Výstavní síň Viléma Heckela turnovské muzeum slavnostně otevřelo teprve letos v září, nyní hostí unikátní výstavu umění českých šperkařů. Přehlídka šperků dostala název V plné formě / Průřez současným českým šperkem. Potrvá do začátku února.
Výstava nabízí návštěvníkům možnost vidět 204 uměleckých šperků od čtyřiadvaceti českých umělců čtyř generací.
„Spousta z nich je vázaná k tomuto kraji. Buď prošli místní Šperkárnou (Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola Turnov), nebo pobývají v okolí, případně tu nějakou část života pobývali,“ přiblížila důvody kurátorka výstavy Julie Bergmann.
Výstavu iniciovalo a připravilo České centrum Athény ve spolupráci s Ilias Lalaounis Jewelry Museum, kde proběhla letos na jaře.
„Muzeum Českého ráje v Turnově se pravidelně věnuje vystavování aktuální tvorby výtvarníků z oblasti současného autorského šperku, takto velkoryse pojatou retrospektivu však doposud nebylo možné v Turnově vidět. Důležitým aspektem, potvrzujícím status Turnova jako jednoho z center současného českého autorského šperku, je také skutečnost, že drtivá většina prezentovaných autorů je nějakým způsobem spjata se zdejším regionem, ať už svým původem či působištěm nebo studiem na zdejší šperkařské škole či některé z dalších středních škol výtvarného zaměření sídlících v regionu,“ doplnila k výstavě Lenka Laurynová, kurátorka sbírkových fondů výtvarného umění a šperku turnovského muzea.
Šperk jako samostatné umělecké dílo
Bergmann záměrně vybrala více než dvě stě originálů z dílen českých umělců s cílem poukázat na originalitu českého šperkařství proslulého kreativitou a kvalitou zpracování. Vyhýbá se klasickým klenotům.
„Výstava mapuje práci důležitých umělců své generace českého ateliérového šperku od šedesátých let. V té době na scénu vstoupila první generace autorů, kteří šperk vidí jako samostatné umělecké dílo, které hovoří samo za sebe stejně jako ‚fine art‘, nikoli jen jako designový doplněk oděvu,“ dodala kurátorka s tím, že český šperk v daném konceptu, míře a rozsahu doposud nebyl nikdy představený a v Řecku byl při jarní premiéře výstavy k vidění vůbec poprvé. Kurátorka totiž boří zažitou premisu o špercích.
„Ateliérový šperk nemusí být výhradně z drahých kovů čili být klenotem v obecně vnímaném smyslu slova. Sám o sobě naopak s materiály experimentuje, stává se samostatným objektem s jasným konceptem a vymezuje se proti tradičnímu designu ve šperku,“ vysvětlila Bergmann.
Pražské metro i Metronom
Některá jména jsou známá svými pracemi ve veřejném prostoru. Václav Cigler se proslavil skleněnými objekty či prvky v pražském metru, Vratislav Karel Novák vytvořil proslulý Metronom na Letné, Pavel Opočenský je autorem pomníku bratří Čapků na pražských Vinohradech na náměstí Míru.
Ambicí výstavy je seznámit návštěvníky s vývojem šperkařského umění ve vývoji, a proto jsou jednotliví autoři členěni do etap, ve kterých žili či žijí a tvoří. Celkem do čtyř generací, které se prolínají tak, aby byla na první pohled jasná představa o rozmanitosti využití jednotlivých materiálů, například dřeva, plastu či kamene.
„Čeští umělci stojí v popředí ateliérového šperku již od doby po druhé světové válce, kdy mezinárodní společenství znovuobjevilo tuto delikátní uměleckou disciplínu. Výstava v Athénách představuje historický kontext a sleduje české umělecké úspěchy od těch poválečných až po inovace současné generace. Poskytuje přesvědčivý a komplexní přehled hlavních proudů a objektů, které právem řadí české umělce mezi špičku mezinárodního ateliérového šperku,“ potvrzuje věhlas a význam českého autorského šperku i samotné výstavy renomovaný americký kurátor současného šperku Matthew Drutt.
Slováky představuje v Klenotnici reGeneraceUž šestý ročník přehlídky autorského šperku s názvem reGenerace se otevřel návštěvníkům v Klenotnici turnovského muzea. Výstava se koná každé dva roky. Zájemci budou mít šanci prohlédnout si ukázky šperkařského umění až do začátku února. Výstava probíhá zároveň s expozicí V plné formě/ Průřez současným českým šperkem, která se do Turnova přestěhovala z řeckých Athén. Obě výstavy končí souběžně. „Také reGenerace 6 bude setkáním šperkařů a zlatníků z Turnovska s hosty. V minulosti jsme postupně oslovili výtvarníky ze všech významných enkláv českého současného šperku. Nyní chceme v Turnově představit poprvé v rámci této přehlídky také zahraniční hosty, a to ze Slovenska,“ uvedla Lenka Laurynová, kurátorka sbírek výtvarného umění a šperku. V muzejní Klenotnici se tak představí aktuální podoba slovenského autorského šperku reprezentovaná hned několika generacemi výtvarníků. Vedle prací Karola Weisslechnera budou k vidění také ukázky tvorby Blanky a Matúše Cepkových, Jany a Petera Machatových, Soni Kabáňové, Márii Hriešik Nepšinské nebo Karin Šustekové, která jako čerstvá absolventka VŠVU (Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě - pozn. red.) ztělesňuje nejmladší naděje slovenského ateliérového šperku. Šperkařské kreace renomovaných zahraničních hostů budou se svými nejnovějšími šperky konfrontovat tradičně zlatničtí a šperkařští mistři z Turnova a nejbližšího okolí. Také zde se zástupci muzea pokusili navzdory omezené výstavní ploše Klenotnice přizvat k osvědčeným spolupracovníkům nové tváře místní šperkařské komunity, aby zprostředkovali nová setkání a inspirační podněty. (syr) |