Dodavatel je už vybrán. Od podpisu smlouvy musejí ruiny zmizet do dvou měsíců. Krajští radní na demolici vyčlenili čtyři miliony korun. Zbytek se tak využije na zajištění technického dozoru a projekční přípravu zbourání dalších vojenských objektů. Těch je v Ralsku 177.
„Jako první musíme zlikvidovat dvacet nejvíce zdevastovaných budov, které se nacházejí v blízkosti obydlené části Ploužnice,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.
Další na řadě jsou ubikace nebo sklad uhlí
Krajská správa silnic Libereckého kraje, která má bývalý vojenský prostor ve správě, už na příští rok připravuje dokumentace na bourání stanice technické kontroly, ubikace a kotelny se skladem uhlí. V následující vlně je v plánu demolice původní čerpací stanice pohonných hmot, vrátnice, administrativního střediska či budovy kotelny.
Na příští rok počítá kraj v návrhu rozpočtu s tím, že na demoliční práce dá 16,5 milionu korun. „Odstraňování zchátralých objektů bude nyní intenzivnější. Už nyní máme projektovou dokumentaci k dalším třem budovám v havarijním stavu, s jejichž likvidací počítáme v začátku příštího roku. Do dvou let kraj zajistí zbourání všech dvaceti stavebních ruin nedaleko Ploužnice,“ přiblížil náměstek hejtmana Marek Pieter.
Místo domu kultury je lesík
Už loni padl sousední nikdy nedostavěný kulturní dům. Místo něj je teď lesík.
Kraj už dnes nevydává peníze na studie velkých investičních záměrů, které by řekly, jak prostor v budoucnu využít. Nejprve se ho snaží čistit od ruin.
„Jsme přesvědčení o tom, že bývalé vojenské stavby je nutné nejprve odstranit a teprve pak území nabízet k využití jednotlivým zájemcům. Trendem je hledat drobné investory a postupně území využívat. A zároveň nezničit jeho výjimečnost,“ zmínil hejtman Martin Půta.
Jedno z nejřidčeji obydlených území České republiky je podle něj vhodné například i pro turistiku.
„I ta vyžaduje, aby objekty, které nemají v území co dělat, postupně zmizely,“ řekl hejtman.