Nejlidnatější liberecké sídliště je zase o něco krásnější. Za 56 milionů

  8:00aktualizováno  8:00
Pryč s šedou panelovou bezútěšností a rezavými prolézačkami z dob krále Klacka! Nejlidnatější liberecké sídliště, osmnáctitisícová Rochlice, se proměnilo do krásy. V uplynulých dvou letech sem město Liberec investovalo desítky milionů korun do vylepšení okolí domů; nyní je hotovo.

Nové jsou nyní na nejlidnatějším libereckém sídlišti nejen vozovky, chodníky a veřejné osvětlení, ale také hřiště pro děti a dospělé. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Z vlastních peněz by to vše ale město nedokázalo; čerstvě odhalená stříbřitá cedulka v bloku mezi několika domy hrdě hlásá, že na zlidštění sídliště se podílela Evropská unie.

"Projekt, nazvaný Revitalizace Rochlice, byl doposud nejrozsáhlejší stavební akcí města na sídlišti," uvedl náměstek liberecké primátorky Lukáš Martin, který si nenechal ve středu ujít možnost projít s kohortou dalších lokálních politiků a zástupců těch, kdož se na pracích podíleli, vernisáží dokončeného díla.

Adrenalin na laně i ping-pong

Sídliště Rochlice

Rochlice vznikla již  na konci 13. století. Ke skutečnému rozmachu obce došlo v 19. století během průmyslové revoluce, kdy byla Rochlice jedním z nejdůležitějších průmyslových center Liberecka. Obec se roku 1908 stala městem s vlastním znakem a v roce 1939 byla připojena k Liberci. Po skončení druhé světové války až do sedmdesátých let se počet obyvatel pohyboval kolem 4000. K prudkému nárůstu pak došlo během mohutné panelové výstavby.

Nové atrakce na sídlišti Rochlice

Opravdu to v Rochlici prokouklo. Vysazené keře a stromky, upravené cestičky a hlavně spousta lákadel pro mladé: hřiště, lanové i kovové prolézačky a bludiště, všemožné atrakce a klouzačky - nechybí tu dokonce ani pingpongové stoly.

Mezi paneláky, jejichž zateplené stěny září sytě oranžovou fasádou, mohou děti krom jiného využít svému věku přiměřené adrenalinové atrakce - jízdy vzduchem po pneumatice, upevněné na zavěšeném laně nad zemí.

"V rámci celého projektu jsme vylepšili přes osmatřicet tisíc metrů čtverečných veřejných prostranství. Během akce se nám navíc podařilo ušetřit. Celkové náklady se vyšplhaly na pouhých čtyřicet pět a půl milionu oproti původním třiaosmdesáti milionům," pochlubil se Martin.

V další části sídliště se pak podařilo srazit původně plánovanou cenu 20 milionů na deset a půl.

Na sídliště se pomalu stěhují rodiny s dětmi

Předseda rochlického osadního výboru Oldřich Jeníček neskrývá potěšení. "Před rekonstrukcí tady byl velký problém prodat byt. A teď se jen ve vchodě, kde bydlím, prodalo pět bytů. Je vidět, že lidé zde chtějí bydlet. Stěhují se sem třeba rodiny s dětmi," říká s pohledem upřeným na prolézačky, ověšené výskající omladinou. "Vidí totiž, že je tady pro děti spousta věcí - a zadarmo."

Je něco, co předsedu osadního výboru v Rochlici pálí, netěší, rmoutí? "Nevychovanost dětí, která však pramení od rodičů. Podívejte se, tady všude byly osazené krásné keře," stýská si a ukazuje na cestičku-zkratku, vydupanou do hlíny.

Při polidšťování sídliště nezapomnělo město ani na motoristy; o zdejších problémech s parkováním kvůli nedostatku místa se vyprávěly legendy. Vyrostl tu parkovací dům, v Burianově ulici vzniklo čtyřicet nových parkovacích míst a nyní se nově dá odstavit automobil i po straně Dobiášovy ulice.

Kriminalita se sídlišti ale nevyhýbá

Právě zde touto úpravou přibylo dalších čtyřiaosmdesát nových míst k zaparkování: řidiči mohou parkovat podélně po obou stranách dolní části této ulice u Zeleného Údolí.

Nad tím, aby bylo v Rochlici bezpečno, bdí městská policie. Její kamery stráží i nová dětská hřiště.

"Nejčastěji na sídlišti dochází k drobné kriminalitě jako jsou krádeže, poškozování vchodových dveří a schránek u paneláků, k porušování veřejného pořádku, krádežím aut či domácímu násilí," uvedl ředitel městské policie Ladislav Krajčík.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Jakušice jsou polský Bedřichov, kdysi vylidněné středisko hlásí plno

Magistrála, která vede z Jakušic do Orle

Takřka liduprázdno bylo ještě před dvaceti lety při lyžování v Jakušicích. Teď se polské krkonošské středisko podobá...

Liberecký kraj má nejvíc sněhu v zemi, k velké povodni je ale daleko

V Krkonoších i Jizerských horách leží na mnoha místech dva i více metrů sněhu....

Průměrná výška sněhu je z celého Česka největší v Libereckém kraji. Nejmocnější vrstva pokrývá hřebeny Krkonoš nad...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz