V Semilech tekla před 50 lety krev, družba skončila bitím demonstrantů

  11:23aktualizováno  11:23
Poturčenec horší Turka. Tak se dá nejlépe vystihnout večer družby se sovětskými okupanty v kině v Semilech, který před 50 lety vyvolal bouřlivou demonstraci. Skončil policejním zásahem a zraněním několika protestujících lidí.

Miroslav Jeník | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Rozzuření čeští komunisté tehdy lynčovali svého ideového protivníka Karla Hádka vtaženého do kina policisty. Dvaadvacetiletého mladíka museli vzít pod svou ochranu sovětští důstojníci, představitelé nenáviděné okupační mocnosti.

Paradoxní drama se odehrálo 14. února 1969. Ostudný večer družby s okupanty se konal v semilském kině nedlouho poté, co se upálil Jan Palach, aby vyburcoval národ ze smíření se s okupací.

V semilském kině se setkali zasloužilí členové Svazu československo-sovětského přátelství s důstojníky ruské posádky z Turnova a s funkcionáři velvyslanectví SSSR.

O večeru družby s okupanty se dozvěděli nejen příznivci utužování komunistické diktatury, ale také její odpůrci.

Mezi nimi byli i Lubomír Dolenský, Stanislav Doubek a Miroslav Jeník z Bozkova. Dolenského, Doubka a Jeníka zajímalo, jestli se semilského večera družby s okupanty zúčastní také zavilí komunisté z Bozkova.

„V noci se k nám přidali lidé, kteří se vraceli z odpolední směny z továrny Technometra,“ vzpomíná dvaasedmdesátiletý Jeník. 

V kině každá zdechlina Rusáky dnes objímá, znělo v Semilech

Už předtím vytvořili protestující před kinem pomyslnou uličku hanby, kudy procházeli do kina účastníci večera družby, vesměs starší kovaní komunisté.

Manifestující odpůrci okupace rušili prosovětské shromáždění skandováním hesel. V Semilech tehdy znělo: „V kině každá zdechlina Rusáky dnes objímá!“, „Franto, nechoď do kina, je tam blbá slezina!“ či „V kině je dnes velký akt, táhne odtud divný smrad!“.

Komunistická Státní bezpečnost (StB) i Veřejná bezpečnost (VB) nasadily na ochranu večera družby řadu svých ozbrojených příslušníků. V civilu nebo v uniformách. Podle Jeníka neúnavní demonstranti policisty čím dál tím víc štvali.

Z večera družby napsal reportáž Ludvík Vaculík

Na večer družby pronikl spisovatel Ludvík Vaculík a napsal o něm reportáž. Na setkání seděl inkognito proti dvěma příslušníkům VB, jejichž rozhovor zachytil takto: „Na dotaz civilisty – To si s nimi ( demonstranty) nemůžete poradit? – odpovídá důstojník Veřejné bezpečnosti – Prosím tě, mohli bysme. Zatím to nejde ... Tomu fotografovi bych to rozšlapal, ale víš, co by z toho bylo? – Je demokracie. ... Smrad jeden, parchant! – láteřili oba. – Vyčíhnout a shodit ho z mostu do Jizery! – durdili se. – Nebo polejt benzínem, ať shoří jako ten blbec v Praze. – Někdo z civilistů se zeptal, zda se nemůže něco stát. – Neboj se, – řekl nadporučík. – Tady jsou hoši i odjinud. Jen počkej, jestli se něčeho opováží. To je zařízený.– řekl a povytáhl zpod kabátu konec obušku.

A skutečno došlo i na rány pendrekem. „Před půlnocí na nás zaútočili. Nám z Bozkova se nic nestalo, ale někteří jiní lidé utrpěli zranění,“ uvádí Jeník. 

„Už předtím se povedlo policajtům dotáhnout pár protestujících do kina, kde je surově zmlátili. Mezi zbité patřil také Karel Hádek, známý semilský opoziční aktivista, který vystupoval proti komunistickému režimu. Další náš známý, pamatuji si jen jeho příjmení Chlum, měl pomlácené ledviny, močil krev a ležel skoro týden v nemocnici. Pak ho kvůli protikomunistickým a protiokupačním vystoupením zavřeli stejně jako mě. Potkali jsme se v base v Bělušicích,“ vzpomíná Jeník.

Jak vyplynulo z dobových svědectví, účastníci družebního večera se do dvaadvacetiletého Hádka pustili s takovou vervou, že vyděsili i sovětské vojáky.

Kolem Hádka udělali okupanti kruh, aby na něj jejich bratři a spojenci, čeští komunisté, nemohli. Jeník se před kinem dostal do konfliktu s jedním z bozkovských ultrakonzervativních komunistů, který přišel podpořit se svým synem okupanty na večer družby.

„Vzal jsem ho za rameno a řekl mu, že je bozkovský zrádce a že mu to nikdy nezapomenu,“ podotýká Jeník.

Zanedlouho však na svoji soukromou válku proti okupaci Československa a obnovení totality doplatil. 

„Státní bezpečnost rozjela proti mně a mým kamarádům s pomocí udavačů akci Krápník. První výslechy přišly v listopadu 1969. Na konci roku 1970 nás poslal všechny tři hradecký krajský soud do basy. Mě na deset měsíců,“ uzavírá Jeník.

Nejčtenější

Firma náhle zbourala část unikátního zámečku v Jablonci, rozčílila primátora

Do unikátní budovy zámečku Schlaraffia se v sobotu ráno zakousla rypadla bagrů....

Do unikátní budovy zámečku Schlaraffia nedaleko jabloneckého autobusového nádraží se v sobotu ráno zakousla rypadla...

Účet za tanky shořelé v Praze jde do milionů. Žár roztavil části pásů

Tank M36 Jackson je po nehodě nepojízdný. Vysoké teploty poškodily jeho...

Pět měsíců práce a více než tři miliony korun. Tak dlouho bude trvat a tolik bude stát oprava dvou historických tanků,...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Další z rubriky

Bez sportovních přenosů bych se obešel, bez poezie ne, říká Jiří Žáček

„Nezoufejme, pořád je lepší žít v blázinci než v koncentráku. V blázinci bývá,...

Lidé ani nevědí, že potřebují poezii, říká Jiří Žáček. Jeden z nejpopulárnějších českých básníků tráví čas na chalupě...

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Žena chtěla zastavit couvající auto, to ji přimáčklo na strom

Ilustrační snímek

Tragicky skončila sobotní nehoda v Kamenickém Šenově na Českolipsku, jejíž obětí se stala mladá řidička. Při pokusu o...

Najdete na iDNES.cz