V Liberci hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského

  15:44aktualizováno  15:44
V Liberci v neděli dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví, lokalizovat se ho ale podařilo během několika minut.

V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. | foto: HZS Libereckého kraje

Rychlost hrála u zásahu velkou roli, po dřevěných konstrukcích by se požár snadno šířil a hrozilo by zřícení celé věže, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Příčiny požáru ani výši škod zatím hasiči neznají.

„Co bylo příčinou požáru, zatím nevíme, nicméně pracujeme i s tou verzí, že ho mohl iniciovat zásah bleskem v předchozích dnech,“ řekla krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Výši způsobené škody policie zjišťuje.

Kostel v Ruprechticích patří k cenným sakrálním památkám Liberce a je dominantou čtvrti. Je dílem významných severočeských architektů Maxe Kühna a Heinricha Fanty. 

Základní kámen slavnostně položili 20. června 1909, v září o rok později ho pak vysvětili. Při jihovýchodním nároží stavby vyniká 47 metrů vysoká věž, v níž visí jeden z původních zvonů. Označený je jménem kateřinského továrníka Josefa Salomona, který se na stavbě pseudogotického kostela finančně podílel.

Na místo vyjelo pět jednotek hasičů

Požár věže byl podle Štrauchové na operační středisko ohlášen těsně před jedenáctou hodinou dopolední a přišlo se na něj jen náhodou. „Uvažujeme o tom, že bychom tu věž nějak zpřístupnili, tedy výhled z ní, tak se tam šli chlapi podívat a zjistili, že hoří. Byla to taková boží pomoc,“ řekl administrátor Římskokatolické farnosti Liberec - Ruprechtice Jeroným Jurka. Zjistili, že z věžní konstrukce padají žhavé uhlíky.

Na místo vyjelo pět jednotek. „Hasiči se připravili na hašení vnější i vnitřní cestou,“ řekla Štrauchová. Zatímco část hasičů připravovala výškovou techniku, druhá skupina vyrazila nejprve po dřevěném točitém schodišti a pak po dřevěných žebřících v dýchacích přístrojích nahoru.

„Nahoře již byla plamenným hořením zasažená část trámoví a prken o ploše zhruba dvou metrů čtverečních,“ doplnila mluvčí hasičů. Požár se podařilo během několika minut lokalizovat. Po uhašení ještě místo zkontrolovali termokamerou a dohašovali skrytá ohniska. 

Podle statika bezprostřední nebezpečí nestability a zřícení věže nehrozí. Trámový kříž bude ale třeba co nejdříve zpevnit. „Kostel samotný nijak zasažený není, jen ta věž. Činnost kostela požár neomezil,“ dodal administrátor farnosti.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Spartu čeká Trabzonspor, Jablonec může jít na Wolverhampton

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh se pere o míč v utkání 2. předkola Evropské...

Prvním soupeřem sparťanských fotbalistů v kvalifikaci o Evropskou ligy je Trabzonspor. Rozhodl o tom los 3. předkola v...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Šéfe, beru si volno. Na ligu. Nevšední příběh debutu projektanta Váni

Martin Hašek ze Sparty (vpravo) a Jiří Váňa z Jablonce se přetlačují v souboji...

Když vešel do moderní kabiny na Letné a na lavičce uviděl nažehlený zelený dres s dvanáctkou a svým jménem, musel si...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Další z rubriky

Faust Jizerských hor je poprvé v češtině, knihu namluvil Miloň Čepelka

Knihu přeložila Christa Petrásková, měla s ní těžkou práci.

Když vyšla v roce 1943 kniha Doktor Kittel, její autor Gustav Leutelt měl před sebou už jen tři roky života v milovaném...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Liberecká revoluce v parkování se nekoná, pro auta není dost místa

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Revoluce v parkování na sídlištích, chystaná Libercem, skončila dříve, než začala. Spočívala v zavedení placených...

Najdete na iDNES.cz