Semily koupí brutalistní hotel považovaný za skvost i odpudivý symbol

  12:15aktualizováno  12:15
Ještě neví, co si s ním počne. Přesto se Semily rozhodly koupit hotel Centrum od soukromého vlastníka. Budova je totiž natolik význačná, že město chce mít vliv na její další osud.

Hotel Centrum v Semilech je architektonicky výjimečnou stavbou. V roce 1972 jej navrhl architekt Pavel Švancar. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Někteří ho obdivují, pro jiné je odpudivým symbolem socialismu. V každém případě je hotel Centrum v Semilech architektonicky výjimečnou stavbou. Zanedlouho by měl patřit městu Semily. To se totiž rozhodlo atypickou pětipodlažní budovu koupit. 

„Chceme mít vliv na to, co s budovou bude. Je v centru města, navíc stavebně propojená s kulturním centrem Golf, které vlastníme, takže bychom rádi udrželi ten areál v jednotném stylu,“ uvedla starostka Lena Mlejnková (SLK). 

Kulturní centrum i hotel navrhl v roce 1972 liberecký architekt Pavel Švancer. Tvrdil, že jde vedle městského bazénu v Liberci o jeho nejzdařilejší díla. I proto se Semily snaží, aby centrum Golf dostalo statut kulturní památky. Je totiž jednou z mála dochovaných staveb u nás ve stylu takzvaného brutalismu, kde to zvenku i zevnitř vypadá stále jako na konci sedmdesátých let. 

V roce 2014 ale návrh ministerstvo kultury odmítlo. Mimo jiné proto, že hotel, který tvoří s kulturním domem jeden celek, v tom nebyl zahrnutý. Dosud totiž patří soukromé firmě ČSAO Hostivař.

Fotogalerie

„Vlastník je už dva roky v likvidaci, a tak se snaží zhodnotit ještě veškerý svůj majetek. Dlouho nám tvrdili, že na hotel mají kupce. Dokonce jsme s jedním jednali, chtěli tam dům s pečovatelskou službou. A najednou se v prosinci objevil inzerát, že je hotel na prodej, to nás zaskočilo,“ říká starostka. 

I to byl podle ní důvod, proč se město rozhodlo hotel získat. Panovala obava, aby se budova nezměnila například na ubytovnu, jako se to stalo teď v České Lípě.

„Snad nám to pomůže i v tom, abychom v budoucnu uspěli s návrhem na prohlášení areálu za kulturní památku. Ale důvodů, proč jsme o hotel stáli, je víc. V Semilech je nedostatek ubytovacích kapacit. Stejně tak je tu ale i nedostatek bytů, takže teprve budeme na zastupitelstvu řešit, jaký další postup zvolíme. Nejdříve ladíme věci v kupní smlouvě,“ uvedla Mlejnková. 

Střechou zatéká, okna hrozí vypadnutím

Podle ní tak Centrum může dál zůstat hotelem, změnit se na sociální byty nebo se zastupitelé rozhodnou objekt prodat jinému serióznímu zájemci. Nic zatím není vyloučené. 

„Hotel je dnes v ne úplně dobrém stavu. Je nutná rekonstrukce střechy, kterou zatéká, balkonů a také všech oken, z nichž některá hrozí vypadnutím. Takže my ten objekt zabezpečíme, ale diskuze, co s budovou dál, je teprve před námi. Musíme zvážit finanční možnosti města, dotační tituly a podobně,“ dodala Mlejnková.

Právě nevyřešená otázka financí vedla některé zastupitele k tomu, že pro koupi hotelu nehlasovali.

„Máme dost svého vlastního majetku, o který se musíme starat. Chceme dělat letos kanalizaci k mateřským školkám, to bude za 64 milionů. Teď dáme další čtyři miliony, se kterými nikdo v rozpočtu nepočítal za hotel. Jen jeho zabezpečení přijde na další milion. O dalších nákladech na rekonstrukci nemluvím. Nemůžu hlasovat pro,“ zdůvodnil své rozhodnutí místostarosta Tomáš Sábl (Volba pro Semily). 

Většina zastupitelů ale byla jiného názoru. Z dvaceti přítomných jich pro koupi bylo patnáct.

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Na zdravou prostatu sex jednou až třikrát týdně, říká uznávaný urolog

Uznávaný urolog jablonecké nemocnice Jaroslav Všetička nyní musí vysvětlovat...

Se zahraničními kolegy se snaží najít lék, který by výrazně pomohl mužům s rakovinou prostaty. Zároveň je však primář z...

Boj se šikanou i dál ponese jméno po dívce, která spáchala sebevraždu

Ilustrační snímek

Nic se přejmenovávat nebude. To vzkazuje náměstek primátora Liberce Ivan Langr signatářům otevřeného dopisu, kterým...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Najdete na iDNES.cz