Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Protipovodňová opatření na Lužické Nise za 1,5 miliardy kritizuje opozice

  15:17
Na Lužické Nise by měla vzniknout protipovodňová opatření za zhruba 1,5 miliardy korun. V plánu je mimo jiné i stavba suchého poldru v Machníně. Ne všem se ale zamlouvá.

Ničivá povodeň v roce 2010 | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jak budou vypadat protipovodňová opatření na Lužické Nise, řeší memorandum, jehož návrh před několika dny odsouhlasila rada Libereckého kraje.

Počítá se spoluprací s Povodím Labe a šesti obcemi a městy, kterými řeka protéká. Podle některých starostů ale suchá nádrž situaci stejně nevyřeší a návrh kritizují i opoziční zastupitelé Liberce.

„Současná protipovodňová ochrana části obydleného českého území ležícího na Lužické Nise není dostatečná,“ uvedl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek. Podle něj Lužická Nisa neumožňuje rozliv, protože je po celé délce obestavěná obcemi. 

Jako možné řešení se proto plánuje vodní dílo Andělská hora. „A to jako suchá nádrž, jejíž kapacita by měla umět vyrovnat objem vody, který by se jinak rozlil v intravilánu měst, a zároveň zpomalí průběh povodňové vlny,“ vysvětlil Židek. 

Suchá nádrž by měla před povodněmi ochránit Chrastavu, Hrádek nad Nisou, Bílý Kostel nad Nisou, Chotyni a Kryštofovo Údolí.

Podle starosty Chrastavy Michaela Canova ale plánovaná opatření jejich problémy nevyřeší. Povodně u nich totiž způsobuje především přítok Lužické Nisy - Jeřice. „Tam ale řešení téměř neexistuje. Buď bychom museli nechat postavit vysoké stěny nebo vystěhovat lidi,“ popsal situaci Canov.

O tom, zda se k memorandu připojí, budou podle něj rozhodovat až na zářijovém jednání zastupitelstva. V podobné situaci je také sousední Bílý Kostel nad Nisou. Podle zdejšího starosty Jiřího Formánka by i zde potřebovali zabezpečit hlavně Jeřici. „I když si myslím, že i suchý poldr představuje nějakou ochranu,“ dodal.

Navrhovaná opatření znamenají podle Canova pro obce několikamilionové investice. „Je to podle rozsahu území. To znamená, že třeba Bílý Kostel to bude stát více než nás,“ dodal Canov. Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty se kraj a obce budou na pořízení protipovodňové obrany podílet rovnou měrou, každá strana padesáti procenty. 

Memorandum zatím neodsouhlasilo zastupitelstvo města Liberec, které bod stáhlo z jednání. Ostře se proti němu ohradila opozice a jednotní nebyli ani koaliční zastupitelé. 

Opozice vidí řešení jinde

„Nezbudou peníze na skutečně potřebná opatření pro zadržování vody v krajině na celém povodí Nisy. Taková opatření přitom mají význam nejen jako ochrana proti bleskovým povodním, ale také jako zmírnění dopadů sucha,“ uvedl zastupitel za Změnu pro Liberec Jindřich Felcman. 

Podle jeho kolegy Josefa Šedlbauera jsou navrhovaná technická opatření neefektivní a drahá v porovnání s opatřeními na zadržování vody v krajině.

Stavba se dotkne také obyvatel městské části Liberce Machnína, jehož zástupci byli přizváni k jednání. „Protipovodňová opatření chápeme, ale vzhledem k tomu, že se jedná o tak velký krajinný prvek, budeme požadovat pro místní obyvatele kompenzace,“ sdělil předseda Osadního výboru Machnín Martin Hlavsa.

Od bleskových povodní uplynulo téměř 11 let

V prostoru poldru by tak mohla například vzniknout rekreační zóna. „Zároveň jsme se domluvili s hlavním architektem Liberce, že až to bude aktuální, budou s námi spolupracovat,“ dodal Hlavsa.

Podle hejtmana je momentálně cílem dokončení studie proveditelnosti. „Teprve poté bude zřejmý konečný rozsah opatření a jejich náklady,“ uvedl hejtman. Podle něj by ale opatření neměla být dražší než majetek, který ochraňují. 

Bleskové povodně v Libereckém kraji způsobily v srpnu 2010 přívalové deště v Jizerských horách. Svým rozsahem šlo o nejhorší živelnou událost v regionu od roku 1897. Zemřelo při ní pět lidí, 130 bylo zraněno a dva tisíce přišlo dočasně o svoje domovy. Šedesát domů se kvůli narušené statice muselo nakonec zbourat.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

PODCAST: Hledání ponorky U-206 pokračuje. Tým opět vyráží na Atlantik

„Bavíme se o oblasti, která je velká asi jako Liberecký kraj,“ popisuje v Technet podcastu muzejník Ivan Rous část...

Jedinečné nádraží v Krkonoších z časů císaře pána čeká citlivá obnova

Nádraží v obci Martinice v Krkonoších na Semilsku čeká oprava citlivá k historickému rázu areálu, který je od roku 2016...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maliník v Bedřichově rozkopala těžká technika, budou se tu otáčet autobusy

Těžká technika obsadila Maliník v Bedřichově. Na místě, kde dříve stávaly stromy, postupně vzniká obratiště autobusů....

Sparta vyhrála v přípravě nad Kladnem, Karlovy Vary zvítězily v Liberci

Hokejisté Sparty vyhráli v přípravném utkání na nový ročník extraligy v Berouně nad Kladnem 4:2. V dalších soubojích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomohla do Česka tisícům Ukrajinců. Situace je stejná jako na jaře, říká

Z malé vesnice na Jablonecku řídila celorepublikovou síť, která pomáhala vozit uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny do...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Maliník v Bedřichově rozkopala těžká technika, budou se tu otáčet autobusy

Těžká technika obsadila Maliník v Bedřichově. Na místě, kde dříve stávaly stromy, postupně vzniká obratiště autobusů....

V kauze otravy krve pacientů ve Frýdlantu stíhá policie šest zdravotníků

V kauze otravy krve pacientů, kteří v roce 2018 podstoupili zákrok ve frýdlantské nemocnici, stíhá policie šest lidí....

Hygieniky zajímá, na čem táborníci spí, kontrolují i diplom zdravotníka

Krajská hygienická stanice kontrolovala další dětský tábor. Tentokrát se zaměřila na louky poblíž Hejnic, kde si...

PODCAST: Hledání ponorky U-206 pokračuje. Tým opět vyráží na Atlantik

„Bavíme se o oblasti, která je velká asi jako Liberecký kraj,“ popisuje v Technet podcastu muzejník Ivan Rous část...

Advantage Consulting, s.r.o.
STAVBYVEDOUCÍ – DOPRAVNÍ STAVBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 65 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...