Soutěž na nové mosty se protáhla, Raspenava tratí na pronájmu starých

  16:02aktualizováno  16:02
Blesková povodeň smetla v Raspenavě v srpnu 2010 čtyři mosty a jedenáct lávek. Pronájem provizorních lávek přijde město na nemalé peníze. Raspenava tak kvůli průtahům ve výběrovém řízení na stavbu nových zaplatí navíc přes milion korun.

Povodně v srpnu 2010 těžce zasáhly i Raspenavu. Na snímku z té doby starosta města Pavel Lžíčař u jednoho z poškozených mostů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Na nové mosty a lávky přes Smědou jsme vypsali výběrové řízení. Skončilo již před čtrnácti měsíci," řekl raspenavský starosta Pavel Lžičař. "Neúspěšná firma se však proti výsledku odvolala a Úřad pro hospodářskou soutěž teprve nedávno rozhodl, že výběrové řízení bylo v pořádku," dodal.

Raspenava tak kvůli protaženému pronájmu provizorních lávek zaplatí navíc 14 krát 72 000 korun - tedy více než milion. "U nás se každý smí odvolávat proti čemukoliv, aniž by mu hrozilo, že zaplatí vzniklé škody v případech, kdy u Úřadu pro hospodářskou soutěž neuspěje," upozornil Lžičař.

Podle starosty se první nové lávky a mosty začnou na Smědé dělat už v srpnu. "Ne všechny ale stihneme dokončit letos," poznamenal Lžičař. Raspenava připomíná v současné době rozbombardované město.

Po dvou letech v ní stále zůstávají stopy po pustošivé povodni z 8. srpna 2010 jako například stržené opěrné zdi v korytě Smědé u kostela. Město však především buduje novou kanalizaci za tři čtvrtě miliardy korun.

Mosty za 70 milionů

"Raspenava je rozkopaná a hodně se tady práší. Někteří ale jen nadávají, a neváží si toho, že se tady vůbec něco začalo dělat," konstatoval místostarosta Jaromír Hanzl.

Vybudování čtyř městských mostů a jedenácti lávek si vyžádá 70 milionů korun. "Peníze na ně nám poskytl stát," poznamenal Lžičař. Mosty a lávky přes Smědou měřily patnáct až dvacet metrů a velká voda je vzala nebo poškodila, i když se vypínaly až pět metrů nad dnem řeky. Nové lávky budou kovové, poničené mosty čeká demolice nebo oprava pilířů.

Raspenavou prochází rovněž jeden krajský most, rozkládá se nedaleko od benzínové pumpy. "Na rozdíl od městských mostů a lávek při povodní vydržel," uvedl Hanzl.

Voda dělá městu stále problémy

Smědá se v Raspenavě prohnala rovněž mateřskou školou. "Novou otevřeme na konci letošního roku. Od státu jsme na ni získali skoro osmdesát milionů korun," konstatoval Lžičař. "Více než dvě stě milionů korun vynaložíme na rekonstrukce zničených obecních komunikací. Řadu ale obnovíme až tehdy, kdy skončíme s kanalizací."

Velká voda nedává městečku pokoj ani teď. "Největší problémy nám dělá zemědělství," řekl Lžičař. "Nad Raspenavou chybí pole, na nichž by se cokoliv pěstovalo. Jsou tam jen louky, poněvadž jejich majitelům se vyplácejí dotace na jejich sekání. Vodu ale zadržují mnohem hůř než osetá pole," prohlásil starosta.

Záplavy z luk napáchaly naposledy v Raspenavě škody 5. července. Mimo jiné "dorazily" kanalizaci a propustky, nahlodané před dvěma lety bleskovou povodní. Pozůstatky po ní straší hlavně u kostela, kde uhryznutou silnici nahrazuje provizorní železný most.

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Karviná - Liberec 0:1, hosté dohráli v devíti, o výhře rozhodl Pešek

Oliver Putyera z Karviné (vpravo) se snaží obejít Jana Mikulu z Liberce.

Fotbalisté Karviné se ani v šestém kole Fortuna ligy nedočkali výhry. V domácím prostředí podlehli Liberci 0:1....

Další z rubriky

V pustém libereckém zámku by mohla vzniknout expozice animovaného filmu

Liberecký zámek

Udělují se na něm ceny za nejlepší animované filmy pro děti i dospělé z celého světa. Mezinárodní filmový festival...

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

Mýto bude. Kraj rozmístí stovky značek, aby kamiony neničily silnice

Ilustrační snímek

Stát neustoupil, na dalších dvou silničních tazích v Libereckém kraji mají řidiči od ledna platit mýto. Kraj se proto...

Najdete na iDNES.cz