Zůstaly jenom jabloně. Rouby připomínají zaniklé osady

  8:53aktualizováno  8:53
Geopark Ralsko prodává rouby ze starých ovocných stromů. Jabloně z vojenského prostoru jsou poslední stopou po zmizelých osadách.

Staré jabloně v Geoparku Ralsko | foto: Aleš Fríbl

S velikým úspěchem se setkal projekt Geoparku Ralsko na záchranu starých jabloní. Zájemcům totiž prodává rouby ze starých ovocných stromů, které dodnes v Ralsku rostou. 

„Oblast Ralska byla kdysi prosperující krajinou s řadou vesniček roztroušených mezi lesy a poli. Jenže ve dvacátém století vzal ráz krajiny za své. Z Ralska se stal vojenský prostor. Nejdřív tam přišla německá armáda, po válce československá lidová a od roku 1968 až do 1991 sovětská. Vesnice zmizely. Bývalé chalupy, statky i kostely sloužily vojákům jako cvičné cíle. Poslední stopou po zmizelých osadách jsou právě staré jabloně, které to všechno vydržely,“ říká za geopark Pavla Růžičková. 

Každý kupující obdrží certifikát

Zahradník Vlastimil Kocourek na území geoparku zmapoval stovky starých jabloní. Pro prodej vybral deset odrůd, ze kterých odebral rouby. Naroubované stromky geopark nabízí na internetu za 300 korun. 

„Stromek je naroubován zhruba ve dvou metrech. Je z něj takzvaný vysokokmen, tak jak se jablka pěstovala dříve. Každý kupující obdrží certifikát,“ uvedl Kocourek. Stromky budou k odebrání v kanceláři geoparku v říjnu.

Momentálně hlásí webové stránky parku u všech odrůd vyprodáno. Nabídka se ale brzy obnoví. Zájem je totiž značný. Řadu odrůd už v dnešních sadech nenajdeme. Například Habertovu či Zuccalmagliovu renetu, Kleiner Mauerapfel, Schmidtergerovo, Polité ranské a další. Původem jde o odrůdy z Německa, Rakouska či Anglie. 

Fotogalerie

„Za staré odrůdy se považují ty, jejichž vznik a hlavně rozšiřování spadá do období před druhou světovou válkou. Po ní nastal rozmach cílevědomého šlechtění, jehož výsledkem jsou dnešní obvyklé druhy ovoce. Regionální odrůdy jsou často velmi specifické, mají výraznou chuť, vůni, často i neobvyklý vzhled. Právě v bývalých Sudetech se dodnes nachází množství starých stromů, které často neumíme odrůdově ani zařadit. Každá taková polozapomenutá odrůda je svým způsobem originál,“ upozorňuje Růžičková.

Jejich další předností je i značná odolnost. Jabloně přežily v Ralsku 80 let bez jakékoli péče. Bez ošetření vydržely rozmary počasí, choroby, škůdce, o třech armádách nemluvě. Prodejem naroubovaných stromků se tak geopark snaží zachránit kousek kulturního dědictví po předcích. Moderní odrůdy, které jsou dnes v obchodech, jsou oproti nim často fádní. 

„Jsou vyšlechtěné tak, aby byly na první pohled krásné s pevnou slupkou, daly se dobře skladovat a vydržely transport. Mnohdy ale postrádají to hlavní. Chuť,“ dodala Růžičková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Autofotka týdne: Český pionýr motorismu měl první řidičský průkaz i auto

Theodor von Liebieg na své dálkové jízdě z Liberce do Gondorfu

Liberec si připomíná zakladatele motorismu a významného průmyslníka Theodora von Liebiega, od jehož smrti uplynulo ve...

Liberecká zoo chystá sběratelský hit, bankovku získají jen ti nejrychlejší

Takin, orlosup a slon zdobí unikátní suvenýrovou bankovku, kterou začne v...

V celé Evropě jsou sběratelským hitem, v České republice ji poprvé vydá liberecká zoologická zahrada. Unikátní bankovku...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

Najdete na iDNES.cz