Liberečtí ledaři se bouří kvůli mzdám. Mladí to dělat nebudou, vzkazuji

  6:23aktualizováno  6:23
Ledaři libereckého Sportparku žehrají na podprůměrné platy. Podle nich jsou nejnižší ve srovnání s ostatními městy. Starají se přitom o tři ledové plochy.

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v Liberci. Na snímku Rudolf Dlask. | foto: archiv R. Dlaska

Hokejisté tu předvádí famózní výkony, točí se tady milionové částky, ale ti, co se na úspěchu podílí odspoda, mají podprůměrné platy.

Poukazují na ně ledaři Sportparku Liberec. Během sezony připravují včetně víkendů a svátků permanentně tři ledové plochy. Jednu v Home Credit Areně a dvě ve Svijanské aréně. Zápolí na nich extraligoví hokejisté, stejně jako desítky jiných mužstev od dětí po dospělé. Pořádají se tu hokejové akademie, mezinárodní kempy. Piruety tady vytáčejí krasobruslaři, bruslí tu veřejnost.

Ledaři mají na starost nejvíc ploch v republice

Ledaři, z nichž část je v důchodovém věku, však cítí deziluzi. Upozorňují na to, že po jejich odchodu nikdo kvalitní za nastavených podmínek nenastoupí. Většině libereckých ledařů je přes 50 let.

„Máme základní mzdu devadesát pět korun na hodinu. Je nejen podprůměrná v rámci republiky, ale víme, že ji máme nejnižší i ve srovnání s jinými ledaři ve městech, kde se hraje extraliga. To se staráme o největší počet ploch. Jiná města jich tolik nemají. Kvalitní led je přitom pro dobrý hokej základ. Člověk bez zkušeností se úpravu ledu naučí tak za rok a půl. A to děláme spoustu jiných údržbových prací, které by se musely jinak draze nasmlouvávat,“ tvrdí ledař-rolbař Rudolf Dlask.

Mluví za osm ledařů, kteří se v červenci obrátili s žádostí o zvýšení platů na vedení Sportparku. Podle Dlaska ale dosud nedostali odpověď. Kvůli horkému létu byla podle Dlaska příprava kvalitního ledu extrémně náročná. Led se v Liberci vyráběl už od poloviny července.

„Udržet led ve výborné kvalitě bylo velmi těžké, nám se to ale povedlo. Oceňovaly to i zahraniční kluby, které tu trénovaly. Zástupce hokejového kempu z Lipska nám osobně přišel poděkovat, dal nám dres. Ohodnocení od našich představených ale bohužel nevidíme,“ posteskl si Rudolf Dlask.

Mladého člověka tam nedostanete, míní rolbař

Ledaři jsou součástí všech úspěchů libereckého hokeje. Tygří mládežnická akademie nedávno získala ocenění Nejlepší akademie Českého hokeje za sezonu 2017/18. Této mety dosáhla akademie Bílých Tygrů poprvé. Nechala za sebou Kometu Brno a Škodu Plzeň.

„Děláme to srdcem, práci máme rádi, ale za těchto podmínek se stále obtížněji žije. Mladého člověka, který by měl zapálení a tuto práci chtěl dělat dobře, tam za třináct tisíc čistého nedostanete. V průmyslových zónách mají pětadvacet tisíc,“ poukázal Dlask.

Sportpark Liberec se nechce k tvrzení ledařů vyjadřovat. „Společnost nebude prostřednictvím medií komentovat vnitřní záležitosti firmy,“ uvedl jednatel Lukáš Přinda.

Arénu a celý sportovní park spravuje pro město na základě koncesní smlouvy uzavřené v roce 2009 společnost S group Sport Facility Management. Společníkem je skupina S Group holding. Jejím předsedou představenstva je Petr Syrovátko. Ten je zároveň prezidentem hokejového klubu Bílí Tygři Liberec.

Město Liberec platí ročně na opravách areálu miliardové hodnoty zhruba 14 milionů korun. Další peníze vkládá provozovatel. I tak to jen zpomaluje chátrání areálu. Opravit potřebuje zejména Svijanská aréna.

„K platům mi nepřísluší se vyjadřovat, není to záležitost města. Za poslední roky se ale městu podařilo uspořit statisíce díky tomu, že veškerá tíha břemen v souvislosti s opravami není už jen na straně města. Daří se to rozkládat i na druhou stranu,“ zmínil náměstek primátora Ivan Langr.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Školy si nepřipouštějí šikanu, budou proti ní bojovat herci i youtubeři

Ilustrační snímek

Liberecká radnice chce zamezit šikaně na základních školách. Pro učitele chystá školení, zapojit chce i známé...

V liberecké galerii už nebude zvuk jako v bazénu, kraj přidá i na silnice

Sochy Michaela Bílka v liberecké Oblastní galerii

Při společenských akcích v bazénové hale Oblastní galerie v Liberci není zvuk čistý. Špatnou akustiku má vylepšit nové...

Palachova tvář má i drátěnou podobu, bylo na ni třeba 73 metrů materiálu

Krkonošský umělecký dráteník Ladislav Šlechta vytvořil obličej Jana Palacha, od...

Mezi jeho díly se vyjímají císař Karel IV., císařovna Marie Terezie, prezident Tomáš Garrigue Masaryk nebo generál...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz