Unikátní faru v Jablonci přestavěli za miliony na muzeum a infocentrum

  12:37aktualizováno  12:37
Jedna z nejstarších jabloneckých památek se za 24 milionů proměnila v muzeum a zároveň informační centrum. Rekonstrukce fary, kterou v minulosti vlastnili manželé Scheybalovi, finišuje. První návštěvníci si ji prohlédnou na konci listopadu.

V Jablonci končí rekonstrukce bývalé fary v Kostelní ulici. Bude sloužit jako nové muzeum a kulturní a turistické centrum. | foto: Radek PetrášekČTK

Přestavbu na muzeum a informační centrum, které se nyní stěhuje z budovy radnice, provázela kritika.

"Do 25. listopadu bude infocentrum z důvodu inventury, stěhování, finálních příprav a zabydlování nového objektu zavřené," řekla Regína Fučíková z Jabloneckého kulturního a informačního centra, které bude objekt provozovat. Pro návštěvníky se budova slavnostně otevře v pondělí 26. listopadu.

Josef Václav Scheybal

Byl český malíř, grafik, ilustrátor, historik umění a etnograf. Středoškolské vzdělání získal na turnovském gymnáziu, poté se seznámil s dílem českých malířů a etnografů Jana Prouska a Adolfa Kašpara, kteří spolu s jeho otcem přispěli k rozhodnutí studovat dějiny umění a etnografii. Stal se členem Svazu českosl. výtvarných umělců. První publikace tvořil s malířským přispěním Karla Vika. Později publikoval se svoji ženou Janou.

Působil v Severočeském muzeu v Liberci. Ve svém díle se zabýval především mapováním lidové architektury severních Čech a její ochranou, například pomáhal při rekonstrukci Kopicova statku. Za komunismu měl problémy s publikováním své práce. Zbytek pozůstalosti byl v roce 2009 odkázán Muzeu Českého ráje. Stejného roku mu byla in memoriam udělena cena za propagaci Libereckého kraje. Zdroj: Wikipedie

Rekonstrukce budovy stála zhruba 24 milionů korun a z velké části ji uhradí evropské fondy. V muzeu se objeví věci se sbírky Jany a Josefa Scheybalových.

Scheybal přispěl k založení skanzenu

Josef Václav Scheybal se zasloužil o první národopisnou expozici v turnovském muzeu a přispěl k založení skanzenu lidové architektury na Dlaskově statku v Dolánkách.

Mezi jeho nejvýznamnější práce patří kniha Umění lidových tesařů, kameníků a sochařů v severních Čechách, kterou napsal společně s manželkou. Vyšla mu také publikace Senzace pěti století v kramářské písni, pojmem jsou jeho národopisné kresby.

Scheybal komplexně zpracoval severočeskou lidovou architekturu a za totality napsal několik průkopnických prací o ochraně a významu národopisných památek.

Jablonecká fara, kde léta s manželkou žili, byla postavena na počátku 18. století a patří k nejstarším budovám v Jablonci. Památka s neorenesanční fasádou z konce 19. století stojí v centru města proti kostelu svaté Anny, který je nejstarší sakrální stavbou ve městě.

Oba objekty tvoří společně historické centrum města, takzvaný Zlatý kříž. Z pozůstalosti manželů Scheybalových získala jablonecká radnice nejen budovu a její vybavení včetně skla, keramiky, porcelánu nebo koberců, ale také přilehlé pozemky.

Kritici: "Holubičí šeď je hrozná"

Cenné sbírky věnované lidové architektuře, folkloru, starým řemeslům nebo tiskům zase převzalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Autorem projektu rekonstrukce památkově chráněné fary je pražský architekt Libor Sommer. Rekonstrukce domu je ale některými lidmi kritizována. Prý je necitlivá a nelíbí se jim ani nátěr domu, takzvaná holubičí šeď.

Jak v srpnu informovala MF DNES, práce na faře provádí firma Helios Bau, která nemá dosud s rekonstrukcí takto hodnotné a chráněné památky zkušenosti. Na webových stránkách firmy se dozvíme, že se mimo jiné zabývá výrobou plastových a hliníkových oken.

Mezi jejími projekty je například vybudování propojovací stavby mezi stávajícími objekty Sklářského muzea v Novém Boru nebo zateplení čtyř pavilonů Základní školy v Březnu. MF DNES tehdy několikrát žádala o vyjádření dotyčnou firmu, ale nedostala ho.

Kritizována je také barva fasády. "Měla by se více řešit komplexnost té stavby, barevné sladění například s blízkým kostelem sv. Anny. Ten pojem holubičí šeď je hodně vágní. Ta východní strana fasády od kostela je v novorenesančním duchu a v té době se takovéto odstíny nepoužívaly," řekl před časem galerista Jan Strnad, jeden z otců projektu.

Autoři: ,

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Hrady a zámky jsou v Lomnici pokupě. Jen v miniaturním provedení

Bývalý kastelán z Valdštejna Ladislav Koucký nad svými obdivuhodnými díly....

Nebývalý houf úžasných hradů a zámků se rozkládá v Českém ráji v okruhu do 15 kilometrů od Valdštejna. Něco podobného...

Rohozec vládne mezi pivy, Zlatou pečeť má i mok z Frýdlantu

Ilustrační snímek

Pivo z Českého ráje, malorohozecká třináctka, získalo nejvýznamnější cenu na světové soutěži Zlatá pivní pečeť, jež...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Najdete na iDNES.cz