Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Pokud se zastaví práce na přehradě, hrozí Liberci záplavy, varuje primátor

  13:34
Práce na liberecké přehradě by mohly zpomalit, v krajní situaci se úplně zastavit. Byl by to důsledek nedostatku financí, o které Povodí Labe, které rekonstrukci provádí, přišlo. Evropská komise totiž rozhodla o vyřazení harcovské přehrady z dotačního plánu Národní program obnovy, který rekonstrukci zaštiťoval.

Kromě liberecké přehrady i vodní dílo Orlík nebo přehrady na povodí Ohře. To jsou některé z dalších staveb, které se Evropská komise rozhodla vyřadit ze svého dotačního programu Národního plánu obnovy.

Kvůli nedostatku financí tak stavbám hrozí prodloužení prací, v nejhorším případě i zastavení výstavby. V případě liberecké přehrady jde o krajní variantu, jak řekl generální ředitel státního podniku Povodí Labe Marián Šebesta.

„S financováním je problém. Podstatnou část peněz zajišťuje ministerstvo zemědělství. Liberecká přehrada byla uvedena do seznamu, který měl být financovaný z Národního programu obnovy. Odtamtud byla ale vyřazena, Povodí Labe muselo peníze vrátit a v tuto chvíli nemáme zdroj financování,“ doplnil Šebesta.

Přesný důvod vyřazení liberecké přehrady zatím není známý, podle ředitelky odboru vodohospodářské politiky a protipovodňových opatření ministerstva zemědělství Aleny Binhackové ale jde o termín.

„Liberecká přehrada má být podle plánu dokončená příští rok. Evropská komise ji ale zařadila tak, že má být hotová už letos. Sice se uvažuje o prodloužení, přehrada ale už je de facto vyřazená,“ popsala Binhacková.

Oprava liberecké přehrady může kvůli nedostatku peněz skončit předčasně

Rozhodnutí o dalším financování prací musí padnout v řádu měsíců. „Obnovení financování tak hledáme v prostředcích ministerstva zemědělství, zatím ale stavbu budeme platit z vlastní kapsy. Jako státní podnik máme omezené zdroje a mohli bychom se dostat do červených čísel,“ přiblížil problém financí Šebesta.

Případné výdaje za letošní rok by se pohybovaly v řádech desítek milionů korun. Práce budou zatím pokračovat tak, jak jsou nasmlouvány. „Podle vývoje situace je budeme buď brzdit, nebo pokračovat podle plánu,“ řekl Šebesta.

Liberec na práce nepřispěje

Město Liberec navíc není schopné na stavební práce přispět. „Máme připravené vlastní projekty na okolí přehrady,“ odůvodnil situaci primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Současný stav přehrady navíc nesplňuje protipovodňová opatření. „Je vybouraná spousta technologií z hráze. Pokud by přišla přívalová voda jako v červenci 2021, v tu chvíli nám to vyplaví Soukenné náměstí, Papírák a celé spodní centrum. Z hlediska povodňové ochrany je tak nepřípustné to zastavit,“ dodal Zámečník.

Samotné práce na přehradě zatím pokračují. „Je to velmi významná stavba, hráz se opravuje po 120 letech. Jde hlavně o obnovení dožitých konstrukcí, ale i o zvýšení bezpečnosti. Dnešní požadavky jsou vyšší, proto byla celá hráz posouzena na takzvanou desetitisíciletou vodu,“ dodal Šebesta.

Ten zároveň doufá, že se podaří obnovit i prostor v nádrži, odtěžit sedimenty a opravit zeď, která slouží obyvatelům Liberci jako vycházková trasa. Při prvotním odhadu odtěžených sedimentů ze dna přehrady se počítalo s 30 tisíci metry krychlovými, po samotném vypuštění ale muselo být číslo upraveno na 50 tisíc.

Hráz liberecké přehrady bude dva roky zavřená, chodci musí jít oklikou

O omezení prací informovalo vedení Liberce veřejnost ve středu 8. června na tiskové konferenci po schůzi rady města. Rekonstrukce liberecké harcovské přehrady odstartovala už v loňském roce, a to pod vedením společnosti Povodí Labe.

Už během března došlo kvůli bezpečnosti k úplnému uzavření hráze, a to hlavně kvůli samotnému rozsahu a náročnosti prováděné opravy. V rámci projektu se měla opravit hráz, zdi podél cesty a bagrovat nánosy bahna ze dna.

Cílem oprav je zajistit větší bezpečnost přehrady během povodní a současně navýšit retenční objem nádrže a zlepšit podmínky pro ochranu města před povodněmi.

  • Nejčtenější

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

Na Liberecku boural nový prototyp Škody, maskovaný vůz skončil na střeše

Při čelním střetu dvou osobních aut v Bílém Kostele na Liberecku zemřel dnes dopoledne řidič, který předjížděl nákladní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při požáru penzionu v Tanvaldu se zranili čtyři lidé, škoda dosáhla 10 milionů

Škodu za deset milionů korun způsobil podle odhadu hasičů dnešní požár rekonstruovaného penzionu v Tanvaldu na...

Výhledy za pot. Nejtěžší výstup je na Ralsko a Bezděz, Frýdlant zdolá každý

Mezi dlouhodobě nejnavštěvovanější hrady v Libereckém kraji patří Trosky a Bezděz. Ten se řadí také k těm nejhůře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vášeň se mu stala osudnou, muzeum připomíná slavného fotografa a horolezce

Premium Zahynul s dalšími horolezci při zemětřesení na úpatí hory Huascarán v Peru. Turnovské muzeum připomíná slavného...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Hejtman Půta otočil, Starosty povede i do dalších krajských voleb

Třikrát a dost. To v roce 2020 řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta s tím, že už se o znovuzvolení v dalších...

Na Liberecku boural nový prototyp Škody, maskovaný vůz skončil na střeše

Při čelním střetu dvou osobních aut v Bílém Kostele na Liberecku zemřel dnes dopoledne řidič, který předjížděl nákladní...

Baroko rozezní liberecké divadlo, Adam s Evou oslaví nedokonalého člověka

Operní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci vstupuje do nové sezony nazvané Zrození titulem Josefa Myslivečka Adam a...

Žádná strohá přednáška. Divadlo vězňům ukázalo, jak si udržet peníze

Peníze nerostou na stromech. Uvědomit si to měli odsouzení, kteří si odpykávají svůj trest ve Věznici Rýnovice v...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...