Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Předražená nafta. Liberecký kraj zjistil, že osm let přicházel o miliony

  9:45
Až o dvě koruny na litr přeplácel Liberecký kraj naftu, kterou jeho společnost Silnice LK odebírala osm let od firmy Movi oil. Odhalil to audit, který si kraj objednal poté, co z firmy odvolal její vedení Petra Šéna a Josefa Rechcígla. Kraj plnění smlouvy pozastavil a jakmile vyčíslí škodu, chce ji na vinících vymáhat.

Odvolaný šéf Silnic LK Petr Šén tvrdí, že jezdit se vší technikou na nejlevnější pumpu by nešlo. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kolik peněz takto z krajského rozpočtu zmizelo, není lehké zjistit. Smlouva mezi Silnicemi LK a Movi oilem je sjednána na odběr tří milionů litrů ročně. Pakliže by cena byla vždy vyšší o dvě koruny, dosahovala by celková škoda za osm let bezmála 50 milionů korun. Kraj však tvrdí, že to bude méně.

„Odebíralo se méně nafty, než na kolik byla smlouva. Jsme teď ve fázi, že stanovujeme škodu. Ta bude ale jistě v řádech několika milionů,“ podotkl hejtmanův náměstek za dopravu Jan Sviták (SLK).

Smlouva je papírově zdánlivě výhodná: Movi oil se v ní zavazuje poskytovat slevu 2,15 procent za litr z ceny, kterou stanovuje každý týden Český statistický úřad. 

Reálně lze ale vždy natankovat levněji, mnohé čerpací stanice poskytují trvalé slevy velkým odběratelům i dvě koruny na litr, tyto sjednané ceny se ale do přehledů statistiků nedostávají. Ve výsledku tak Silnice LK platily víc, než by musely.

„Nezastírám, že jsem zklamaný a překvapený. Smlouva s Movi oilem měla být po svém vypršení v roce 2018 nahrazena novou. Ale nebyla. Nebudu zdůrazňovat, kdo byl v té době náměstkem za dopravu,“ sdělil hejtman Martin Půta (SLK) v nepřímé narážce na Marka Pietera, který v té době řídil resort dopravy. Nepřímo jej tak označil za hlavního viníka celé situace.

Pieter prosazoval jiný model

Movi oil řídí Tomáš Blažek, švagr podnikatele Jiřího Vařila, který stál u zrodu dopravní společnosti BusLine, třebaže dnes v jejích orgánech oficiálně nefiguruje. Právě BusLine nedávno liberecký hejtman zařadil mezi „dopravní mafii“.

Marek Pieter kdysi spoluzakládal Starosty pro Liberecký kraj. Z politiky se stáhl poté, co neprosadil svůj záměr, aby si kraj nadále objednával autobusovou dopravu od soukromých firem včetně BusLine, hejtman totiž preferoval založení vlastního dopravce. Pieter se ale hájí, že on naopak prosazoval jiný nákupní model.

„Hejtmanovi, náměstkovi za dopravu a generálnímu řediteli Silnic LK jsem nabízel zajištění nákupu pohonných hmot na komoditní burze. Ostatně i zástupci komoditní burzy byli přítomni jednání ve společnosti Silnice LK. Nákupy na komoditní burze jsou jednak v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a za druhé jsou nejvíce efektivním nástrojem k dosažení nejvýhodnější ceny a kvality pohonných hmot. Tak například v letošním roce již nakupují Technické služby města Jablonec nad Nisou,“ hájil se Pieter v rozhovoru pro web Náš Liberec.

Paradoxní je, že na předraženou naftu upozornila MF DNES už v roce 2012. Její nevýhodnost tehdy kritizovali sami Půtovi Starostové pro Liberecký kraj, kteří se zavázali, že hospodaření firmy prověří. Trvalo to ale celých osm let. Dva audity, kterými během té doby Silnice LK prošly, žádné pochybení nezjistily. 

Starostové měli v dozorčí radě své lidi

Podle Půty proto, že si je platily samy Silnice LK. „To je asi největší naše pochybení, že jsme audity neplatili my. Silnice LK si možná ohlídaly auditory, aby ti nekontrolovali to, co firma kontrolovat nechce,“ zamyslel se hejtman.

V dozorčích orgánech Silnic LK ovšem Starostové měli své lidi – například dnešního senátora Michaela Canova, starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku či starostu Hejnic Jaroslava Demčáka. Ti měli o uzavírání smluv a hlavně jejich opětovném prodlužování vědět.

„Dozorčí rada, kde seděli naši lidé, byla informována nepřesně, zkresleně a nebo vůbec, její role tím byla ztížená. To je selhání představenstva,“ hájí své politické souputníky hejtmanův náměstek Sviták.

Podle Petra Šéna, dnes již odvolaného předsedy představenstva Silnic LK, to ale není pravda. „Smlouvu s Movi oilem jsme prodlužovali v roce 2018, dozorčí rada byla samozřejmě informována, stejně tak hejtman Martina Půta. Tvrdit, že to nikdo nevěděl, je bláhové,“ řekl MF DNES Šén. 

Mluvit o dodávané naftě jako o předražené, je podle něj lež. „Řeší se dodávka nafty pro deset našich středisek v celém kraji. Nelze tedy porovnávat naši cenu s cenou na nějaké zapadlé pumpě, kam bychom s veškerou naší technikou nemohli jezdit. Co bychom ušetřili na naftě, projezdili bychom a ještě blokovali naše řidiče, kteří musí udržovat silnice sjízdné,“ říká Šén.

Neinformovali nás standardně, tvrdí Horinka

Součástí dodávek nafty od Movi oilu prý byly i nádrže na pohonné hmoty, které měly Silnice LK ve své správě. „To pořízení nádrží, software, evidenční systém, vše bylo započtené do celkové ceny. I proto ji nelze srovnávat s cenou na pumpách,“ dodává Petr Šén.

Sám se prý pokoušel najít na trhu levnějšího dodavatele, ale například tehdy nejlevnější poskytovatel palivových karet CCS měl o 50 haléřů vyšší cenu než Movi oil. „Navíc, já s Movi oil vyjednal ještě další slevy, mnohem větší než všude udávaných 2,15 procenta. Chci tyto informace teď předložit představenstvu Silnic LK a očistit jejich i své jméno,“ dodává Petr Šén.

Starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka (SLK) však zpochybňuje, že by jako člen dozorčí rady Silnic LK byl o prodloužení smlouvy standardně informován. „Dozorčí rada byla informována tak, že v jednom ze zápisů z roku 2018 v bodě různé o tom stojí pouhá zmínka. Nikdy tento dodatek ani jeho předchozí smlouva jako samostatný bod řešeny nebyly, tisk tehdy už podepsaného dodatku tam nikdy nebyl předložený,“ zdůrazňuje Horinka.

Připouští ale, že se mohl zajímat víc. „Je samozřejmě mojí chybou, že jsem ve slepé důvěře nezareagoval. Ani ve snu by mě nenapadlo, že někdo může mít zrovna tak důležitou agendu v takovém stavu a beru to samozřejmě jako velké poučení i pro mě. Věřím, že se nakonec ukáže, že dopady nebudou tak hrozivé, jak se teď prostým výpočtem přepočítává, ale nezastírám, že toto jsem si měl pohlídat mnohem lépe a to se ani nebudu vymlouvat na audit, který jsem v roce 2017 sám inicioval a který v tomto směru nepoukázal vůbec na nic,“ doplnil Horinka.

  • Nejčtenější

Nefunkční výtahy, zákaz sprchování. Studenti na kolejích v Liberci se bouří

Premium Studenti bydlící na libereckých kolejích platí i přes nefunkční výtahy, hučící topení a nedávný zákaz sprchování více...

Horolezec v Českém ráji spadl ze skály, záchranáři k němu slanili z vrtulníku

V sobotu v podvečer se v Sedmihorkách v Českém ráji zranil horolezec. Při boulderingu poblíž věže Sfinga spadl z výšky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič se v protisměru srazil s autem na sekání trávy, na místě zemřel

Řidič osobního auta nepřežil ve čtvrtek ráno na Liberecku srážku s protijedoucím vozidlem sekajícím trávu u silnice....

Po srážce s autem skončil autobus s cestujícími v příkopu. Řidič seatu jel opilý

Krátce před půl šestou ráno se opilý řidič v osobním vozidle Seat Leon střetl u Dobranova na Českolipsku s autobusem....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důvěřivý senior půjčil skoro dva miliony podvodníkovi. O část řekl známým

Kriminalisté obvinili z podvodu jedenapadesátiletého muže z Jablonecka v Libereckém kraji. Podle jejich dosavadního...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Koupaliště v Libereckém kraji zdražují, převratné novinky přitom nechystají

Až dvojnásobek loňského vstupného zaplatí milovníci plavání a vodních radovánek, kteří vyrazí na koupaliště v...

Stavbou roku v kraji je opravený Liebiegův palác, bodovaly i pivní lázně

Liebiegův palác v Liberci. Stavba, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí, a kterou za více než čtvrt miliardy korun...

Nefunkční výtahy, zákaz sprchování. Studenti na kolejích v Liberci se bouří

Premium Studenti bydlící na libereckých kolejích platí i přes nefunkční výtahy, hučící topení a nedávný zákaz sprchování více...

Třicetiletý muž zemřel při nehodě na Liberecku, vůz skončil na střeše

Třicetiletý řidič zemřel v noci na sobotu při nehodě na silnici I/35 u Svárova na Liberecku. S vozem vyjel do svahu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....