Českolipskou nemocnici vede Jaroslav Kratochvíl. Pochvaluje si, že ekonomicky...

Českolipskou nemocnici vede Jaroslav Kratochvíl. Pochvaluje si, že ekonomicky se teď nemocnici daří. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nemocnici se ekonomicky daří, sestry ale odcházejí do Saska, říká ředitel

  • 6
Práce jak na kostele bude v českolipské nemocnice i letos. Loni se dočkala nové fasády a oken, po dlouho očekávaném zateplení ale musí přijít na řadu ještě jedna důležitá věc - výměna ventilů na radiátorech.

„Jsou zarezlé, nemůžeme s nimi otáčet, a tak jsou někdy pokoje přetopené,“ řekl ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

„Větráme okny, což je neúsporné. Nové ventily jsme dali zatím jen na dětské oddělení. Starých ale máme v nemocnici ještě asi osmdesát procent.“

Zateplení vyšlo na 126 milionů. Většinu peněz poskytl jako majitel nemocnice kraj, zbytek pokryla dotace. Na kolik vyjdou nové ventily a kdo zaplatí je?
Potřebujeme na ně tři a půl milionu korun a nikdo nám je nedá. Musíme si na ně vydělat sami.

Největším problémem českolipské nemocnice jsou však rozvody plynu, vody a chladu. Trubky se ocitly v dezolátním stavu. Na kolik odhadujete jejich výměnu?
Situace s rozvody je vážná. Stalo se nám dokonce, že praskla voda a nemohli jsme ji zavřít. Viděl jsem studii na sto milionů korun, ale obávám se, že náklady na nové rozvody dosáhnou spíše dvě stě milionů korun.

Kde je vezmete?
Dotaci nezískáme, není totiž vypsaný žádný program, do něhož bychom se mohli s rekonstrukcí rozvodů přihlásit. Úvěr pro nás nepřipadá v úvahu. Nemáme takové příjmy, abychom si ho mohli dovolit. Zůstávají už jen dvě varianty, jak rozvody opravit. Buď nám peníze poskytne Liberecký kraj, nebo do nemocnice vstoupí strategický partner.

V jaké ekonomické kondici se teď nemocnice nachází?
Vlastní nás Liberecký kraj, ale jsme typickou okresní nemocnicí pro oblast se sto deseti tisíci obyvatel. V kraji se řadíme s Libercem a Jabloncem ke třem páteřním nemocnicím. Po změně úhradové vyhlášky jsme na tom nejlépe od roku 2006, kdy jsme se stali akciovou společností. Loni jsme se dostali do zisku čtrnáct milionů korun, zatímco v roce 2013 jsme skončili ve ztrátě čtyřicet pět milionů korun. Letošní rok vypadá zatím dobře.

V severních Čechách odcházejí hlavně mladí lékaři do německého pohraničí, kde berou několikrát víc peněz. Máte v České Lípě podobné problémy?
Lékařů je málo všude, což znamená, že musí dělat přesčasy. Zaměstnáváme i cizince, máme v České Lípě doktory z Afriky nebo z Afghánistánu. Jejich práci někdy komplikuje, že neumí pořádně česky.

A co Slováci? V tuzemských nemocnicích jich pracuje spousta.
U nás jich také několik je.

Jak jste na tom se zdravotními sestrami?
Za svou náročnou práci by si zasloužily vyšší mzdy, ale můžeme jim dát jen tolik peněz, kolik si vyděláme. Hlavně mladé sestry nám utíkají za lepšími platy do velké nemocnice v saských Drážďanech. Sestry po mateřské dovolené zase raději přecházejí do ordinací praktických lékařů. Neberou tam sice tolik peněz jako v nemocnici, ale díky klidnější práci mají víc času na rodinu. Vracejí se k nám, až když jim děti vyrostou. Práce sestry se nedá dělat pouze pro peníze. Kdo ji chce dělat, musí v sobě mít i kus dobročinnosti.

Jak se s nedostatkem sester vyrovnáváte?
Stejně jako lékaři dělají přesčasy.

Jste krajská nemocnice jako Liberec. V ní letos stoupnou platy o pět procent, Jak se zvýší v České Lípě?
Všem jsme letos přidali k základním platům dvě procenta a další jedno celé a osm desetin procenta tvoří odměny. Ne každý je ale musí dostat. Naopak dobrý zaměstnanec může mít odměnu vyšší než jedno celé a osm desetin procenta. Loni jsme díky úspěšnému hospodaření rozdělili zaměstnancům prémie třikrát a věřím, že letos se nám podaří něco podobného. Růst mezd o pět procent jako v Liberci však není v České Lípě zatím reálný. Nejsme nemocnicí s takovými výkony jaké jsou v Liberci, kde se soustředila špičková péče pro celý kraj.

Čím se můžete pochlubit v České Lípě vy?
Nerad bych na nějaké zapomněl a ublížil mu, ale máme určitě velmi dobrou ortopedii a dětské a porodnické oddělení. Daří se také novému rehabilitačnímu oddělení. Primář dostal šanci vybudovat ho podle sebe a spolupracuje s profesorem Pavlem Kolářem, špičkovým českým fyzioterapeutem.