Uprchlíkům musíme pomáhat, míní Liberečanka, která přežila holokaust

  6:45aktualizováno  6:45
V koncentračních táborech zažila hrůzy, o jakých se poválečným generacím nezdálo ani v nejčernějších snech. I proto má Marta Kottová pochopení pro uprchlíky, kteří ve velkém míří do Evropy za klidnějším životem bez války a strádání. „Každému, kdo to potřebuje, by se mělo pomoci,“ říká.

Marta Kottová z Liberce je dnes jedním z mála lidí, kteří přežili holokaust. Prošla Terezínem i Osvětimí. | foto: MAFRA

První skupina dvaceti křesťanských uprchlíků z Iráku a Libanonu přijede už v únoru také do Liberce. Zatím přebývají na severu Iráku v táboře v Erbílu, někteří již přiletěli do České republiky. Rodiny i jednotlivce, kteří utíkají před Islámským státem, vybrala česká vláda. Marta Kottová si myslí, že by Liberec měl běžencům rozhodně pomáhat.

Marta Kottová

Marta Kottová, rodným jménem Marta Lašová, narozena 22. února 1929, je česká přeživší holocaustu a předsedkyně Historické skupiny Osvětim. Jako dítě prošla koncentračním táborem Terezín, odkud byla s rodinou poslána do vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau. Angažuje se v osvětě mládeže a své zkušenosti z dob druhé světové války se snaží předat současným generacím. V rámci této činnosti navštěvuje školy, vzpomínkové akce a usiluje o to, aby „memento holocaustu nikdy nevymizelo z naší paměti“.
28. října 2008 dostala medaili Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství z rukou tehdejšího prezidenta Václava Klause.
Marta Kottová žije v Liberci, má tři vnoučata a dvě pravnoučata.

V poslední době se hodně mluví o nebezpečí přijímání uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky. Jak se na to díváte?
Západ by měl jednoznačně pomoci lidem, kteří to potřebují. Multikulturalismus tu byl vždy již od starověku. Já jsem pro multikulturní svět, který nás může obohatit.

Není ale masivní příliv jiné kultury pro Evropu nebezpečný? Mnoho lidí má strach, že sem pronikají také bojovníci Islámského státu nebo ti, co chtějí zničit západní hodnoty.
Ten strach chápu. Když ale vidím, v jakých podmínkách ti lidé žijí, odkud utíkají, jednoznačně s nimi soucítím. Protože jejich problémům plně rozumím. Každému, kdo potřebuje pomoc, by se mělo pomoci.

Jak se díváte na požadavek Evropské unie, aby se přijímání uprchlíků dělo podle kvót?
Souhlasím s tím, že by si každý stát měl vzít nějaké množství uprchlíků. Je jedno, jestli to jsou křesťané, nebo muslimové. Měli by ale pracovat a neměli by dostávat peníze nebo zadarmo pomoc. Peníze by měly jít jen na to, aby si mohli zaplatit nájem, naučit se náš jazyk a spokojeně tu žít.

V souvislosti s uprchlickou krizí je na vzestupu neonacismus. V Polsku se protiislámská demonstrace zvrhla v projev antisemitismu s pálením figuríny Žida. Protesty proti islámu jsou v celé Evropě, skupina Ortel uspěje ve Slavíkovi s písní, která vyjadřuje obavy z islámu... Cítíte to jako nebezpečí?
Ano, cítím to jako velké nebezpečí. Doufám jen, že se to za nějakou chvíli uklidní.

Z čeho máte větší strach? Ze vzrůstajícího neonacismu, nebo militantního islámu, který o sobě dává v Evropě stále víc vědět?
Pro mě je jednoznačně větší hrozba vzrůstající neonacismus než islám. Neonacismus jsem osobně poznala a bojím se ho. Islám je jen jedno z dalších náboženství. Měli bychom si uvědomit, že neonacisti jsou nejen proti muslimům, ale také proti Židům, homosexuálům, Romům nebo černochům.

Marta Kottová s rodiči a bratrem těsně před transporty do Terezína

Marta Kottová s rodiči a bratrem těsně před transporty do Terezína.

Zažila jste hrůzy války, což je pro naši generaci něco hodně vzdáleného. Tradiční rozvržení světa ale padá, strach z války začíná být opravdovější. Bojíte se, že by zase tyto hrůzy mohly přijít?
Když koukám v televizi, co se děje, radost z toho samozřejmě nemám. Také doufám, že už v Evropě k žádnému tak hroznému konfliktu, jaký jsem zažila, nedojde. Vlastně si ani nechci připustit, že by byla další válka.

Německo, které nese odpovědnost za vyhlazování Židů za války, je teď asi nejvstřícnější zemí k uprchlíkům. Myslíte si, že mají Němci strach z toho, aby jim nebyla předhazována jejich nacistická minulost?
Německo je silný stát. Nemyslím si, že by se po takové době bálo tohoto označení. Nevím zda by Německo některé státy takto nazvaly. Spíš si ale myslím, že ne. I když Němcům nikdy nebudu věřit. Ale to ani Rusům.

Jak se dnes po tom, co jste za války zažila, díváte na Němce?
V Osvětimi nám vzali všechno, včetně našich životů. Vždycky jsem říkala: „Každý Němec, dobrý Němec, když je deset metrů pod zemí nebo nad zemí, ale studený.“ To už jsem přestala říkat, protože mladí lidé, jako jste vy, nemohou přece za to, že se narodili německým rodičům a nemůžou za to, co se dělo za války.

Minulý týden jsme si připomínali Den památky obětí holokaustu. Proč si myslíte, že jsou právě Židé stále tolik nenáviděni? Antisemitismus existuje od starověku a nevymizel ani v 21. století.
Nevím proč. Já se necítím nijak zvláštně. Jsem Češka a mé náboženské vyznání je židovství. Židé přitom byli od nepaměti velmi laskaví lidé. Vždy dávali almužnu, byli dobrými obchodníky. Faktem je, že antisemitismus tady byl a bude. Na západě to máte podobné s černochy a nyní s muslimy. Vždycky si lidé někoho najdou.

Když jste za války byla v koncentračních táborech, dokázali jste se třeba i přes všechnu tu hrůzu zasmát? Byl tam i prostor pro nějaké zájmy nebo odpoutání se od toho hrozného prostředí?
Měly jsme tam naši holčičí partu a s tou jsme se nejednou opravdu nasmály. V Terezíně jsme si třeba zase různě kreslili a skládali písničky. Také jsme se učili. Ale tajně, protože kdyby někdo z esesáků zjistil, že nás někdo učí, tak by jeho, ale i nás zastřelil. Všechno jsme si ale museli pamatovat, protože byl nedostatek papírů. Pokud se ptáte, k čemu to učení bylo, zkrátka jsme věřili, že až se vrátíme, bude pro nás daleko lehčí jít zpátky do školy. Zajímavé je, že nás učil slavný spisovatel Karel Poláček.

Zažili jste útisk od nacistů i komunistů. Nepřemýšlela jste někdy o tom, že byste emigrovala z Československa?
Poválečný komunismus byl opravdu hrozný. Je zajímavé, že i komunisté byli proti Židům. Jelikož jsme nebyli ve straně, celá naše rodina měla špatnou pověst. Nemohli jsme skoro nikam vyjet. Bylo to děsivé období včetně vykonstruovaných procesů. Proto si dodnes pamatuji krásnou atmosféru sametové revoluce. O tom, že bych emigrovala, jsem přemýšlela. A ne jednou. Ale vždycky z toho sešlo. Můj syn byl v Izraeli dva měsíce, a když přijel, byl nadšený. Líčil mi, že je tam úplně jiný život. Nakonec nám ale už komunisti nedovolili vycestovat. I proto jsem tu zůstala. V Liberci žiji dvacet let a moc se mi tu líbí. Jsem tu spokojená.

Autor:
  • Nejčtenější

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Ztracený senior strávil dvě noci ve skalní průrvě, vyzvedli ho vrtulníkem

Záchranáři zveřejnili podrobnosti z pátrání po seniorovi, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách. Obě noci...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Seniora ve skalách vyčenichal tříletý Uran, byl to jeho první zachráněný

Jmenuje se vznešeně Uran Buranos Lobos, jsou mu tři roky a v pondělí se stal hrdinou třídenního pátrání po ztraceném...

Byl morální skála, vzpomíná žena na chartistu ze Semil

Miroslava Matěchu, prvního chartistu v Semilech, potrestal soudce před 30 lety za rozšiřování petice Několik vět. Do...

Po lahvi rumu muž usnul v kolejišti, nad ním projel vlak s dvaceti vagony

Bez jediného škrábance vyvázl opilec, nad nímž se prohnal vlak s dvaceti vagony. Událost se stala v České Lípě, kde muž...

V Ralsku si připomněli 30. výroční sametové revoluce, promluvil Kocáb

Před třiceti lety odtud pomáhal odsunout okupanty, teď se Michael Kocáb na někdejší vojenské letiště Hradčany v Ralsku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz