Riegerův památník skrýval schránku, písemnosti poničila voda

  16:17aktualizováno  16:17
V Semilech slaví dvě stě let od doby, kdy přišel na svět tamní rodák František Ladislav Rieger a zároveň devadesát let od odhalení jeho pomníku. Ten se dočkal opravy a při té příležitosti v jeho základech objevili pamětní schránku.

Písemnosti poničila voda. | foto: Jan Mikulička, MF DNES

„Já jsem o její existenci neměla tušení. Co jsem na světě, tak se nepamatuji, že by se v Semilech nějaká takováto časosběrná schránka našla. Ani ve věži kostela Petra a Pavla nic nebylo. Informaci, že pod pomníkem je, měl ale bývalý ředitel místní pobočky Státního okresního archivu Ivo Navrátil. Dokonce mi přinesl malý klíček, určený k odemknutí schránky,“ řekla starostka Semil Lena Mlejnková.

Ke schránce ale nebylo možné se dostat seshora přes schody, protože by pomník ztratil stabilitu.

„Muselo se k ní zespoda, přes dlažbu. Plocha náměstí musela být totiž dřív tak o dvacet centimetrů níže, schránka byla teď pod její úrovní. To způsobilo problém – ke schránce se dostala voda a bláto. Schránku to poničilo, takže místo odemknutí se klíček zámkem propadl. Museli jsme ji tedy otevřít rozbrušovačkou. Poté z ní vyjmuli vlhkostí poničený obsah a teprve potom vydolovali ven i schránku,“ popsala starostka.

Objev se uskutečnil minulou středu. Za pár dnů se vlhkostí poničený obsah schránky dočkal převozu do restaurátorské dílny ve Státním okresním archivu v Liberci.

Pergamen a dokumenty zachraňují v archivu

„Uvnitř se v nevábném stavu ukrývaly dobové noviny, plakát zvoucí k odhalení pomníku F. L. Riegera, tehdejší mince a jedna malá medaile v koženém váčku a krom jiného ještě torzo pergamenu, na němž je písemný záznam o tom, kdy a z jakých pohnutek byl Riegerův pomník odhalen, kolik stál, jak je veliký a podobně,“ uvedl vedoucí Státního okresního archivu v Semilech Pavel Jakubec.

Fotogalerie

Pergamen a v jeden celek slité strojopisně psané dokumenty, které představují patrně zdravice od zúčastněných, se pracovníci archivu pokusí zachránit.

„Ačkoliv poškozeny korozí, jsou v poměrně dobrém stavu mince. Denní tisk a plakát k odhalení pomníku jsou bohužel vlhké, potrhané, plné bláta a popela. Jejich zachování není možné,“ posteskl si Jakubec.

Schránka je nyní v semilském muzeu, kde by měla i zůstat. „Opravíme ji, protože je nádherná. Obsah zůstane v našem archivu, jen si jej zadokumentujeme a od čeho půjde, tak pořídíme kopie a dáme do kroniky,“ dodala starostka Mlejnková. Pak vymyslí, jakou schránku do základů pomníků zase uloží.

„Jen spekulujeme nad tím, jaký použít materiál. Naši předkové si před devadesáti lety také mysleli, že obsah uchránili a ukázalo se, že ne. A co do ní? Když jsme přemýšleli nad flash diskem s daty, tak jsme si uvědomili, že by to mohlo být po letech totéž, jako dneska řekněme disketa. Nevíme, jestli to bude v budoucnu do čeho vložit a jak spustit. Takže spíš zalaminujeme nějaké fotografie, pamětní list z nedávného srazu rodáků na Riegerovo výročí, pamětní medaili a podobně,“ přemítala Mlejnková.

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Hrozbou pro Evropu je hloupý nacionalismus, říká mluvčí sudetských Němců

Bernd Posselt na 55. sjezdu sudetských Němců

Jeho předci přišli do Jizerských hor v 16. století. Posléze pak někteří z nich spoluzakládali dnešní Lučany nad Nisou....

Lidé propadli levným sportům, krajem létají disky a míče

Discgolfové hřiště v Kořenově - Příchovicích nedávno slavnostně otevřel prvním...

Discgolf a fotbalgolf baví v Libereckém kraji stále víc lidí. Oba jednoduché a hlavně levné sporty hraje hodně rodin s...

Střela rozbila čelní sklo traktoru, v němž seděl desetiletý chlapec

Ilustrační snímek

Dva projektily vypálil neznámý střelec na desetiletého chlapce, který seděl v kabině traktoru v Kořenově v Jizerských...

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ/ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 29 000 - 29 000 Kč

Najdete na iDNES.cz