Umělci chtějí znovu tesat do skal. Ničíte dědictví, zlobí se historici

  6:28aktualizováno  6:28
Stavební historici varují před plánovaným rozšířením stezky Sochy ve skalách v Brništi na Českolipsku. Tesání do pískovcových skal je podle nich ničením přírodního i historického dědictví.

Výtvory ve skalách vyvolaly řadu kritických ohlasů, ale i chválu. | foto: Liberecký kraj

Landartové tesání do skal v Brništi, v němž viděli geologové, ochránci přírody i historici nebezpečný příklad ničení přírody, bude mít pokračování. 

„V létě 2019 máme v plánu rozšíření stezky Sochy ve skalách a další landartová díla, stezka se tak minimálně jednou tolik prodlouží. V současnosti poptáváme umělce,“ stojí na stránkách Ekocentra Brniště. 

Nynější 700 metrů dlouhá stezka vznikla ve spolupráci Podralského nadačního fondu ZOD, obce Brniště a zaměstnanců ZOD Brniště.

Podílelo se na ní také Naturschutzzentrum Neukirch, neboli centrum ochrany přírody. Jenže podle kritiků je tesání do skal v přímém rozporu s ochranou přírody a historie. 

„Myslím, že jde o velmi nešťastně uchopenou akci s velkým nepochopením historického a přírodního významu místa. Bohužel jde v důsledku o jeho ničení, které by mohlo mít i právní následky,“ domnívá se Michal Panáček, českolipský stavební historik a místopředseda spolku Drobné památky severních Čech. 

„V případě stezky ve skalách v obci Brniště jde o uměleckou tvorbu mimo chráněnou krajinnou oblast. Sochy vznikly podél původní úvozové cesty a na místech, kde se dříve pískovec lámal. Použily se již dříve lidskou rukou opracované skály. Stezka navíc vznikla na pozemku obce Brniště, která s uměleckým tvořením souhlasila, šlo o společný projekt,“ argumentovala loni v létě, kdy vznikla první část stezky a objevila se kritika geologů, Lucie Bínová z Podralského nadačního fondu. Projekt měl podle ní zpřístupnit zanedbané a nevyužívané území. 

Na skalách jsou stopy ze středověku

Jenže podle Panáčka je to území s archeologickými nálezy. V místě předci nejen lámali kámen, ale od středověku tudy také procházela úvozová cesta. Na skále jsou dodnes patrné rýhy od kol vozů. Tyto pozůstatky při otesání skal zaniknou.

„Úvozová cesta u Brniště jako taková požívá obecné ochrany, i když není v žádném vyhlášeném chráněném území,“ podotkl Panáček. 

Fotogalerie

„Sochy ve skalách u Brniště jsou bohužel nešťastně vysekány v unikátním systému svazku úvozových cest. Úvozy jsou až tři metry vysoké se stopami sekání, oškrty od nábojů kol vozů, starými monogramy i letopočty z 19. století. Dokonce s rytinami koňských hlav a kolem je několik historických lomů těžby pískovce,“ upozornil zase stavební historik Ivan Peřina, který pracuje v Národním památkovém ústavu v Liberci.

Ve své odborné práci se věnuje mimo jiné i stopám osídlení na pískovci. 

„Sochy jsou navíc zahloubeny velmi hlubokým reliéfem a narušují citelně historické stopy a přírodní povrch skály. Rozhodně není žádoucí v tomto duchu pokračovat a formu tohoto pohádkového kýče rozšiřovat zde nebo jinde,“ soudí historik Peřina. 

Stezka je mezi lidmi oblíbená

Stezka je ale mezi lidmi oblíbená, chválu sklízí i na sociálních sítích. „Stezka ve skalách má velmi pozitivní ohlasy mezi návštěvníky – turisty i místními obyvateli. Samotné nás překvapila vysoká návštěvnost stezky a kladné hodnocení, které jsme získali. Tyto skutečnosti nás utvrdily v myšlence rozšíření a dobudování stezky tak, aby se z ní stal ucelený okruh,“ zmínila Lucie Bínová z Podralského nadačního fondu. 

„Tyto úmysly jsou ve fázi plánů a interních diskusí o možnostech a variantách provedení pokračování stezky,“ dodala Bínová. 

Historici volají po diskusi alespoň o podobě druhé části stezky. Když k ní nedošlo v první fázi. Navrhují například tesání do přivezených kamenů. Jsou tedy pro doplnění přírodní scenérie šetrně a odstranitelným způsobem. 

„Měli bychom si všichni uvědomit trvalé a nevratné následky našeho konání. Myslím si, že místo je natolik unikátní, že jen osvícené zpřístupnění a popularizace úvozů a nalezené kapličky by bylo více než žádoucí a dostatečné,“ upozorňuje Peřina. 

„V každém případě by se do skal v okolí Brniště i jinde už určitě sekat nic nemělo. Nepochybně se dá najít jiná vhodná forma, jak taková umělecká setkání uspořádat. Věřím, že to odpovědní lidé pochopí,“ doplnil historik Michal Panáček.

Autor:

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Další z rubriky

Česká Lípa označí zájemcům kolo syntetickou DNA, pomůže odhalit zloděje

Cyklistická trať začíná jen pět set metrů od posledních paneláků sídliště...

Neviditelnou zbraň proti zlodějům kol mají v České Lípě. Začnou používat prozatím nejspolehlivější způsob ochrany...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Najdete na iDNES.cz