Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

  11:08aktualizováno  11:08
K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří, nechal zbořit bývalou kotelnu v Ploužnici.

„Vytápěly se odtud paneláky na sídlišti včetně všech vojenských objektů kolem letiště,“ připomněl starosta Ralska Miloslav Tůma.

Dominantou domů byla trojice komínů, z nichž nejvyšší měřil dvacet metrů. Jejich pád vrátil výškové prvenství okolním borovicím.

Demolice kotelny je součástí větší zakázky v hodnotě šest milionů korun, v rámci které letos kraj vyčistí Ralsko od dalších sovětských skanzenů okupace. Sanace Ralska probíhá od roku 2011, k zemi šel třeba bývalý štáb letectva nebo kulturní dům.

„Naším cílem je z bývalého vojenského prostoru Ralsko odstranit nevyhovující, nebezpečné a chátrající objekty. Chceme, aby zde bylo čisto a bezpečno. Pozemky po demolici zalesníme, chceme, aby zůstala zachována rekreační funkce,“ řekla Jitka Volfová, statutární náměstkyně hejtmana pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Vlečku rozkradli Češi

Zajímavostí je, že kotelnu v dobách sovětské okupace zásobovala železniční vlečka vedoucí z mimoňského nádraží. Končila až u letiště Hradčany. V roce 2007, kdy kraj převzal od státu Ralsko, byla už celá rozkradená. 

Fotogalerie

„Zdědili jsme ji už bez kolejí a bez pražců. Někde dokonce kdosi odtěžil i štěrk, který tvořil těleso trati,“ podotkl Jan Růžička, ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje, která se o Ralsko stará.

A tak je to se vším. Zatímco sovětská armáda prostor a jeho objekty opustila v perfektním stavu, nájezdy zlodějů kovů udělaly své.

V Ralsku nadále chátrá ještě kolem 170 staveb z éry Sovětů. Zbourat je najednou by znamenalo investovat stovky milionů korun. Prioritně se budou demolovat budovy v blízkosti Ploužnice, kde hrozí největší riziko, že na někoho spadnou. Pak se firmy přesunou blíže k Hradčanům.

Kyjeváky chtějí vykoupit

Největší „příšery“ ale zůstanou stát i nadále. Sídliště Kyjeváků, paneláků stavěných Sověty z jimi dovezeného materiálu, hodlá radnice Ralska vykoupit od soukromých vlastníků a opravit. Dnes evokují náladu Černobylu.

„Co půjde, to bychom opravili a nabídli k bydlení. Poptávka po něm u nás je. Ty, které opravit nepůjdou, bychom zbourali. Bude ale složité získat je do svého majetku, neboť tam probíhá nějaké exekuční řízení,“ dodal Miloslav Tůma.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Faust Jizerských hor tu míchal lektvary, teď obří roubenku opravili

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům,...

V průběhu letošního srpna se otevře v Pěnčíně na Jablonecku Kittelův dům, místními přezdívaný Burk. Jedné z největších...

Další z rubriky

České sklo je ideální na svítidla. Z Preciosy putují do Singapuru i Dubaje

„Páteří našeho portfolia jsou moderní interpretace ikonických svítidel,“ říká...

Velký úspěch sklidila letos na prestižním veletrhu Euroluce v italském Miláně. Představila tu řadu nových svítidel i...

Ochočili si veřejnou správu, říká dlouholetý kritik dopravního podniku

Od roku 2011 Josef Šedlbauer varoval před prorůstáním byznysu do samosprávy i...

Osm let vedl osamělý a zdánlivě marný boj proti korupci a klientelismu v libereckém dopravním podniku. Dnes se ukazuje,...

V Liberci hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského

V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v...

V Liberci v neděli dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví,...

Najdete na iDNES.cz