Odpad na Frýdlantsku hoří už potřetí. Lidi straší další plný sklad

  14:03aktualizováno  14:03
Bezohledný byznys s německými odpady už potřetí zamořil Frýdlantsko jedovatým kouřem. Od pátečního odpoledne hoří v Arnolticích odpady, uskladněné v bývalém seníku. Bylo jich tam 2 500 až 3 000 tun a stejně jako v předchozích případech je někdo zapálil.

Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Šlo o balíky s textilem, ale i s botami nebo plasty. Do Arnoltic je před lety navezla firma Nisa Recykling. V Arnolticích se ukrývá ještě jedna obrovská skládka německých odpadů. Leží jen pár set metrů od  haly, jež vzplála v pátek.

Podobné požáry už hasiče v okolí zaměstnávaly dříve. V roce 2007 se škvařily německé odpady v Dolní Řasnici. O dva roky později bojovali hasiči tři dny s požárem odpadů v Černousích.

"Nemůžeme hořící odpady hasit, protože vedle je potůček. Teče do rybníka a pak dál do Smědé a do Polska," řekl v sobotu dopoledne řídící důstojník zasahujících hasičů Petr Štajnc. "Pěnové smáčedlo, které se při podobných požárech používá, by se dostalo do rybníka a pomřely by v něm ryby. Do potůčku by pronikly i škodliviny ze spálených balíků s odpadem," vysvětluje.

Požár se rozzuřil v pátek před čtvrtou hodinou odpoledne a podle Štajnce skončí pravděpodobně v neděli okolo poledne (více o požáru čtěte zde). Frýdlant jako správní středisko požárem postižené oblasti varoval před nebezpečnými škodlivinami v ovzduší nejen obyvatele Arnoltic, Pertoltic, Andělky, Habartic a dalších českých obcí, ale i polský Zavidov, kde žije zhruba pět tisíc lidí. Dostali doporučení, aby zbytečně nevycházeli ven a nevětrali. V sobotu dopoledne však u Habartic lidé dokonce rekreačně běhali a jezdili na kole - požár nepožár.

Extrémně vysoké teploty při spalování odpadu jsou však k ovzduší Arnolticích a okolních obcích šetrnější, než kdyby balíky hořely za nižších teplot a více by se z nich kouřilo. Díky dobrým rozptylovým podmínkách stoupal v sobotu kouř vysoko k nebi a jihovýchodní vítr ho hnal do Polska. "V jednu chvíli ale byly dolní Habartice hodně zamořené," poznamenal Štajnc.

Hasiči měli k ruce tatrovku s ramenem, zakončeným bagrovou lžící. Rozbíjela kovovou halu a rozhrabovala balíky s odpady, aby se k nim dostal vzduch a rychleji vyhořely. Požár sledovaly z několika desítek metrů hloučky místních lidí. "Bydlím kousek odtud. V pátek jsem přijel z práce a za dvacet minut jsem už volal hasičům, že hoří. Než jsem položil telefon, propadla se střecha," prozradil jeden z arnoltických starousedlíků. Jeho známý dodal: "O těch hadrech, navezených z Německa, se ví už spoustu let. A nikdo s nimi nic neudělal. V tomhle státě je úplně stejný bordel, jako byl v téhle ocelové kůlně. Než tedy shořela."

Příčinu požáru vyšetřují policisté. Podle všeho však odpady zapálil zatím neznámý žhář a polil je pravděpodobně benzinem. Když dorazili hasiči, tak šedesát metrů dlouhá a dvacet metrů široká hala hořela po celé ploše. Balíky v ní sahaly do výšky pět až šest metrů. Do sobotního poledne z nich plameny ukrojily zhruba čtyři metry.

Firma Nisa Recykling patřila dvě podnikatelům, ti ji však prodali muži z Moldavska. "Kvůli odpadům v Arnolticích jsme podali trestní oznámení, policisté ho však odložili," konstatovala Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí v Liberci.

Na skládky odpadu dovezeného na Frýdlantsko z Německa upozornili lidé už v roce 2005. Inspektoři objevili na několika místech tisíce tun textilu a plastu. Nacházely se v soukromých skladech nebo v bývalých zemědělských areálech. Poslední velká skládka německých odpadů tiká jako časovaná bomba právě v Arnolticích. V bývalém teletníku leží v halách a také před nimi zhruba 5 000 tun plastů a dalšího domácího odpadu. Lidé i hasiči se bojí, že skončí rovněž v plamenech. Bývalý teletník navíc sousedí s uhelnými sklady.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Záchranka chce opustit centrum Liberce, přestěhovat se má k pivovaru

Největší problém současných sanitek krajské záchranné služby je s podvozkem....

Už od roku 2003 se krajská záchranka snaží dostat pryč z vily na Husově ulici v Liberci. Základna je tu v havarijních...

Řidiči tu umírali, teď se nebezpečná křižovatka promění za 400 milionů

Vizualizace podoby nové křižovatky

Na podzim začne přestavba nebezpečné křižovatky Rádelský Mlýn. Propojuje čtyřproudý tah mezi Libercem a Turnovem se...

Horský záchranář nesouhlasí s trestem za způsobenou smrt lyžaře, dovolá se

Ilustrační snímek

K Nejvyššímu soudu se chce dovolat záchranář, se kterým se před dvěma lety srazil lyžař na sjezdovce na Ještědu. Muž...

Najdete na iDNES.cz