Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Číňané i Arabové stojí o naše know-how, tvrdí ředitel sklářské školy

  6:30
Kamenickošenovská sklářská škola letos slaví 160 let. To z ní činí nejstarší sklářskou školu na světě. Před několika lety přitom byla na zavření. Do ředitelského křesla pak ale usedl respektovaný výtvarník a učitel z Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem Pavel Kopřiva.

Ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel Kopřiva. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Nastupoval jste do funkce v roce 2014, kdy byla po protestech rodičů ve škole vyhrocená atmosféra a nikdo nevěděl, jestli škola přežije. Povedlo se vám školu z krize vyvést?
Opravdu to nebyla ideální doba, když jsem sem přišel dělat ředitele. Ale už dřív jsem tu působil jako pedagog a věděl jsem, jak to ve škole funguje a co je možné zlepšit. Od té doby se více než dva roky pokouším napravit poškozenou pověst školy. Ta je důležitá pro zisk nových studentů, neboť jejich rodiče si dobře skenují, kam své dítě dají.

A situace je dnes tedy jaká?
Všechny naše ročníky máme naplněné, v prvním ročníku máme 25 dětí, což je ideální stav. Ono by jich tam mohlo být i víc, ale s ohledem na to, že zde vychováváme mladé designéry a výtvarníky, nejde na ně zavádět plošnou výuku, ale spíše individuální přístup kantora. Více studentů už by se promítlo na kvalitě výuky. Do dalšího ročníku je přihlášeno 27 dětí, takže můžu hovořit o úspěchu.

Hrozilo vám sloučení s novoborskou školou, šlo o politické rozhodnutí tehdejší krajské reprezentace. Nebojíte se, že jednou se to téma vrátí na stůl?
Toto nebezpečí teď zrovna není. Bylo to krátkozraké rozhodnutí a my spoléháme na to, že po volbách tam bude opět někdo rozumný a škola na to nedoplatí. Když začnete tlačit na školu a začnete ji likvidovat, přestanou do ní chodit děti. V tu chvíli máte perfektní argument, proč ji zrušit. Takhle jde zavřít jakákoliv škola.

Dnešní vztahy s Borem jsou jaké?
Neutrální. My si pamatujeme minulost, některé výroky od nich nebyly pěkné, ale nestavíme na tom naši budoucnost. O tom, co se děje za kopcem nemluvíme a myslím, že oni se chovají stejně.

Původně jste působil ve sklářské škole v Novém Boru, nevnímali vás tu trochu jako Trojského koně, co to tu má tajně rozložit a připravit ke sloučení?
Vztah s Kamenickým Šenovem mám delší než s Novým Borem. Tady jsem jako čerstvý absolvent VŠUP Praha musel za ředitele Rybáčka absolvovat civilní vojenskou službu. Místo uklízení toalet jsem tu tehdy na tajno učil a někteří kolegové mě tedy již znali z minulosti.

Nepřijde vám, že dnes absolventi sklářských škol míří na vysoké školy a málokdo skončí u řemesla a pak je nedostatek sklářů na trhu práce?
My jsme škola, která vychovává maturanty v oboru designu a výtvarného umění, apriori by tedy neměli končit u pásu. Navzdory tomu si myslím, že každý z našich absolventů má takové znalosti řemesla, že v nejhorším případě může jít do dělnické profese a živit se rukama. Otázkou je, jestli to chtějí... My jim samozřejmě říkáme, že když něco umějí rukama, na trhu práce se neztratí. Ale je to fyzická práce, a to se mladé generaci nechce (smích). Mají pocit, že se peníze snadno vydělávají nějakým klikáním na počítači.

Neměli by tu situaci lepší v řemesle? Živit se jako umělecký sklář je v dobách krize těžké, ale skleničky na pití budou lidi potřebovat vždycky.
Společnost u nás záhadným způsobem došla k tomu, že být učeň je méněcenné. V učňovských oborech přitom vznikala šikovná síla, co chodila pracovat jako foukači, rytci a brusiči. Někdo musí sklo navrhnout, vyrobit a prodat – všechny části toho řetězu jsou důležité. Sklář v huti sice pracuje rukama, ale ve velmi zajímavém prostředí. Mění se sortiment, toho co vyrábí. I šikovný řemeslník má hodnotu. V USA je to úplně jinak, než u nás. Tam je společností ceněn stejně ten, co sklo fouká, jako ten, co ho navrhuje.

Setkáváme se tu v čase maturit, letos od vás vzejde 17 nových absolventů. Kde se tedy na trhu práce uplatní? Skončí někteří i mimo sklářský obor?
Přestože jsme sklářská škola, jsme zároveň výtvarná škola. Studenti jsou trénovaní v kreativitě a navrhování, končí často v reklamním průmyslu, grafice , fotografii... Příkladem budiž náš absolvent Juraj Horváth, který vede na VŠUP ateliér ilustrace.

Máte nějaké další významné absolventy?
Určitě Jiří Šuhájek, Vladimír Kopecký nebo Ivo Rozsypal, a další známí skláři. Nejznámější bude asi legenda českého skla René Roubíček, který tu učil v roce 1945. Tehdy došlo k odsunu Němců, škola byla poloprázdná. V Praze dostalo pět mladých absolventů UMPRUM přidělenku sem do Šenova, aby školu rozeběhli. Roubíček byl u toho.

Zmínil jste rok 1945, existuje nějaká návaznost na původní sudetoněmecké obyvatelstvo a skláře, nebo se stoletá historie přetnula?
Úplně se to nepřetnulo. Sklářští odborníci německé národnosti nespadali do odsunu, řada z nich tu zůstala, protože průmysl je potřeboval. Právě poválečná generace českých sklářů začala jako první chápat sklo nikoliv jako pouhou matérii k výrobě skleniček, ale vzali sklo jako prostředek umění. Tato tendence vyvrcholila na výstavě Expo ́58, kde celému světu ukázali, jak Češi dělají skleněné umění.

O vaší škole se často mluví v souvislosti s cizinci, kteří tu studují. Jak se vůbec s učiteli a spolužáky domluví?
Máme tu dvě skupiny: jedna studuje v češtině celé čtyři roky – jde vesměs o lidi z postsovětských republik, Kazachstánu, Ukrajiny, Ruska. Ti žádné úlevy nemají, jen jim organizujeme seminář češtiny navíc . Kupodivu se jim celkem daří skládat maturity z češtiny. Druhá skupina jsou stážisté, například tu máme na rok a půl Japonku, co se tu učí broušení. Cizinci se vzájemně jazykově a kulturně obohacují s našimi studenty. Nedávno jsme tu měli dvě americké studentky, které jsme přivedli do výuky angličtiny, mohly tam mluvit po svém a děti slyšely rodilého mluvčího.

Jak se vůbec podepsala krize sklářského průmyslu v letech 2007 a 2008 na vaší škole?
Když mluvím s lidmi z malých dílen a skláren, slýchám, že u nich žádná krize nebyla. Ta krize byla pouze krizí jednoho velkého podniku a v republice se začalo tradovat, že je to konec celého sklářského průmyslu. Trh se tou dobou měnil, Crystalex na něj neuměl reagovat a převálcovalo ho levné sklo. To je ale krize je jednoho segmentu sklářství, založeném na milionových sériích jednoho a toho samého tvaru. Menší dílny a studia měly pořád co dělat a tvrdí, že šlo o mediální bublinu. Oni fungovali normálně a o klienty nepřišli. O tom se ale nikde nepsalo, novináře zajímal jen krach Crystalexu.

Levné sklo zejména z Číny je dnes velkým strašákem pro sklářský průmysl. Souhlasíte?
I u nás na škole se setkávám s nájezdy Číňanů, kteří se sem pokoušejí dostat k našemu know-how. Některá místa a věci jim ale nikdy neukážu. Už tu bylo několik delegací, které slibovaly spolupráci s naší školou. Já nevím, možná i chtějí...ale zatím z toho nic nebylo. Jejich možnosti díky levné pracovní síle jsou obrovské a jediné, co jim chybí, jsou naše znalosti. A ty by jim stačilo dát jen jednou.

Takže myslíte, že jediným důvodem jejich návštěv je průmyslová špionáž?
Motají se tu také lidi z arabských zemí, kam se od nás hodně exportuje. Bývám k nim přátelský, ale neoblomný. Za to, že by se pár mých kolegů podívalo na dovolenou do Číny nebo Saúdské Arábie, mi ztracená možnost rozvoje českého sklářství nestojí.

Shodneme se na tom, že českému sklářství se dnes daří. Může se ještě víc vzedmout?
To netuším, spíš bych byl opatrný v těch předpovědích. V Čechách už jsme dlouho nepřišli s ničím novým, jak v technologické oblasti, tak ve výtvarné, ve vývoji. Stát nepodporuje výzkumné ústavy sklářské a přestali existovat lidé, kteří by na tom vývoji dělali.

Vrátí se doba, kdy si sklářská firma vyhlídla talentovaného studenta, sponzorovala jeho výuku a vychovávala si ho pro sebe?
My bychom vůbec neexistovali, kdybychom neměli dobré vztahy s okolními výrobci. Dnes jsme to ještě zintenzivnili. Přicházejí sem podnikatelé, koukají na studenty s tím, že ve třeťáku si někoho vezmou na praxi, testují si ho a kdyby se osvědčil, pak by ho zaměstnali. Chápu ten přístup. Podnikatelé chtějí vědět, koho berou, jaké má dotyčný i lidské kvality.

Slavíte právě 160 let, jste skutečně nejstarší sklářská škola v Evropě? Tomu se nechce věřit.
Dokonce jsme nejstarší na světě! Nikdo doposud nepodal důkaz, že by jinde kontinuálně probíhala výuka déle než u nás. Začínali jsme v roce 1856 v dřevěné roubence, až později se postavila současná budova. Titul nejstarší školy nám náleží a máme patronát od UNESCA.

Pronikli jste na Pražský hrad, kde je do konce srpna výstava vašich absolventů Sklo a světlo. Cítíte to jako prestiž?
Správa Pražského hradu je velká instituce a jednání bylo složité. Pomohl nám senátor a pár politických přátel. Pak to ale posvětil sám prezident a udělil nám záštitu. Výstava je v místě empírového skleníku, kde je hodně světla. Máme tam absolventské práce za posledních 10 let. Ano, je to pro nás nejprestižnější výstava, ale čeká nás ještě výstava v Senátu ČR, v listopadu pak výstava v Bratislavě.

Vás student zvítězil v soutěži Design School Award. Podobné úspěchy absolventů vás musí těšit.
Designový talíř, který vytvořil náš student Martin Jašontek, získal 1.místo ve druhém ročníku soutěže Design School Award. Byl porotou vybrán jako nejlepší mezi 23 návrhy, zaslanými sedmi uměleckými školami. A to nás nesmírně těší. Je zde jistá šance, že talíř se dostane do sériové malovýroby. Chceme, aby na talíři byl otisk nejen autora, ale i naší školy.

  • Nejčtenější

Liberec slaví postup přes Spartu, finále si zahraje i Třinec

Semifinále play off hokejové extraligy nabídlo dramatické sedmé zápasy. Třinec zvládl vypjatou bitvu s Mladou...

Vandal jímal mízu do plastových kanystrů, vrty poškodil břízu nad tratí

Vandal v Doksech poškodil několika vrty břízu, která roste na náspu nad železniční tratí. Ze stromu chtěl získat...

Hokejová extraliga uvidí 7. zápasy play off. Sparta i Boleslav zvítězily

Extraligu čekají rozhodující sedmé zápasy! Obě semifinálové série hokejového play off totiž hlásí po úterním programu...

Waldorfská škola v Semilech odmítla testovat žáky. Hygiena to řeší

Krajská hygiena vyšetřuje Waldorfskou školu v Semilech, která odmítá testovat své žáky na koronavirus. Informaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jablonec - Sparta 1:0, souboj o druhé místo rozhodl v závěru Schranz

Opět bez gólu, opět bez bodu. Sparťanští fotbalisté po nedělním prohraném derby selhali i v dohrávce 22. kola Fortuna...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Domnělé zloděje polili benzinem a nechali v lese, soud dal mužům podmínku

Už potřetí si vyslechla rozsudek čtveřice mužů z Jablonecka, kteří podle spisu unesli a ponechali v lese dva mladíky v...

Vandal jímal mízu do plastových kanystrů, vrty poškodil břízu nad tratí

Vandal v Doksech poškodil několika vrty břízu, která roste na náspu nad železniční tratí. Ze stromu chtěl získat...

V Semilech demonstrovali za ředitele, který odmítl testování žáků

Nejen rodiče žáků Waldorfské školy v Semilech přišli vyjádřit podporu jejímu řediteli. Ten odmítá ze školy dělat...

Policie navrhla obžalovat bývalého primátora Liberce

Policie navrhla podle serveru Náš Liberec obžalovat bývalého primátora Liberce Jiřího Kittnera v souvislosti s údajně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...