Pád betonu z domu na hocha zůstal bez trestu a zatím i bez odškodného

  8:16aktualizováno  8:16
Případ hocha, kterému v Liberci spadl na hlavu beton z balkonu domu, byl trestním soudem pravomocně odložen pro promlčení. Pokud bude rodina chtít oškodné po majiteli domu, podnikateli Alexandru Kendikovi, musí se obrátit na soud s žalobou o náhradu škody.

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Kendik byl obžalovaným v případu těžkého zranění hocha, kterému spadl na hlavu balkonový beton z jednoho z tisícovky bytů, které podnikatel v Liberci vlastní.

Nyní je pět let starý případ zastaven pro promlčení.

Pád betonu ze střechy

K neštěstí došlo 23. března roku 2007 ve čtvrti Františkov. Tehdy spadl dvanáctiletému hochovi během cesty do školy na hlavu kus betonu z balkonu v desátém patře. Podle tehdejšího vyjádření policie mohl beton vážit i víc než deset kilogramů. Alexandr Kendik čelil obžalobě od dubna 2008 a za ublížení na zdraví z nedbalosti mu hrozilo až dvouleté vězení.

"Na vině je nový trestní zákoník. Pan Kendik byl v době, co jsme měli případ znovu projednat, nemocný. A do doby, než uplynula v tomto případě tříletá promlčecí lhůta, se jej nepodařilo předvolat," vysvětlil soudce okresního soudu Pavel Pachner.

Pro rodinu těžce zraněného hocha z toho plyne jediné. Stát jí v rámci trestního řízení nepřiřkne odškodné. Bude si ho muset sama vybojovat v občanskoprávním sporu.

Právní zástupkyně rodiny požadovala 2,8 milionu korun i uhrazení nákladů na léčbu a soudní řízení.

"Můžu mít pocit nespravedlnosti, ale netroufám si říct, jestli soudce konal, nebo nekonal, nejsem právník," uvedl otec zraněného hocha. Jeho jméno redakce zná, ale s ohledem na zachování anonymity zraněného chlapce je záměrně neuvádí.

"Je to ale pro nás velmi nepříjemná zpráva a situace. Došlo totiž k těžkému úrazu s následky. Synovi, který bohudíky přežil, soud nepřiřkne odškodnění nebo náhradu, která by mu pomohla k nějakému zkvalitnění života," dodal otec.

Náhradu se bude snažit vymoci žalobou. "Majitel odpovídá za stav svého majetku a pokud tím, že neprovádí správnou údržbu nebo opravy, dojde k tomu, co se stalo, je za to odpovědný," je přesvědčen otec.

Podnikatel tvrdil, že do domu investoval

Vyjádření Alexandra Kendika se iDNES.cz ani po několika dnech nepodařilo sehnat. Nebral mobilní telefon a neodpověděl ani na SMS zprávu. Již dříve však u soudu uvedl, že dům v Jáchymovské ulici od města koupil ve špatném stavu a opravoval jej:

"Do domu jsme od té doby investovali šestnáct milionů, o zanedbané údržbě nemůže být řeč."

Soud zjišťoval, jestli se majitel o svůj dům řádně staral. Podle posudku obhajoby byl však panel balkonu při výrobě "ošizen" - chyběly mu koncové dráty, na kterých by se prý jinak beton zachytil.

Soudce libereckého soudu Pachner pak podnikatele v říjnu 2010 zprostil. Odvolací soud ale případ vrátil k dalšímu projednání.

Soudce za to nemůže, tvrdí kolegové

A tam nastal problém. Podle mluvčího soudu Lukáše Korpase nový trestní zákoník zužuje počet úkonů, které zastaví běh promlčecí doby a nastaví ji zase na začátek. Jedním z nich je odsuzující rozsudek. K tomu ale nedošlo.

"Aby se kauza v řízení promlčela, by se ale stávat nemělo," míní mluvčí. Ani podle předsedkyně libereckého soudu nejde o pochybení soudce.

"Promlčení nelze dávat za vinu soudci. Ten konal a jeho postup byl standardní," uvedla předsedkyně soudu Ivana Šoljaková.

Podle ní ležel spis dlouho na krajském soudě, na rozhodnutí včetně výslechů svědků pak zbývaly jen dva a půl měsíce. "Obávám se, že s novým trestním zákoníkem se budeme dostávat do podobných situací častěji. Zákon už neřeší, jestli se to dá stihnout, nebo ne."

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Problémy s podlahou i skrytý septik. Oprava muzea v Liberci se prodraží

Ředitel Jiří Křížek dohlíží na opravu Severočeského muzea

Rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci se rozhodně nedá označit za bezproblémovou. Termín dokončení se prodlužuje a...

Dopravní podnik přišel o dotace, za úvěr mu bude ručit Liberec

Do doby, než robotickou ruku vyvinou a schválí ji drážní úřad, bude muset...

Liberecký dopravní podnik už nemá peníze na investice. Kvůli korupční kauze přišel o dotace. Vyřešit to má úvěr, za...

Před 30 lety vyklidili Ještěd. Za legrácky s bombami šli učni do vězení

Kvůli výhrůžce bombou museli před 30 lety vyklidit i dnes již zbouraný obchodní...

Před třiceti lety ochromovaly Liberec výhrůžky bombovými atentáty. Z několika z nich usvědčili policisté čtyři kluky,...

Najdete na iDNES.cz