„Není to pompézní, přitom to city vyjadřuje daleko víc než všechna slova, která se o Horákové dnes říkají,“ okomentovala pomníček Jitka Titzlová z Klubu Milady Horákové, který studuje život a dílo popravené političky.
Svou zdravici poslala přes oceán z USA i dcera Horákové Jana Kánská. „Jsem ráda, že si na naší mámu ještě vzpomínají,“ přečetl její vzkaz rozhlasový a televizní novinář Jan Pokorný, který akci moderoval.
Inspirace u Němcové
Pomník Miladě Horákové vznikl z iniciativy zastupitele, patriota a spolumajitele Penzionu U Čápa Vlastimila Plecháče. „Vařil jsem tenkrát pivo v našem pivovaru, bylo léto a zrovna mluvili o Miladě Horákové. Řekl jsem si, že musím něco taky udělat. A vzpomněl si na poslankyni Mirku Němcovou, jak se vztyčenou hlavou odešla z inaugurace Miloše Zemana. A nápad byl na světě,“ přiblížil Plecháč. Němcová mu na oplátku pomníček slavnostně odhalila.
Skála tvořící tělo pomníku ležela na zdejší sjezdovce, kde překážela. Plecháč ji s kamarády na své náklady přemístil. Řekl, že skála je stejně tvrdá a pevná, jako byla Horáková.
Slavnostního odhalení se zúčastnil herec a scénárista Zdeněk Svěrák, který přečetl poslední Horákové dopis z cely smrti. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta pak vyjádřil přání, aby se pomník stal památníkem všech obětí komunismu. „Věřím tomu, že tato skála bude připomínat temné a zlé časy tohoto národa, nejen doktorky Horákové, ale i stovky dalších zavražděných žen a mužů,“ sdělil Půta.
Potlesku se pak dočkal příchovický kněz Jozef Kadlic, který Horákovou označil za mučednici. „Bojovala za pravdu a položila za ní život,“ zdůraznil.