Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Letos budou lidé v Libereckém kraji rychleji jezdit a důstojněji umírat

  8:38
Liberecký kraj stojí na prahu rušného roku. Během něj začnou jeho obyvatelům sloužit nová silnice, železnice, čistička vody i továrna. Nabídka služeb se rozroste o hospic či domov důchodců, fungovat bude i nový varovný protipovodňový systém.

Trasa nové silnice z Jablonce nad Nisou do Liberce. | foto: MAFRA

Jablonec nad Nisou: nová silnice
Na jaře začne stavba toužebně očekávané silniční spojky mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Vlastní výstavba přeložky bude trvat déle než dva roky a přijde na 555 milionů korun.

Stavba se rozdělí do tří etap. Povede od Kunratické a skončí v ulici Československé armády v Rýnovicích. Nový úsek silnice, který bude dlouhý dva tisíce šest set metrů, povede většinou po pravé straně té původní ve směru od Liberce do Jablonce.

Bude mít také víc než osm set metrů dlouhý stoupací pruh směrem k Jablonci. Auta by po komfortní silnici měla začít jezdit v červnu 2017.

Jablonec nad Nisou: domov důchodců
V letošním roce začne fungovat nový domov pro seniory nedaleko jablonecké přehrady v jedné z budov zkrachovalé Bižuterie. Jde o projekt majitele firmy Jablotron a mecenáše Dalibora Dědka.

Ten počítá s tím, že za bydlení v něm budou senioři platit, nechce na nich však vydělávat. Proto do nákladů nezahrne ani počáteční investice, cena by měla být stejná jako ve státních zařízeních.

Nepůjde přitom o klasický domov důchodců. „Neříkáme tomu ani tak. Chceme seniory začlenit, nikoliv vyčlenit. Spíše to bude penzion na více než bydlení,“ dodal Dědek. I proto jedno patro obsadí startovací byty pro mladé, aby docházelo k prolínání generací.

Ralsko: nová továrna
Devadesát až sto lidí najde práci v nové továrně, která rozjede letos výrobu v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Vybuduje ji turnovský výrobce autodílů KV Final.

„Do budoucna tu bude pracovat až tři sta lidí,“ doplnil majitel společnosti Oldřich Vlček.

Hrádek nad Nisou: opravené ulice
Na spoustu novinek se v novém roce mohou těšit obyvatelé Hrádku.

„Ani v letošním roce se v našem městě nebude zdražovat teplo z městské výtopny,“ ubezpečil na Facebooku starosta Josef Horinka.

I v roce 2015 pro zlepšení žití připravují spoustu dalších projektů. „Ve spolupráci s vlastníky inženýrských sítí připravujeme další rekonstrukce ulic, například Na Příkopech, Pod Ovčím kopcem, Slunečné nebo Zahradní. Dál budeme zvelebovat městské hřbitovy, nezapomeneme na zeleň, mateřské a základní školy, ani na domy s pečovatelkou službou. Prostě a jednoduše, žádné flákání.“

Liberec: hospic
Důstojné místo k umírání konečně naleznou obyvatelé kraje v Liberci.

V areálu bývalého kojeneckého ústavu v ulici U Sirotčince se rodí hospic, který by měl začít sloužit v polovině roku. Kromě rekonstrukce domu projekt počítá i s dostavbou dvou nových křídel.

Po dostavbě má mít hospic 28 lůžek. Budovu sirotčince i s pozemky v hodnotě 23 milionů korun věnovalo kraji město Liberec.

Lidé mohou na vybavení hospice přispívat ve sbírce ne nepodobné té, díky níž stojí Národní divadlo. Její soudobá obdoba nese symbolický název Hospic sobě.

„Potřebujeme ručníky, prostěradla, lůžkoviny, závěsy, ale i třeba vozíky, WC židle a další potřebné věci. Budeme vděční za každou pomoc,“ řekla Taťána Janoušková, ředitelka obecně prospěšné společnosti Hospicové péče svaté Zdislavy.

Turnov: úpravy Střelnice
V Turnově bude dál pokračovat velká akce, kterou je stavba sportovního a rekreačního areálu v Maškově zahradě. Krom toho má dojít na opravu sportovního hřiště u gymnázia, opravy bytů, postavení městské kompostárny či opravy chodníků a ulic.

„Plánujeme též drobné opravy dětských hřišť a hřbitovů, nové turistické zázemí na parkovišti pod Valdštejnem, oprava sportovního hřiště v Mašově, úpravy Střelnice, a když bude dotace, možná i umělou trávu pro fotbal a další drobnosti,“ dodal starosta Turnova Tomáš Hocke.

Jablonec nad Jizerou: čistírna vody
Jablonec nad Jizerou čekají v příštím roce především dvě zásadní investice. Tou vůbec nejdůležitější je stavba nové čistírny odpadních vod a s tím souvisejícího kanalizačního přivaděče za bezmála 30 milionů.

„Mimoto bude do plného provozu uveden projekt, který jsme uchystali společně se sousední obcí Poniklá, a sice varovný protipovodňový systém, jehož dosah pokrývá díky rádiovým hlásičům celá území našich obcí - včetně horských částí. Tento projekt se vyšplhal na čtyři miliony,“ uvedl starosta Miroslav Kubát.

Jablonecko: oprava trati
Dalšími kroky, například sanací skal nebo rekonstrukcí stanice Velké Hamry, bude pokračovat obří investiční akce Správy železniční dopravní cesty, kterou je rekonstrukce trati z Liberce do Tanvaldu.

Dojde také na výstavbu nových nástupišť v Liberci a Jablonci nad Nisou. Celou trať bude na dálku řídit dispečer z Liberce.

Obnovou projdou i přejezdy, do kterých zasáhnou úpravy železničního svršku a spodku. Na ostatních přibude zabezpečovací technika. Plynulejší dopravu v zimě zajistí ohřívané výhybky.

Jilemnice: oprava radniční věže
Ani v Jilemnici nebude v nadcházejícím roce nuda. „Proběhne oprava dožilé dřevěné konstrukce věže radnice včetně opravy fasády. Rozšíříme svoz bioodpadu a opravíme další most přes Jizerku či Jilemku. Také vybudujeme přechod pro chodce v Hrabačově při ústí ulice Hanče a Vrbaty na Krkonošskou,“ vypočítala starostka Jana Čechová.

Harrachov: odpady zdarma
V roce 2015 vstupuje v platnost nová vyhláška o svozu komunálního odpadu, díky níž budou trvale žijící obyvatelé Harrachova mít svoz odpadu zdarma.

„V průběhu příštího roku dojde k zateplení a výměně oken v základní škole. Dojde také k rekonstrukci rozvodů v takzvaném domě seniorů. Chystáme se dokončit rekonstrukci chodníků od autobusového nádraží do centra a zahájíme rekonstrukci veřejného osvětlení v Rýžovišti,“ zmínila starostka Eva Zbrojová.

  • Nejčtenější

Česko má další památku UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny na Liberecku se zapíšou na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, ve středu to...

Rada opět zuřil kvůli tiskovce: Pod mojí úroveň. Uráží mě, že tady mluvím do skříní

Nejdřív v klidu a věcně hodnotil těsné domácí vítězství 1:0 nad Baníkem Ostrava v úvodním kole první ligy, uznal...

Žena našla cizího muže v koupelně. Ptal se, jak se dostane na nádraží

Cizího muže potkala v koupelně svého domku žena z České Lípy. Muž jí tvrdil, že hledá nádraží. Přivolaní policisté...

Vedení ligy reaguje na kouče Radu: Nepochopitelné. Opatření měnit nebudeme

Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, se ohradila proti výrokům jabloneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič srazil chlapce na kole, promluvil s ním a odjel. Pátrá po něm policie

Neznámý řidič srazil v České Lípě dvanáctiletého cyklistu, který jel po přechodu pro chodce. Šofér poté na chvilku...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Dva úhly pohledu na spor o Turów, Poláci se obávají hromadného propouštění

Pokud se v českých médiích objeví kauza Turów, řeší se především strach ze zmizení spodních vod na Frýdlantsku a...

Řidič nad ránem potkal muže na zahradním traktůrku, vyklubal se z něj zloděj

Muž na zahradním traktůrku zaskočil nad ránem řidiče, který vezl zboží do Krásné Studánky v Liberci. Přivolaní...

Sportovní areál si oblíbili divočáci, Jablonec je nechá vystřílet

Z lesů v Jablonci se brzy bude ozývat střelba. Myslivci se pustí do odlovu přemnožených divokých prasat. Ta se...

Hory trápí nelegální lezci. Ohrožují rostliny nebo hnízdící ptáky

V Krkonošském národním parku (KRNAP) nedávno ochránci přírody odhalili ilegální horolezecké cesty. Takováto činnost...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...