Hra o LSD má premiéru, herci kvůli ní skončili na policii

  15:51aktualizováno  15:51
Liberecké Malé divadlo uvede příští pátek premiéru hry Tomáše Dianišky LSDown. Ta je spjata s kontroverzní reklamou, kdy herci sprejovali motiv hry po zdech libereckých domů a zadržela je policie. Hra sama je volně inspirována životem amerického psychologa Timothy Learyho, který experimentoval s LSD.

Nelegální noční akci herecké trojice překazila policie. | foto: Roman Dobeš

Kvůli sprejování po zdech herci strávili noc na policejní služebně. Teď jim hrozí až rok vězení. Herci Divadla F. X. Kalby, což je jakási alternativní punková odnož liberecké hlavní scény, portrét hlavního hrdiny nové hry Timothy Learyho nasprejovali na tři domy v centru města.

Fotogalerie

I když si Tomáš Dianiška, Jakub Albrecht a Barbora Kubátová vybrali záměrně zchátralé a neobydlené budovy, policisté noční akci přerušili.

Zatím herci nebyli odsouzeni a ani ředitel Šaldova divadla Martin Otava z celé záležitosti nevyvodil žádný tvrdý postih (více čtěte zde). Věc teď leží na státním zastupitelství.

"Kontaktovali jsme majitele pomalovaných domů a s některými jsme se i finančně vyrovnali. Jeden si dokonce chtěl obrázek na domě nechat," vysvětlil autor nové hry Tomáš Dianiška.

I přes incident si hru pod křídla vzalo divadlo

Jde už o jeho čtvrtou hru. Zatímco předchozí projekty inscenovali herci skoro na vlastní pěst, tentokrát jde i přes průšvih se spreji o oficiální inscenaci pod hlavičkou Divadla F. X. Šaldy.

Thriller o muži, který zahlédl příliš mnoho. Tak zní podtitul hry, která je velmi volně inspirována životem amerického psychologa, spisovatele a především jedné z ikon drogové scény 60. a 70. let minulého století Timothy Learyho. Ten je především známý jako experimentátor s LSD.

Jen o drogy však ve hře v režii Braňo Holička nejde.

"Pokusili jsme se spíše nahlédnout do myšlení Learyho. Je to tedy jakýsi náš teoretický výklad toho, jak on asi mohl myslet. Není to jen o drogách, ale spíše o tom, co s tím souvisí, o věcech jako je poznání, náboženství a podobně," řekl režisér.

Námět přinesl herec Jakub Albrecht, jenž Learyho ztvárnil. V inscenaci se objeví také třeba postavy jako John Lennon nebo Mick Jagger, se kterými se Leary stýkal.

"Kuba je totiž starý hipísák a četl Learyho knížku Záblesky paměti," odhalil Dianiška, jak se k tématu dostal.

Nabízí se otázka, zda i samotní herci sáhli po nějaké droze, aby jejich emoce na jevišti byly co nejpravější. "Na druhém čtení jsem se zeptal, zda a jaké má kdo zkušenosti s nějakými drogami. Na zkouškách jsme však s ničím neexperimentovali," popsal s úsměvem Holiček.

Představení se odehrává skoro na prázdné scéně. Jedinou rekvizitou je klec. Ve hře je spousta postav, a tak někteří herci hrají i více rolí. Kromě zmíněných Dianišky, Albrechta a Kubátové se ve hře objeví ještě například Václav Helšus či Tomáš Váhala. Scénu a kostýmy navrhl Nikola Tempýr.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Kdo povede Liberec? Klub má zájem o Kozla, Skuhravého či Kučeru

UŽ JE ČAS. Kouč Dukly Luboš Kozel během duelu na hřišti Zlína

Uvolněnou pozici po slovenském trenérovi Zsoltu Hornyákovi, který po uplynulé sezoně skončil, by u prvoligových...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Další z rubriky

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Dopravu z Liberce na Jablonec zkomplikovala nehoda motorkáře

Na silnici mezi Kotvrdovicemi a Lipovcem na Blanensku zemřel motorkář, který se...

Nehoda motocyklisty zkomplikovala dopravu na čtyřproudé silnici I/14 z Liberce na Jablonec nad Nisou. Řidič motocyklu i...

Vlastní kalendář i jazyk. Galerie odhaluje, co se dělo v zámečku

Výstava připomíná výhradně pánský spolek Schlaraffia.

Aktuální výstava za zdmi jablonecké Městské Galerie My potrvá od Brachmondu do poloviny Herbstmondu. Pokud z předchozí...

Advantage Consulting, s.r.o.
LEAN SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz