tisíce bikerů z celé země věnoval osm let života. Má také zaregistrovanou ochrannou známku Singltrek pro celou Evropskou unii.

Obecně prospěšná společnost jako provozovatel stezek nemá na grafiku licenci. Podle Kvasničky tak hrozí dokonce přejmenování singltreku.

Kvasnička provozuje oficiální nástupní místo u koupaliště v Novém Městě pod Smrkem s občerstvením nebo půjčovnou kol.

A nyní napadá otevření nástupního místa s půjčovnou kol U Kyselky, které provozuje ředitel obecně prospěšné společnosti Lukáš Novotný.

Na počátku budování stezek sice fungovalo jako dočasný nástupní bod, radní ale koupil pozemky a rozjel byznys. Podle Kvasničky krok nekonzultoval se správní radou organizace.

Je jejím ředitelem a tím je podle Kvasničky i ve střetu zájmů. Na singltreku totiž sám podniká a ničí dosavadní jednotnost projektu.

"V zakládací listině má obecně prospěšná společnost Singltrek pod Smrkem mimo jiné za cíl zachování jednotnosti této destinace. Ředitel ale nadřazuje vlastní obchodní zájmy nad zájmy společnosti, již vede," upozorňuje Kvasnička.

"Kvasnička terorizuje zakladatele i okolní podnikatele"

Ředitel společnosti ale vidí celou věc zcela opačně. "Stáváme se svědky toho, jak se soukromý subjekt snaží ovládnout projekt vybudovaný z veřejných prostředků ČR a EU, centralizovat moc a profitovat na něm. Činí tak i na základě ochranné známky, kterou mu spoluzakladatelé umožnili registrovat," kontruje ředitel o.p.s a podnikatel Lukáš Novotný.

Jak říká, díky známce se Tomáš Kvasnička snaží terorizovat nejen okolní podnikající subjekty, ale i právě zakladatele samotné, sdružené ve společnosti udržující stezky.

Za rukojmí si podle něj bere samotné bikery. Mnozí jsou prý znechucení. "Jde jim především o zážitek z jízdy a kvalitní služby. Právě tyto neustále se opakující výpady přispívají k nastolení takzvané 'blbé nálady' a vážně ohrožují budoucnost samotného projektu," napsal MF DNES Lukáš Novotný.

Na jaře vznikne dokonce třetí nástupní místo. Otevře je 10. května město Lázně Libverda.

"Také nás bude pan Kvasnička napadat, že jsme nějak porušili integritu celku?," ptá se starosta Lázní Libverda Jan Pospíšil. "Nebo že já, jako starosta, protože to bude obecní nástupní místo, z toho mám profit?"

Také Pospíšil se ohrazuje proti nařčení, že narušuje jednotnost projektu. "Integrita projektu je, když všichni spolupracující partneři táhnou za jeden provaz. Jsme připraveni se jasně podílet na správě a údržbě finančně. Ale problém je v tom, že pan Kvasnička jako vlastník ochranné známky nás k tomu nepustí," zmínil starosta Pospíšil.

Na spory patrně doplatí cyklisté. Kvalita bude podle Kvasničky na duplicitních nástupních místech znát.

"Do stezek jsme vložili kvalitu a nadále potřebují kvalitní péči. S tou ale bude problém. Místní političtí podnikavci budou o stezky pečovat druhořadým způsobem a jsou schopni celý projekt pohřbít. Jen aby na něm vydobyli své dílčí zájmy. Tito pánové dělají z jedinečného projektu Kocourkov," obává se Kvasnička.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Jablonec nad Nisou bude čtyři roky rozkopaný, místní žádají náhrady

Komplikace se dotknou křižovatky ulic Budovatelů a Poštovní.

Obyvatelé Jablonce nad Nisou se obávají rozkopaných ulic v dolním centru města. Místní tvrdí, že nebudou mít kde...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Najdete na iDNES.cz