Rok po povodni má sucho jen v místnosti, kterou musel postavit znovu

  8:23aktualizováno  8:23
Nejsušší místnost v domě Zdeňka Krále z Bílého Kostela je ta, kterou mu před rokem vzala rozvodněná Lužická Nisa. Museli ji postavit znovu. V ostatních místnostech v domě necelých deset metrů od řeky je i rok po povodni stále ještě vlhko.

Zdeněk Král a jeho dům v Bílém Kostele rok po ničivých povodních. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Ještě jedna povodeň a jsme v naší ulici bez ženských. Všechny tvrdí, že když přijde ještě jedna povodeň, tak se odstěhují. Když před několika dny vytrvale pršelo a voda v Nise stoupala, začala manželka hned nosit věci do prvního patra," říká devětačtyřicetiletý policista.

Dům Zdeňka Krále těsně po povodních (srpen 2010)

Dům Zdeňka Krále těsně po povodních

Zdeněk Král byl jedním z tisíců lidí, které v Libereckém kraji zasáhla 6. a 7. srpna 2010 ničivá povodeň. V předsíni ukazuje na omítce stále viditelnou mokrou čáru. Z vody by mu tenkrát vyčuhovaly jen vlasy.

"Najednou bylo v kuchyni patnáct centimetrů vody. Pochopili jsem, že je zle. Vzali jsem psy, přeběhli po lávce na druhou stranu Nisy a odjeli ke známým do Chrastavy," vzpomíná Král.

Když se v neděli vrátili, byl předek domu pryč. Před domem zel kráter o průměru osm metrů, hluboký skoro dva metry. Jako by tam spadla bomba.

"Ani jsme nebrečeli, jen jsme na tu zkázu civěli," říká muž. Dodnes oceňuje rychlý zásah firmy Syner. Ještě v neděli jim podepřela strop a střechu v utržené části domu.

Co přinesla voda dobrého: solidaritu a modrého kocoura

Královým udělala povodeň škodu za 750 tisíc korun. Měli však na rozdíl od mnoha jiných štěstí, protože měli dům proti povodni pojištěný a dostali přibližně polovinu částky zpět. Další peníze získali od známých i úplně neznámých lidí, sbírku udělali i kolegové z práce. Dům si opravují sami.

Povodeň v Bílém Kostele. Snímek je ze 7. srpna 2010 v půl třetí odpoledne.

Povodeň v Bílém Kostele 7. srpna 2010

"Po povodních jsem si uvědomil, že to s lidmi není tak špatné. Když se něco podělá, dokáží si pomáhat. U nás například loni pracoval deset dní jeden kolega policista ze Semil. Vzal si na to dovolenou," říká Král. Solidarita je tak podle něj jedna z těch nejúžasnějších vzpomínek, které v něm loňské povodně zanechaly.

"Myslím, že to byl pan prezident, kdo řekl, že stavět domy v zátopových oblastech není moudré. Nebyl sám. Z Prahy se jim to mluví. My jsme si ale ten dům nepostavili, my ho koupili a chceme tady žít. Jen si musíme zvyknout, že voda zas může přijít a podle toho se zařídit," poznamenal Král.

Do spodních pater tak dal jen pár kusů lehkého nábytku, aby ho mohl v případě potřeby rychle vynést. Nyní staví kuchyňskou linku z cihel, aby ji voda neodnesla. "Vytáhnou se šuplíky s příbory a nádobím, a je to," ukazuje Král.

Povodně Královým připomíná i britská modrá kočka, která si hraje na dvoře. "Pomáhaly nám tady holky z Adry a bylo jim nás líto. Jedna slíbila, že až bude mít jejich kočka mladé, tak nám přiveze kotě. Mysleli jsme, že na to zapomněla, ale pak se tady zničehonic objevila. Sousedce dala kočku a nám kocoura. To bylo fakt milé," dodává Král.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

Najdete na iDNES.cz