Změřte průtok v chladicích kanálech našich licích forem. Navrhněte způsob monitorování ergonomie na pracovišti. Zjistěte házivost kotoučů.
Takové a další výzvy si díky programu TechStarter odnášejí středoškoláci z výrobních závodů v Libereckém kraji. Zadání pro studenty vznikala přímo ve firmách. Vzešla z toho, co podniky skutečně trápí a co následně ve svých provozech využijí.
„Nezaujatý pohled zvenčí nám může přinést cenné podněty. Potvrdilo se to ostatně i během našeho prvního setkání. V TechStarteru mohou studenti nejen vymýšlet nápady, ale také být u jejich uvedení do praxe,“ vysvětluje Libuše Benešová, HR manažerka společnosti DGS Druckguss Systeme.
„Lety praxe můžeme být zaslepení. Těší mě, že teď do naší firmy přijde mladá krev, najde jiný pohled a zpříjemní nám práci,“ přiznává Jakub Spáčil ze ZF Automotive Czech.
Podobné ohlasy zaznamenávají také zaměstnanci dalších místních firem, kterými jsou například liberecký Sigmaplast nebo Ontex CZ a Solar Monitor z Turnova. Oceňují především prohloubení spolupráce se školami. V některých oblastech by dokonce uvítali zapojení do tvorby školních tematických plánů tak, aby došlo k většímu souladu výuky s reálnými potřebami v praxi.
„K technice mě odmala vedl táta. Určitě v ní vidím svou budoucnost, a i proto chci pokračovat ve studiu na vysoké škole,“ má jasno Anna Plchová ze SPŠ Česká Lípa. „Začínal jsem s Merkurem a teď mě na škole baví oživovat stroje,“ přidává se její spolužák Ondřej Starý a společně s dalšími zapojenými studenty se shodují v tom, že se v technických oborech do budoucna vidí.
„Ze života vyplývá, že ty reálné výzvy techniky baví nejvíce. A na to my ve škole klademe velký důraz, aby naši studenti měli dostatek praktické výuky. Něco jako TechStarter tu určitě chybělo,“ pochvaluje si učitel Pavel Pátek z Průmyslovky Liberec.
Nedostatek inženýrů
Podobné projekty by navíc k technickým oborům mohly přitáhnout větší počet zájemců. Ačkoliv letošní čísla naznačují, že se situace zlepšuje a nejvíce studentů na Technické univerzitě v Liberci přibylo právě na Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a Fakultě strojní, počty stále dosahují pouze úrovně před šesti lety.
„Situace napříč republikou je v oboru obtížná a úspěšnost na technických školách není příliš vysoká. Inženýrů, kteří odcházejí do technické praxe, není tolik, kolik by jich bylo potřeba. Praxe po nás chce za celou republiku zhruba dvouapůlnásobek toho, kolik jsme schopni jako všechny univerzity vyprodukovat,“ vypočítal při začátku letošního akademického roku děkan Fakulty strojní Jaromír Moravec.
Univerzita navázala spolupráci s armádou, studenty čeká vojenský výcvik |
V reakci na poptávku připravuje nyní Technická univerzita v Liberci například mezioborové programy Systémové inženýrství a logistika nebo Udržitelné inženýrství.
Slova děkana potvrzuje také Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro rezort hospodářského a regionálního rozvoje. Rovněž podle něj je potřeba situaci nedostatku absolventů v oblasti průmyslu řešit. „Proto chceme podpořit studenty technických oborů a pomoci jim profesně růst už na škole tím, že je zapojíme do řešení reálných projektů firem z regionu,“ poznamenává Ulvr.
Prvního ročníku TechStarteru se účastní celkem sedmadvacet středoškoláků z šesti technicky zaměřených škol Libereckého kraje. Studentské týmy mají k dispozici mentory, vždy po jednom ze školy a z firmy. Ti s nimi po celou dobu trvání programu nápady a řešení konzultují. V každé z firem se pak na přelomu února a března příštího roku zadané projekty vyhodnotí a nejúspěšnější týmy získají finanční odměnu.