Pojišťovny by neměly škrtat od stolu, míní šéf jablonecké nemocnice

  9:21aktualizováno  9:21
Pojišťovna už nepočítá s internou v tanvaldské nemocnici. V případě jejího zániku by se péče o akutní pacienty ujala jablonecká nemocnice. "Třeba na chirurgii už však kapacity nejsou. Asi bychom nebyli schopni převzít veškerou péči o pacienty," upozornil ředitel nemocnice v Jablonci Vít Němeček.

Jablonecké nemocnici šéfuje Vít Němeček. "Veškerou péči o pacienty z Tanvaldu převzít nemůžeme," říká. | foto: MF DNES

Pojišťovny by se měly víc bavit s nemocnicemi i s krajem, tvrdí šéf jablonecké nemocnice. Podle něj je postupný útlum menších nemocnic v pořádku, ale nesmí se řešit centrálně, od stolu.

Pojďme si říci na rovinu. Co si vy osobně myslíte o plánech pojišťoven, které chtějí do tří let zrušit v republice kolem šesti tisíc lůžek v nemocnicích?
Nějaká změna je určitě potřeba, jelikož síť nemocnic není optimální. Některých kapacit je zkrátka hodně. V kraji už se některá oddělení zrušila, vzpomeňme třeba pediatrii a porodnici ve Frýdlantu, ORL v Semilech či lůžkovou chirurgii v Tanvaldu. Zdravotní péče se postupně soustředí do středních a větších nemocnic.

Nemocnice Jablonec nad Nisou

Nemocnice byla otevřena 5. března 1875 na místě dnešního Gymnázia U Balvanu. V areálu, kde se nachází dodnes, byla zprovozněna jako Všeobecná okresní nemocnice v roce 1893. Od května 1990 probíhá celková přestavba nemocnice, na základní kámen poklepal v červnu 1990 bývalý prezident Václav Havel. Nemocnice poskytuje široké spektrum zdravotnických služeb v 16 oborech. V současné době má 310 akutních lůžek a 67 lůžek následné péče. O pacienty se stará 109 lékařů, 370 sester a další nelékařští pracovníci. Celkem má jablonecká nemocnice 687 zaměstnanců. V roce 2011 tu bylo hospitalizováno 14 920 pacientů s průměrnou ošetřovací dobou 6,7 dnů. Dále bylo provedeno zhruba 6 700 operačních výkonů a narodilo se 1 327 dětí. zdroj: www.nemjbc.cz

Je to správně?
Má to svoji logiku. Vybavení nemocnic je nesmírně drahé a nemůžete mít dobře vybavenou nemocnici v každém městě. Plus aby lékaři a sestřičky dělali dobře svoji práci, musí udělat určitý počet výkonů a nemohou je dělat třeba jen jednou ročně. Pak to děláte méně kvalitně.

Dobře. Ale zaznívají hlasy, že rušení lůžek může být pro některé nemocnice, třeba právě pro zmíněný Tanvald, do budoucna likvidační. S tím souhlasíte?
Něco jiného je způsob, jakým se to omezení péče děje. Nám se ne zcela líbí, jakým způsobem to pojišťovny provádějí. Vypadá to, že si někdo u stolu vezme excelovské tabulky, zjistí si, kde je kolik chirurgických lůžek, interních, kde je oční, ortopedie a tak dále a pak to porovná s nějakou průměrnou hodnotou a řekne tady to škrtneme, omezíme. Tenhle centrální systém, který něco násilím roubuje a nekouká se na realitu, je špatně. Nemůže se někde centrálně říci, tady na Liberecku zrušíme tisíc lůžek a je to. Už se tam nepromítají širší souvislosti, návaznosti na jednotlivá oddělení a podobně.

Co by bylo tedy optimálním řešením?
Není nutné, aby byla nemocnice v každém menším městě. Jak už jsem zmínil, nedá se to ani technicky zabezpečit, vybavit, sehnat dostatek kvalitních a zkušených lidí. Optimální by bylo, aby se pojišťovny více bavily s konkrétními nemocnicemi a také s krajem, který je určitým způsobem garantem a měl by mít zájem na tom, aby struktura té péče byla co nejlepší. Už tu nějaká jednání loni byla, ale ten výstup se tam vůbec nepromítl. Kraj nebyl silným oponentem vůči pojišťovnám.

Pokud tedy dojde k omezení lůžek v Tanvaldu, je asi logické, že část pacientů přejde do vaší nemocnice. Nebojíte se této situace? Je vůbec schopná nemocnice tyto pacienty pojmout?
Nás se třeba velice dotklo, když byla na konci loňského roku zrušena lůžková chirurgie v Tanvaldu. Pocítili jsme to významně, jelikož velká část pacientů přešla k nám. Naráželo to na naše kapacity a chirurgie byla docela zahlcená. Stávalo se, že jsme museli odkládat některé operační výkony, protože nebylo místo na operačním sále či na jednotce intenzivní péče. Byl a ještě je to určitý problém a musí si to sednout. Když se budeme bavit konkrétně o Tanvaldu, tak bychom asi nebyli schopni převzít veškerou péči o interní pacienty. Takže je otázka, jestli by tam interna v nějakém rozsahu neměla zůstat. Takhle bychom se měli právě bavit s krajem a pojišťovnami.

V dokumentu pojišťovny, který má MF DNES k dispozici, stojí, že ve vaší nemocnici by mělo dojít ke změně struktury. Co si mám pod tím představit?
Snížení lůžek na některých odděleních. Třeba nám Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhovala, abychom měli místo části chirurgických lůžek lůžka jednodenní chirurgie. To ale pro nás není při této zátěži přijatelné, když jen tak tak zvládáme průchodnost pacientů. Určitě tyto kapacity nemůžeme snižovat.

Takže byste je naopak potřebovali zvýšit.
Ano, ale to nám nikdo nenasmlouvá.

Jestli tomu rozumím, tak menší nemocnice jako je Tanvald nebo Turnov by šly cestou jakýchsi sanatorií?
Tyto nemocnice by se mohly zaměřovat na tu následnou péči. Je tu spousta chronicky a dlouhodobě nemocných pacientů s cukrovkou, nemocemi srdce či plic. Někdy tito pacienti potřebují krátkodobou hospitalizaci, což nemusí být tak náročné výkony a mohou to technicky i personálně zvládnout ty menší nemocnice. To oni umějí a dělají to dobře. V sousedním Rakousku je taky spousta menších nemocnic. Je tu ale ještě jeden bod a to jsou fakultní nemocnice.

V České republice je 11 fakultních nemocnic. Narážíte na to, že je to luxus?
Je to obrovské číslo a bude nutné sáhnout i tam. Jenom v Praze je pět fakultních nemocnic. Fakultní nemocnice by se měly zaměřovat především na špičkové výkony jako jsou transplantace, neurochirurgie nebo kardiochirurgie. Ministr Heger plánuje zrušit statut dvou fakultních nemocnic, a to Thomayerovy a Na Bulovce, což je správný krok, ale je otázkou, zda se to podaří dotáhnout do konce.

Autor:

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Od odpadků mají lomu Kristýna pomoci vratné kelímky. Myslí tu i na vozíčkáře

Zatopený důl Kristýna u Hrádku nad Nisou je mezi milovníky koupání velmi...

V létě je tam pravidelně plno, to mu ale na oblibě neubírá. Bývalý zatopený lignitový důl Kristýna v Hrádku je...

Ceny pro britské hudebníky stvořili v Lasvitu, podobu jim vtiskla brambora

Soška pro britské umělce

Brambora vtiskla jedinečnost soškám, které si za své výkony převezmou britští umělci. Trofeje pro letošní udílení cen...

Jeden člověk zemřel při požáru chalupy v Krkonoších, škoda je v milionech

K ohni se sjeli sjeli profesionální hasiči z Tanvaldu, Jablonce nad Nisou a...

Plameny zachvátily horskou chalupu ve Velké Úpě v Krkonoších. Chalupa z většiny shořela, škoda je asi čtyři miliony...

Najdete na iDNES.cz