Křižovatku na dálnici z Liberce do Prahy čeká přestavba. Je nebezpečná

  8:32aktualizováno  8:32
Extrémně nebezpečných situací a nehod u řidiči proklínané křižovatky Rádelský mlýn na dálnici z Liberce na Prahu výrazně ubude. Ředitelství silnic a dálnic chystá její zásadní přestavbu. Počítá se s mimoúrovňovými kříženími.

Nebezpečná křižovatka u Rádelského mlýna na silnici z Liberce směrem na Prahu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Křižovatka bude mnohem bezpečnější, odstraníme nehodová místa,“ zmínila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Záměr projektu byl už schválen a velké zjišťování dopadu na životní prostředí nebude zapotřebí. I tak by se ale podle mluvčí mohlo začít stavět nejdříve za čtyři roky.

„Nechceme začít stavět po etapách, ale najednou. K vydání stavebního povolení je ještě dlouhá cesta,“ dodala mluvčí. O dopravních komplikacích, které přinese přestavba křižovatky na silnici veledůležité pro Liberec, Jablonec i Turnov, ještě hovořit nechce. „Je to příliš daleko.“

Předběžně se počítá s tím, že stavba vyjde na 362 milionů korun včetně daně a bude financována z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

„Jako policie velmi vítáme, že se s přestavbou počítá. Problém s bezpečností je na křižovatce opravdu letitý,“ zmínil komunikační inženýr libereckého dopravního inspektorátu Vlastimil Malý.

Křižovatka plná nehodových míst

Křižovatka sevřená stísněným údolím Mohelky je pro dnešní provoz a rychlost vyšší než 90 kilometrů v hodině zcela nevhodně řešená. A nejen to. Dokonce odporuje dnešním normám. Na svém letitém těle nese hned několik nehodových míst.

Jedno z nich na řidiče číhá při odbočování na Jablonec ve směru od Jeřmanic. „Vracečka“ vedená pod mostem s poloměrem pouhých dvanácti metrů nezřídka katapultuje rychleji jedoucí auto mimo silnici. „Kdo to místo nezná, netuší, že ho bude čekat takový oblouk,“ řekl Malý.

Především řidiče neznalé místních poměrů mate zase nelogické najíždění na Liberec ve směru od Rychnova. Nájezd není totiž na pravé straně, jak by se dalo čekat. V lepším případě jedou omylem do Hodkovic.

V tomto směru ale křižovatka kvůli své konstrukci v minulosti přinesla i smrtelné nehody. Několik řidičů jedoucích od Rychnova po fatální chybě najelo do protisměru, protože zaměnili směr na Liberec za směr od Turnova.

Křížení jednotlivých větví je totiž nepřehledné. I když se policie a dopravní úřady snažily situaci vylepšit například retroreflexním značením jednosměrek nebo optickopsychologickými brzdami. Problém mohou mít zejména řidiči v noci nebo cizinci. „Odbočení je tam skutečně proti zvyklostem na všech dálnicích,“ poznamenal k nebezpečnému místu policista Malý.

Řidiči dobře nevidí, co je za zatáčkou

„Hlavní trasa dálnice ve směru Turnov - Liberec má také malý a nevyhovující poloměr směrového oblouku,“ poznamenala mluvčí Nina Ledvinová. Měří jen 275 metrů, pro tuto kategorii silnice by přitom měl mít 375 až 400 metrů.

„I když je tam snížena rychlost na devadesát kilometrů v hodině, řidiči bezpečně nevidí, co je za zatáčkou. Problém se týká hlavně rychlého jízdního pruhu,“ vysvětlila mluvčí Ledvinová jedno z úskalí křižovatky.

Rychle jedoucí auta dnes často narazí do pomalejších, protože se třeba nemohou včas zařadit do pomalejšího pruhu.

„Oblouk hlavního směru bude po úpravě delší, aby vyhovoval i rychlosti 110 kilometrů v hodině,“ naznačila mluvčí jednu ze zásadních změn, kterými křižovatka projde.

Od Jeřmanic na Jablonec už také řidiči nepojedou zmíněným malým vratným obloukem. Zhruba v úrovni dnešní odbočky auta najedou na most a ten je bezpečně přenese přes celou křižovatku. Mosty mají být podle projektu firmy Valbek na křižovatce dva. Jejich vyprojektovaná délka je 102 metrů.

Změnou projde i odbočení na Liberec ve směru od Jablonce. Na pravé straně se do stráně zařízne nový připojovací pruh o délce 230 metrů.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

BusLine zval mocné lidi z kraje na VIP zájezdy, s Peltou létali na fotbal

Dvoudenního letecký zájezd do Nizozemska se zúčastnil i  tehdejší náměstek...

MF DNES mapuje, jak si kontroverzní podnikatel Jiří Vařil pomocí prebend zavazoval krajské politiky a úředníky. Létal s...

Jako na skalní stezce. Muzeum zavede návštěvníky mezi horolezce

Horolezecké muzeum v Turnově

Stezku skalním městem bude připomínat nová horolezecká expozice turnovského muzea. Dělníky vystřídají návštěvníci už v...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz