Semily koupí brutalistní hotel považovaný za skvost i odpudivý symbol

  12:15aktualizováno  12:15
Ještě neví, co si s ním počne. Přesto se Semily rozhodly koupit hotel Centrum od soukromého vlastníka. Budova je totiž natolik význačná, že město chce mít vliv na její další osud.

Hotel Centrum v Semilech je architektonicky výjimečnou stavbou. V roce 1972 jej navrhl architekt Pavel Švancar. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Někteří ho obdivují, pro jiné je odpudivým symbolem socialismu. V každém případě je hotel Centrum v Semilech architektonicky výjimečnou stavbou. Zanedlouho by měl patřit městu Semily. To se totiž rozhodlo atypickou pětipodlažní budovu koupit. 

„Chceme mít vliv na to, co s budovou bude. Je v centru města, navíc stavebně propojená s kulturním centrem Golf, které vlastníme, takže bychom rádi udrželi ten areál v jednotném stylu,“ uvedla starostka Lena Mlejnková (SLK). 

Kulturní centrum i hotel navrhl v roce 1972 liberecký architekt Pavel Švancer. Tvrdil, že jde vedle městského bazénu v Liberci o jeho nejzdařilejší díla. I proto se Semily snaží, aby centrum Golf dostalo statut kulturní památky. Je totiž jednou z mála dochovaných staveb u nás ve stylu takzvaného brutalismu, kde to zvenku i zevnitř vypadá stále jako na konci sedmdesátých let. 

V roce 2014 ale návrh ministerstvo kultury odmítlo. Mimo jiné proto, že hotel, který tvoří s kulturním domem jeden celek, v tom nebyl zahrnutý. Dosud totiž patří soukromé firmě ČSAO Hostivař.

Fotogalerie

„Vlastník je už dva roky v likvidaci, a tak se snaží zhodnotit ještě veškerý svůj majetek. Dlouho nám tvrdili, že na hotel mají kupce. Dokonce jsme s jedním jednali, chtěli tam dům s pečovatelskou službou. A najednou se v prosinci objevil inzerát, že je hotel na prodej, to nás zaskočilo,“ říká starostka. 

I to byl podle ní důvod, proč se město rozhodlo hotel získat. Panovala obava, aby se budova nezměnila například na ubytovnu, jako se to stalo teď v České Lípě.

„Snad nám to pomůže i v tom, abychom v budoucnu uspěli s návrhem na prohlášení areálu za kulturní památku. Ale důvodů, proč jsme o hotel stáli, je víc. V Semilech je nedostatek ubytovacích kapacit. Stejně tak je tu ale i nedostatek bytů, takže teprve budeme na zastupitelstvu řešit, jaký další postup zvolíme. Nejdříve ladíme věci v kupní smlouvě,“ uvedla Mlejnková. 

Střechou zatéká, okna hrozí vypadnutím

Podle ní tak Centrum může dál zůstat hotelem, změnit se na sociální byty nebo se zastupitelé rozhodnou objekt prodat jinému serióznímu zájemci. Nic zatím není vyloučené. 

„Hotel je dnes v ne úplně dobrém stavu. Je nutná rekonstrukce střechy, kterou zatéká, balkonů a také všech oken, z nichž některá hrozí vypadnutím. Takže my ten objekt zabezpečíme, ale diskuze, co s budovou dál, je teprve před námi. Musíme zvážit finanční možnosti města, dotační tituly a podobně,“ dodala Mlejnková.

Právě nevyřešená otázka financí vedla některé zastupitele k tomu, že pro koupi hotelu nehlasovali.

„Máme dost svého vlastního majetku, o který se musíme starat. Chceme dělat letos kanalizaci k mateřským školkám, to bude za 64 milionů. Teď dáme další čtyři miliony, se kterými nikdo v rozpočtu nepočítal za hotel. Jen jeho zabezpečení přijde na další milion. O dalších nákladech na rekonstrukci nemluvím. Nemůžu hlasovat pro,“ zdůvodnil své rozhodnutí místostarosta Tomáš Sábl (Volba pro Semily). 

Většina zastupitelů ale byla jiného názoru. Z dvaceti přítomných jich pro koupi bylo patnáct.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Hodkovice odmítají obří halu. Městu přinese jen problémy, bojí se místní

Skladovací areál (vyznačen červeně) by měl zabrat plochu velkou pět a půl...

Je to příliš masivní a na dopravně nevhodném místě. Tak hodnotí vedení města záměr firmy Prodeca vybudovat na okraji...

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Najdete na iDNES.cz