Pravěký liják či tyranosaurus v pohybu. Liberecký Dinopark otevírá

  18:40aktualizováno  18:40
V Liberci se ve středu otevírá první Dinopark na severu Čech. Milovníky prehistorického věku potěší, že Dinopark, situovaný v obchodním centru Plaza, je ze všech čtyř v zemi nejmodernější. Tvůrci v něm použili nejlepší dostupné technologie, zastřešení navíc umožní celoroční provoz.

Expozice Dinoparku v Liberci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Během procházky druhohorní džunglí se tak na návštěvníky spustí liják z inscenované bouřky. Děti, ale i rodiče, si mohou rozpohybovat hydraulikou řízenou kostru Tyrannosaura rexe a díky instalované kameře uvidí svět jeho očima. Mohou si také zkusit se vyhnout laserovým paprskům během lovu pravěkého ještěra.

Dinopark v Liberci

Trasa začíná symbolicky v otočném tubusu, kde lidé prožijí simulovaný velký třesk a pak projdou jednotlivá údobí pravěku s typickými zvířaty.

Celkem je v libereckém dinoparku sedmdesát modelů ve třiceti scénách. Jsou propracované do nejmenších detailů, část z nich ovládá hydraulika. A všechny doprovází zvukové efekty.

Vstupenka bude ve všední dny stát 130 korun pro dospělé a 80 pro děti, o víkendech zaplatí dospělí 150 korun a děti 100 korun. Děti do tří let neplatí.

Návštěvníky ale především čeká na sedmdesát pravěkých zvířat ve třiceti do nejmenších podrobností propracovaných a nazvučených scénách. V potemnělých prostorách království dinosaurů dodává náležitou atmosféru speciální osvětlení. Jednotlivé expozice doplňují ploché obrazovky s animací chůze zvířat.

"Bylo to hodně drahé, dal nám opravdu hodně práce, ale myslím, že se nám to povedlo. Předpokládáme, že za novým libereckým Dinoparkem budou lidé jezdit z velké dálky. Na severu Čech nic podobného není. Máme vysledováno, že dojezdová vzdálenost našich návštěvníků je sto kilometrů," předjímá Jiří Machálek ze společnosti West Media, která Dinoparky provozuje.

Ve spodním patře najdou návštěvníci základní druhy pravěkých zvířat podle jednotlivých časových údobí. Do dalšího podlaží pak projdou kmenem obřího stromu a otevře se jim prostor, kde na ně - kromě dalších modelů - čeká celá řada atrakcí včetně 4D kina.

Stezka pro odvážné děti

Patrně dětmi nejoblíbenější bude 120 metrů dlouhá dobrodružná stezka. Děti ji musejí projít samy. Čeká je cesta po visutém mostě, nad vodou, úzkým tunelem ve skále i pod nohama obrovitého Iguanodona.

Nejde jen o zábavní park, jeho tvůrci kladou důraz i na vzdělávání a počítají s tím, že se stane rovněž cílem školních výprav. Expozici totiž doplňují dílem skutečné nálezy částí dinosaurů nebo lebek prvních hominidů.

Pocházejí se sbírek paleontologického oddělení Západočeského muzea v Plzni. Návštěvníci najdou na výstavě pravý kel mamuta, fragment zubu tyrannosaura nebo zkamenělinu stromatolit, starou 1,2 miliardy let.

Fotogalerie

"Získat tyto exponáty není jednoduché, ale my pro ně máme dobré využití, muzea s námi rády spolupracují, protože k nám chodí mnohem víc návštěvníků a každý, kdo se zabývá vědou, je rád, když jeho nálezy vidí spousta lidí," doplnil Machálek.

Návštěvníků Plazy přibude

Koncept ochranné známky Dinopark je ryze český, první vznikl před deseti lety v Plzni. Z tamní manufaktury také vycházejí jednotliví ještěři. Přestože měli majitelé řadu nabídek na výrobu i pro svět, vždy odmítli.

"Výrobu ani tak nestíháme, nemáme proto důvod naše výrobky nabízet na trhu někomu jinému," zmínil Machálek. Velký model firma vyrábí až čtyři měsíce. Roli hraje i to, jestli dinosaurem pohybuje hydraulika.

Dinopark je doslova požehnáním pro doposud poloprázdnou Plazu. "Očekáváme, že to přiláká víc návštěvníků, hlavně rodiny s dětmi. Budeme se snažit dělat veškeré marketingové aktivity společně s Dinoparkem a lidem zpříjemnit pobyt. Na jaře také otevřeme na střeše další kavárnu s krásným výhledem na město. A obrovským dinosaurem," řekla manažerka Nancy Haisová.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Dluhy a nevyužité areály jsou pod Ještědem i deset let po MS v lyžování

"Nešlo o tak vážnou věc, abychom museli vracet státu vracet dotaci v úplné...

Prchavá sportovní prestiž, ale i nevyužité moderní areály, desetimilionové dluhy a trpké soudní tahanice. Liberec deset...

Konec šedých krabic, Jablonec chce najít městského architekta

Z pláště věže zmizely ohyzdné fleky od opadané omítky.

Nové vedení jablonecké radnice nechce další nevzhlednou šedou krabici uprostřed města. Politici touží najít městského...

Najdete na iDNES.cz