Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Nové zářící skleníky přikryje síť za dva miliony dolarů, slibují Poláci

  20:03
Polský velkopěstitel rajčat počítá podle místostarosty Bogatyně se zastíněním nových skleníků, jež chce budovat poblíž českých hranic. Od března také světelné zdroje na půl roku zhasnou. Proti masivní záři ze skleníků na ploše deseti hektarů nyní protestují Němci, obyvatelé českého příhraničí i astronomové.

„To světlo je v noci tragédie, starší lidi si berou prášky na spaní a zatemňují okna,“ zakrývá si paní Alžběta předloktím oči.

Tímto výmluvným gestem doprovází svoji filipiku proti záři skleníků firmy Citronex v Bogatyni. Žena nechce říct příjmení a spěchá do práce hned naproti polské elektrárny Turów.

Ta je pro mamutí skleníky zdrojem energie - vyrábí jim proud na svícení a dodává potřebné teplo.

„Naše skleníky umístěné u elektrárny Turów splňují veškeré normy a mají požadovanou dokumentaci,“ hájí podnikatelský záměr Małgorzata Orłowska z marketingu společnosti Citronex.

Rajčata firma dodává do celého Polska, míří ale i k českým zákazníkům v nejmenovaných obchodech.

Skleníky se nyní rozkládají na ploše deseti hektarů. Firma ale chce podle svého vyjádření na svém webu plochu rozšířit na třicet a časem až na sto hektarů. O tom svědčí i masivní stavební práce v okolí. Těžká auta odvážejí odbagrovanou zeminu. Z blízkého kopce se stává rozlehlá rovina.

Problém světelného smogu ze zdrojů ve sklenících už řeší i česká vláda, ve středu o tom jednal hejtman Půta s ministrem životního prostředí. Informaci dostali polská velvyslankyně v Praze, stejně jako český velvyslanec ve Varšavě.

Němci se obrátili na polské ministerstvo životního prostředí. Problém se zářením doléhá zejména na obyvatele německé Hirschfeldy. Čeští astronomové upozorňují na to, že polské skleníky září v noci víc než stotisícový Liberec.

Skleníky zaměstnávají asi stovku lidí

Zatím pěstitelé zaměstnávají asi stovku lidí. Po rozšíření by jich mohlo ve sklenících pracovat až tisíc.

Výhodné teplo díky elektrárně

Nechtěná záře z rozlehlých skleníků a tepelná elektrárna za humny je jedna věc. Ale extrémní výhoda vytápění města zbytkovým teplem druhá. Zhruba osmnáctitisícová Bogatyně má díky elektrárně výhodné teplo.

Gigajoul stojí podle místostarosty Dominika Matelského 18 zlotých. Tedy zhruba sto korun. V Liberci je sedmkrát dražší.

„Zbytkové teplo, co vychází z kotlů, napájí nejen skleníky, ale topí i celému městu. Pro obyvatele je to výhodné. Jde o čisté teplo bez škodlivin. Elektrárna je díky miliardovým investicím úplně jiná, než bývala v 80. letech. Modernizovala se i parovodní síť,“ uvedl místostarosta.

Před lety se i v Liberci zvažoval miliardový projekt na využití tepla z polské elektrárny, připojit se měla i další města. Liberec ale nakonec záměr před čtyřmi lety odmítl. „Tento projekt je už mrtvý,“ říká člen správní rady Energetické agentury Trojzemí Michal Melincsjár.

Nápad Poláků využít odpadní teplo pro skleníky pokládá za znamenitý. „Je to velmi dobré řešení i z hlediska zaměstnanosti. Pokud světlo někoho ruší, je to nepříjemné a snad se najde řešení. Vnímám to ale jako detail oproti tomu, jak je to výhodné,“ myslí si Melincsjár.

„Mrzí mě, že jsou teď emoce nejen kvůli skleníkům často zbytečně vybuzené. Realita není taková. Nemyslím si, že třeba světelný smog nějak zhoršuje česko-polské vztahy,“ domnívá se jednatel Euroregionu Nisa Jaroslav Zámečník.

„Ve sklenících pracuje dost lidí. To, že se staví, svědčí o tom, že se rozvíjíme. Divím se, že spíš neřešíte kouř z elektrárny,“ přidává svůj postřeh další obyvatelka Bogatyně, která se odmítla představit.

Ve své kanceláři nás přijímá místostarosta Bogatyně Dominik Matelski. O elektrárně Turów toho ví hodně, pracoval v ní deset let. Nyní má ve městě na starosti investice a životní prostředí.

Jak říká, zbytkové teplo díky parovodu z elektrárny lidem ve městě výrazně zlevňuje vytápění. A i skleníky žijí s elektrárnou v symbióze. Místostarosta jednoznačně odmítá, že by lidé proti skleníkům protestovali.

„Na světlo si u nás ještě nikdo nestěžoval. Na úrovni města ani vojvodství,“ říká Matelski. „Pro Citronex je samozřejmě výhodné, že se skleníky podařilo vybudovat hned vedle elektrárny. Jsou tam minimální ztráty, je to strategické místo,“ vysvětluje.

Město se vzdalo možnosti vyjádřit se k projektu ze strany ekologie. Skleníky jsou i u Wroclavi a podle místostarosty tam žádné stížnosti nejsou.

Investor se prý zabývá odstíněním skleníků

Místostarosta nad kávou zmiňuje, že si na světelný smog stěžovali u ministerstva životního prostředí jen Němci.

„Možná jde z německé strany i o závist. Nevím,“ uvažuje Matelski a jmenuje nezaměstnanost, velký odliv lidí i demografický úpadek na německé části hranice. „U nás se naopak buduje, investuje, jsou tu pracovní místa,“ míní druhý muž Bogatyně.

Jak říká, po intervenci na ministerstvu musela firma omezit svícení na 40 procent původního výkonu. „Skleníky také mezi březnem a zářím přestanou svítit,“ sděluje.

Loučí se s jednou z nejzásadnějších informací. Investor se už prý problémem odstínění zabývá. Řešením má být speciální a velmi drahá síť, jež dokáže světlo absorbovat podobně jako fotovoltaické panely a zamezí vyzařování. Pro deset hektarů prý síť vyjde na dva miliony amerických dolarů.

„Majitel do této investice půjde a síť prý rozhodně použije při rozšiřování skleníků. Měl jsem dostat oficiální informaci, až skončí testy. Zatím na ni čekám,“ zmínil místostarosta. Jestli síť dostanou i současné skleníky, o tom na radnici zmínka nepadla.

Konkrétní zatím není ani polská strana. „Pohodlí obyvatel nám není lhostejné, z toho důvodu pracujeme na způsobu omezení světelného záření,“ odepsala za Citronex Małgorzata Orłowska.

Nejhorší případ v rámci střední Evropy

Na řešení tlačí také astronomové, podle nichž záře zničí jedinečnou mezinárodní Jizerskou oblast tmavé oblohy. První mezinárodní park tmavé oblohy na světě.

„V rámci střední Evropy to považuji za nejhorší případ, k jakému v oblasti světelného znečištění došlo. Výrazně ovlivňuje noční životní prostředí. To, že jeden soukromý skleník vytváří světelné znečištění jako stotisícové město, považuji za naprosto ostudnou věc,“ zhodnotil současný stav astronom Pavel Suchan.

„Kdyby to mělo zářit ještě víc, začnou se lidi doufám bránit,“ loučí se paní Alžběta narážkou na plány Citronexu.

Autor:
  • Nejčtenější

Na Liberecku boural nový prototyp Škody, maskovaný vůz skončil na střeše

Při čelním střetu dvou osobních aut v Bílém Kostele na Liberecku zemřel dnes dopoledne řidič, který předjížděl nákladní...

Třinec má první výhru v sezoně. S Libercem se nadřel, rozhodl až závěr

Třinečtí hokejisté čekali na první úspěch v extraligové sezoně do 3. kola. V předehrávce si doma poradili s Libercem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výhledy za pot. Nejtěžší výstup je na Ralsko a Bezděz, Frýdlant zdolá každý

Mezi dlouhodobě nejnavštěvovanější hrady v Libereckém kraji patří Trosky a Bezděz. Ten se řadí také k těm nejhůře...

Havarované auto se vzpříčilo o strom, řidiče transportoval vrtulník

S těžkým zraněním musel být letecky transportován do liberecké nemocnice řidič osobního automobilu, který dnes ráno...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vášeň se mu stala osudnou, muzeum připomíná slavného fotografa a horolezce

Premium Zahynul s dalšími horolezci při zemětřesení na úpatí hory Huascarán v Peru. Turnovské muzeum připomíná slavného...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Turnov chce stání pro karavany, pozemky u řeky koupí od soukromníků

Cyklostezka a možná karavanová stání. Takový je plán pro půl hektaru pozemků, které chce Turnov koupit u řeky Jizery, a...

Jednou ranou ho střelil do čela. Za vraždu souseda dostal poloslepý muž 16 let

Krajský soud v Liberci poslal sedmapadesátiletého Václava Ráce na 16 let do vězení za loňskou vraždu souseda a...

VIDEO: Hořící dům dal hasičům zabrat. Bojovali na třech frontách

Šestnáct hasičských jednotek bojovalo od včerejšího večera do nočních hodin s požárem rodinného domu v Jenišovicích na...

Skláři dokončují ceny Thálie, vyrobí jich víc kvůli nešikovným hercům

Celkem dvacet Thálií letos udělí Herecká asociace nejlepším českým divadelním hercům, zpěvákům či tanečníkům. Ceny v...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...