iDNES.cz

Skončil kalamitní stav na severu Čech. Do domácností se vrátil proud

  20:21aktualizováno  20:21
Energetici odvolali k čtvrteční 20. hodině kalamitní stav na Jablonecku, Semilsku a Děčínsku. Kvůli sněhu byly bez dodávek proudu tisíce odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce večer oznámila, že opravila všechny poruchy na vedení vysokého napětí a řeší už jen jednotlivé poruchy na nízkém napětí.
Jablonec pod sněhem.

Jablonec pod sněhem. | foto: Jan Stránský, MF DNES

„Bez elektřiny jsou již jen jednotliví odběratelé,“ informovala mluvčí firmy Soňa Holingerová. Předběžné škody, které sněhová kalamita způsobila na distribučním zařízení ČEZ, budou podle odhadů do tří milionů korun.

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Ve středu večer bylo při vyhlášení kalamitního stavu bez elektřiny zhruba 13 tisíc odběratelů ČEZ, během středeční noci a čtvetečního dne se tento počet postupně snižoval. Výpadek asi 500 odběratelů zaznamenala hlavně kvůli pádům stromů a větví na dráty elektrického vedení také společnost E.ON.

Situace v terénu se podle Holingerové už uklidnila, proto mohou energetici ve třech okresech odvolat kalamitní stav. Očekává, že o nastávajícím víkendu budou odběratelé hlásit ještě poruchy na nízkém napětí poté, co lidé přijedou zkontrolovat své chaty a chalupy. Půjde však už jen o jednotlivé rekreační domy a čísla popisná, uvedla. „Škody na distribučním zařízení teprve sčítáme, nicméně předběžné odhady se pohybují do tří milionů korun,“ dodala.

Autor:
zpět na článek