Podnikatelé za shořelé odpady dostali miliony, teď mlčí

  15:08aktualizováno  15:08
Zisky severočeských podnikatelů z obchodů s německým odpady odhadují odborníci na miliony korun. Jenže jejich bohatnutí bylo na úkor zdraví zdejších obyvatel. Z odpadů, které v pátek někdo zapálil, se valí jedovaté zplodiny. A moldavský majitel firmy, která textil v Arnolticích uskladnila, nereaguje.

Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V Česku stojí uložení tuny textilu a dalšího domovního odpadu na skládce přes tisíc korun, v Německu vychází na mnohem víc. Čeští podnikatelé si nechali za převzetí odpadů dobře zaplatit, ale starý textil, plasty nebo boty jen uskladnili a nic s nimi nedělali.

Na Frýdlantsku skončilo okolo deseti tisíc tun německých odpadů. A zůstává jich tam ještě nejméně pět tisíc tun. V Arnolticích ale někdo bývalý seník, ve kterém bylo uskladněno 2500 až 3000 tun textilu a plastů, v pátek zapálil.

"Dovoz odpadů na Frýdlantsko a jejich požáry dokládají, že ten, kdo škodí, je na tom v naší zemi lépe než poškozený," řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Většina odpadů se váže ke společnosti Nisa Recykling a její jméno se objevuje rovněž v souvislosti s obrovským víkendovým požárem v Arnolticích. "Firmě Nisa Recykling patřily pravděpodobně odpady, které od pátku až do pondělí hořely v bývalém seníku," uvedla starostka Bulovky Romana Šidlová.

"Pozemek pod zničenou budovou vlastní podnikatel Marek Lacika. Nevíme ale ještě přesně, kdo je majitelem bývalého seníku, zničeného požárem," doplnila starostka.

Nový majitel dělá "mrtvého brouka"

Nisa Recykling patřila od června 2006 do července 2010 Lacikovi a v tomto období dostala kvůli protizákonnému nakládání s odpady pokuty dohromady za 1,3 milionu korun. "Nezaplatila je však," konstatovala Danuše Hráská z České inspekce životního prostředí.

V červenci 2010 převedl Lacika společnost Nisa Recykling na moldavského občana Ivana Barbesca.

"Barbescu s námi vůbec nekomunikuje, všechny naše výzvy padají do datových schránek," dodala Hráská. Lacika dál podniká v Uhelných skladech v Raspenavě. Obchodní rejstřík ho uvádí jako jednatele. Lacika nechtěl o odpadech na Frýdlantsku a o firmě Nisa Recykling mluvit. "Nemám zájem se vyjadřovat," řekl MF DNES.

Hasiči ochlazovali vodou okolí haly, aby plameny nepřeskočily na keře a stromy.
Při požáru se propadla střecha hořící haly. (10. listopadu 2012)
Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku.
Hasiči u požáru skladu v Arnolticích na Frýdlantsku.

Nisa Recykling skladovala v rozporu se zákonem německé odpady v Černousích. "Bylo jich tam zhruba pět set tun," poznamenala Hráská. Odpady v Černousích v roce 2009 někdo zapálil - stejně jako nyní v Arnolticích. Toxický požár textilu a plastů likvidovali hasiči v Černousích tři dny. Část spálených odpadů převezla Nisa Recykling do Arnoltic a zbytky zanechala v Černousích.

Víkendový požár v Arnolticích bude mít dozvuky ještě řadu dní. "Spáleniště nepřetržitě hlídají naši dobrovolní hasiči. Zajistili jsme ho tak, aby tam nikdo nevlezl," prohlásila starostka Šidlová. "V bývalém seníku jsou podzemní šachty a kdyby do nich někdo spadl, nikdo by ho nemusel najít."

Ruiny bývalého seníku obsahují mnoho traverz a obec se obává nájezdů sběračů kovů. "Až zjistíme, kdo je majitelem bývalého seníku, vyzveme ho, ať do deseti dnů uklidí pozůstatky po seníku i po odpadech," řekla Šidlová.

Právě toxický prach ze spáleniště ohrožuje nejvíce zdraví obyvatel Arnoltic a okolních obcí. V Arnolticích navíc leží ještě přes pět tisíc tun německého odpadu.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Soud potvrdil bezdomovci 28 let vězení za dvě výjimečně brutální vraždy

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Třiadvacetiletý bezdomovec František Havel z České Lípy stráví za mřížemi 28 let za dvě vraždy lidí bez domova. Z...

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Technolog / konstruktér - Praha, 35-40 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz