Slíbil sňatek, ale chtěl jen peníze, řekl soud. Expolitik dostal podmínku

  15:44aktualizováno  15:44
Bývalý vlivný politik ČSSD a předseda představenstva dopravního podniku Roman Šotola dostal u Okresního soudu v Jablonci nad Nisou podmíněný trest za podvod. Musí také zaplatit poškozeným dlužné peníze.

Roman Šotola dostal 18 měsíců vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu dvou roků. Rozsudek ještě není pravomocný. Šotola si vzal lhůtu na rozmyšlenou, jestli se odvolá.

Podle spisu si v letech 2016 a 2017 půjčoval peníze, které pak nevracel. Z těchto peněz chtěl pak třiačtyřicetiletý expolitik splácet jiné dluhy, které měl z minulosti například na nájemném, a neváhal při tom intrikovat.

Petře Bergmannové z Rychnova u Jablonce nad Nisou kupříkladu podle státní zástupkyně slíbil sňatek a měl s ní vztah. Jakmile z ní vylákal 220 tisíc korun, už se k ženě neznal. 

„Tehdy byl můj dobrý známý a já mu důvěřovala. Byla jsem asi naivní. Když pak byl obžalován, podepsal mi sice uznání dluhu a směnku, zaplatil ale jenom 30 tisíc a pak už nikdy nic, odmlčel se a změnil si telefonní číslo,“ řekla u soudu mladá žena.

Fotogalerie

Šotola svůj příslib sňatku označil za nadsázku, výpisy z facebookové komunikace ho však usvědčily ze lži. „Copak je nadsázka slibovat manželství?“ vmetla mu do tváře soudkyně Jaroslava Opatrná.

Dalším z poškozených byl novinář Jaroslav Tauchman. Od něj si Šotola podle obžaloby půjčil 80 tisíc korun a rovněž se neměl k placení.

„Když ty peníze chtěl, tak mi volal třeba i třicetkrát denně. Potom, když jsem ho upozorňoval, aby je vrátil, mi vyhrožoval, že se zná s vlivnými politiky a že mě mediálně zničí,“ přiblížil Tauchman.

Šotola své jednání vysvětloval jako selhání zapříčiněná strachem o syna. „V té době mi vyhrožovali, že ho unesou, byl jsem ve špatném psychickém stavu,“ snažil se obměkčit soud. 

Podle zjištění MF DNES měl Šotola nákladný životní styl

Podle informací MF DNES byl však pravým důvodem Šotolova zadlužení nákladný životní styl, který vedl a který neopustil ani poté, co skončil na pozici libereckého radního i předsedy představenstva Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce. Obžalovaný to nepřímo přiznal, když u soudu řekl, že ho v té době živila rodina.

„A měl jste v té době nějaké příjmy?“ ptala se ho státní zástupkyně Gabriela Lukášková. „Mnoho dohod o provedení práce,“ odpověděl bývalý politik. „Tak mi jmenujte alespoň dvě,“ naléhala státní zástupkyně. V ten moment ale Šotolovi selhala paměť a neřekl nic.

V době, kdy měl obžalovaný nesplacené půjčky, měl podle spisu i jiné dluhy. Milion dluží sociálnědemokratickému podnikateli Petru Lajtkepovi, má i nesplacené spotřebitelské úvěry. Věřitelé je vymáhají v občanskoprávních sporech.

Šotola už byl i pravomocně odsouzený k zaplacení 279 tisíc korun, jež dlužil za nájem v bytě ve Fučíkově ulici. V bytě se zdržoval i po ukončení nájmu a nedůvodně se tak podle soudu obohatil.

Při mámení peněz používal vymyšlené historky

Při lákání peněz od poškozených Šotola podle spisu používal důmyslný naučený příběh o tom, jak má podepsanou smlouvu s Vodafonem, který má na pozemcích Sport Servis Krásná Studánka vybudovat vysílač. Tvrdil, že z toho získá 300 tisíc korun. Žádná smlouva ale uzavřena nebyla. Vodafone navíc přislíbil roční nájem pouze 50 tisíc korun. Šotola má ve firmě podíl jen 15 procent. Poškozené Petře Bergmannové by tímto způsobem mohl dluh splatit za bezmála 30 let.

Další výmluvou, kterou Šotola věřitele obluzoval, byl podle obžaloby příběh o dědictví po strýčkovi. Ten byl ale v době, kdy Šotola poprvé historku použil, ještě naživu.

Soudkyně Jaroslava Opatrná se v závěrečné řeči podivila chování obžalovaného. K předchozím líčením totiž nechodil a s bizarními výmluvami na horečky nebo deprese je mařil. Nakonec na něj by vydán zatykač.

„Dostal se do tíživé sociální situace, ale musela jsem ho nechat zatknout, abych mu vůbec mohla doručit předvolání. Měl kdysi významnou pozici na radnici, nechápu, proč se zachoval takto,“ kroutila hlavou Opatrná.

Nakonec Šotolu před vězením zachránilo to, že má ve střídavé péči nezletilého syna. „Je důležité, aby pomáhal s jeho výchovou a také splácel poškozeným peníze,“ zdůvodnila soudkyně, proč muže neposlala za mříže. Viditelně pohublý Šotola nakonec za rozsudek poděkoval.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Další z rubriky

Školy jsou málo chráněné před teroristy, ministerstvo pošle kraji milion

Ilustrační snímek

Velké mezery v zabezpečení má řada škol v Libereckém kraji. Aby byly lépe chráněny třeba před teroristickým útokem,...

Žitava chystá referendum, zda dál bojovat o titul Hlavní město kultury

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Na ulicích, v novinách,...

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Německá Žitava se chystá na referendum a srdce je jeho symbolem. Přes...

Vlak na přejezdu smetl dodávku. Řidič utrpěl mnohačetné zlomeniny

Vlak se srazil s dodávkou kolem sedmé hodiny na železničním přejezdu ve Stráži...

Četné zlomeniny utrpěl řidič dodávky, která se ráno srazila s vlakem na přejezdu ve Stráži nad Nisou. Souprava jela od...

Najdete na iDNES.cz