Vězně kopali a mučili vařící vodou, za šikanu zůstanou déle za mřížemi

  11:56aktualizováno  11:56
Soud potrestal drsný případ šikany ve věznici. Dvěma násilníkům výrazně prodloužil pobyt za mřížemi. Dva obžalovaní (dnes 21 a 25 let) se ve Vazební věznici v Liberci snažili ovlivnit svědeckou výpověď třetího vězně. Sáhli k násilí a nechutným praktikám.
Vazební věznice Hradec Králové

Vazební věznice Hradec Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stalo se to v říjnu 2016 ve vazební cele. Násilí podle obžaloby trvalo zhruba devět hodin. Teprve pak se bitému a ponižovanému vězni podařilo pomocí tísňového hlásiče přivolat příslušníka vězeňské služby.

„Poškozený utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně hřbetu ruky oboustranně a pohmoždění levého stehna. Musel se déle než týden léčit,“ přiblížil zranění poškozeného liberecký státní zástupce Miroslav Mareš.

Policie nejprve případ vyšetřovala jako přečin ublížení na zdraví. Později jej ale překvalifikovala i jako zločin vydírání se zbraní.

Údery, kopy i pomočení hlavy

Cynismus obou násilníků spočíval mimo jiné v tom, že spoluvězně ve vazební cele nutili, aby si vybral z fyzických trestů dva, které mu nejvíc vyhovují. Když poškozený volil úder do obličeje, inkasoval od spoluvězňů úder do tváře a kop do nohy.

Když jej druhý agresor kopal kolenem do stehna, musel poškozený své tělo natočit tak, aby se agresor trefil co nejsnadněji. Poté mu vařící vodou polili ruce. Mučený vězeň přitom nesměl ucuknout ani zakřičet.

Aby usnadnili splnění podmínek, přivázali mu spoluvězni jednu ruku ke kohoutku a do úst si mohl vložit ručník. Donutili ho také strčit hlavu do záchodové mísy a pomočili mu ji. Ponižování a násilí vyvrcholilo tím, že poškozeného nutili jíst ovesné vločky smíchané s exkrementy.

Věznice: Šikana se nedá stoprocentně minimalizovat

Oba obžalované shledal soud vinnými ze zločinu vydírání a z přečinu ublížení na zdraví. Případ je už pravomocný, odvolání obou obžalovaných soud zamítl.

Odsouzení si tak za násilí ve věznici odsedí za mřížemi 5 a 6 let. Mladšímu obžalovanému soud uložil souhrnný trest šesti let – byl mu zpřísněn dvouletý trest uložený již dříve. Starší pachatel dostal úhrnný trest pěti let.

„U našeho soudu se spíše jedná o méně častý případ,“ zmínil mluvčí Okresního soudu v Liberci Přemysl Pechlát.

I podle mluvčí Vazební věznice v Liberci Radky Šmucrové šlo o ojedinělou kauzu.

„Už u přijetí sestavujeme anamnézu, tipujeme pravděpodobné pachatele násilí nebo oběti. Samozřejmostí je, že by se neměli dostat k sobě do cely. Ty lidi postupně hodnotíme a sledujeme. Šikana se ale nikdy nedá stoprocentně minimalizovat. Do hlavy těm lidem nevidíme,“ řekla Šmucrová.

Ne všechny případy se daří odhalit a prokázat

Během roku podle ní řeší věznice šikanu v jednotkách případů. Mluvčí připustila, že ne všechny případy se daří odhalit a prokázat.

„Rozhodně ale neevidujeme nárůst případů agresivity mezi vězněnými. Dokonce jsme zaznamenali mírný pokles,“ dodala mluvčí.

„Zaměstnanci věznice vytipovávají vězně, kteří by mohli být objektem násilí, například odsouzení s nižší hmotností. U nich se pravidelně provádí lékařská prohlídka, aby se zjistilo, jestli vězněná osoba nenese stopy po fyzickém násilí. Vytipováváni jsou i možní agresoři,“ zdůraznila mluvčí Věznice Rýnovice Monika Králová.

I rýnovická věznice zaznamenala letos v porovnání s loňských rokem pokles zjištěných případů násilí.

„Tento stav lze přičíst mimo jiné na vrub vysoké zaměstnanosti odsouzených,“ řekla Králová. Každé poranění, případně fyzické násilí podle ní věznice eviduje a prošetřuje.

„Pokud se násilí mezi vězněnými osobami prokáže, viník je vždy kázeňsky potrestán, popřípadě se dostane před soud,“ uvedla Králová.

„Pokud se nejedná o viditelné zranění a poškozený, či svědci události, věc nenahlásí, může se stát, že se zaměstnanci o konfliktu mezi odsouzenými nedozvědí,“ připustila mluvčí.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Hodkovice odmítají obří halu. Městu přinese jen problémy, bojí se místní

Skladovací areál (vyznačen červeně) by měl zabrat plochu velkou pět a půl...

Je to příliš masivní a na dopravně nevhodném místě. Tak hodnotí vedení města záměr firmy Prodeca vybudovat na okraji...

V Semilech tekla před 50 lety krev, družba skončila bitím demonstrantů

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Poturčenec horší Turka. Tak se dá nejlépe vystihnout večer družby se sovětskými okupanty v kině v Semilech, který před...

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VSTŘIKOLISŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz