Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Víkendové povodně napáchaly v Libereckém kraji škodu za 160 milionů

  14:58
Škody po víkendové velké vodě na severu Čech sečetl Liberecký kraj na zhruba 162 milionů korun. Desítky milionů hlásí Liberec, kolem třinácti milionů Zákupy, kde jsou poškozené silnice, chodníky nebo mosty.
Velká voda v České Lípě-Dobranově  (18. července 2021)

Velká voda v České Lípě-Dobranově (18. července 2021) | foto: Gabriela Volná Garbová, MF DNES

V jedněch z nejpostiženějších obcích, tedy v Dobranově a Písečné u České Lípy, byly vyčísleny škody na více než tři miliony korun, a to na soukromém majetku.

„Na některých domech vznikla škoda až 250 tisíc. To může být velký problém, zvlášť když se jedná o starší lidi,“ sdělila starostka České Lípy Jitka Volfová. 

Na poslední červencový týden proto plánuje svolat mimořádné jednání rady města, kde se bude jednat o mimořádných darech postiženým domácnostem. 

Hodně voda řádila v Dobranově, kde poškodila devatenáct domů. V Písečné jde o dva domy, ty jsou ale podle Volfové v hodně špatném stavu.

„Postiženo bylo hlavně vnitřní vybavení, statiku porušenou nemají,“ dodala starostka. Podle ní přišla voda tak rychle, že lidé nestihli vybavení domů zachránit. 

Povodně zaplavily i další obce na Českolipsku, kde způsobily několikamilionové škody. „Zasaženy byly Velenice, Kunratice u Cvikova, Sloup v Čechách, Nový Bor. Zaplaveny byly hlavně rodinné domy, naštěstí v ne úplně masivním rozsahu,“ sdělil náměstek hejtmana Jan Sviták.

Silnice potřebují opravit

Například v Zákupech se podle něj předpokládalo, že bude vyplaveno padesát domů, nakonec jich bylo pět. „Jednalo se o čistou vodu, takže ty škody nebyly tak hrozivé,“ dodal. 

Na několika místech v kraji povodeň poničila také krajské silnice. Škody nejsou podle náměstka malé, ale poškození není v plošném rozsahu.

„Vesměs se jedná o propustky, zaplavené příkopy, poškozené opěrné zdi. Nebyly to ale žádné velké katastrofy,“ upřesnil Sviták. „Na to, jak to vypadalo hrozivě v nočních hodinách, nebyly dopady tak velké,“ shrnul náměstek. 

Velká voda způsobená přívalovými dešti se Libereckým krajem prohnala o minulém víkendu. Vyvrcholila během noci ze soboty na neděli. 

Přívalové deště nejprve způsobily komplikace v Liberci, kde musely být v sobotu odpoledne některé ulice uzavřeny kvůli lagunám. Náprava škod bude stát desítky miliony korun. Velká voda poškodila část infrastruktury města, především komunikace a dešťovou kanalizaci. 

Mimořádná rána pro napjatý rozpočet

Nejvážnější je situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova.

„Pro rozpočet města to představuje mimořádnou zátěž. Proto jsem požádal o pomoc ministry Havlíčka a Dostálovou, aby stát pomohl a přispěl nám na opravu infrastruktury. Konkrétně potřebujeme alespoň 70 milionů,“ sdělil primátor města Jaroslav Zámečník. 

Podle něj navíc průzkum na místě prokázal, že k přetížení kanalizací došlo i tím, že na ni své septiky načerno připojili někteří majitelé okolních nemovitostí, aby se vyhnuli platbám za jejich vyvážení. 

Mimořádný týden zažili i hasiči. V úterý a středu vyjížděli kvůli silnému větru k vyvráceným stromům a strženým střechám. O víkendu je pak čekalo odčerpávání vody z domů a silnic nebo evakuace táborů i částí vesnic. Celkem za celý minulý týden evidují více než 450 zásahů.

18. července 2021

  • Nejčtenější

Silnice Českým rájem získává jasnější obrysy, část místních je proti stavbě

Nejméně čtyřicet let se o tom mluví a pětadvacet let projektuje. Nyní je jisté, že rychlostní silnice, která propojí Turnov s Jičínem a napojí se na dálnici u Úlibic, povede na hranici Českého ráje a...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Nikdo není zraněný, lidem z okolních domů se doporučilo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Uzavírka komplikuje provoz liberecké nemocnice, vedení o ní prý nevědělo

Provoz Krajské nemocnice Liberec (KNL) i stavbu Centra urgentní medicíny (CUM) za necelé čtyři miliardy korun výrazně komplikuje uzavírka Husovy ulice. Město nemocnici přitom podle slov KNL o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Jsem na něj hrdá!“ Vězni převzali výuční listy před zraky pyšných rodin

Premium

Jen co si osmnáctiletý syn Františka Hrušky převzal svůj výuční list, zamířil do věznice ve Stráži pod Ralskem. Chtěl být u toho, kdy se slavnostního ocenění za svědomité studium dočká i jeho...

Čtyřletý chlapec se odpoutal z dětské sedačky, vběhl pod projíždějící auto

Teprve čtyřletý chlapec se v autě na Semilsku odpoutal z dětské sedačky a vyběhl na silnici, kde ho srazilo auto. Záchranářský vrtulník ho následně transportoval do nemocnice.

Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany

Liberecký magistrát chce zjistit, co trápí místní obyvatele. Oslovil proto společnost STEM/MARK, která ve městě provede sociologický průzkum za více než půl milionu korun.

Svijanský pivovar slaví výročí, nadělil si speciální ležák i stáčecí linku

Pivovar Svijany oslaví 460. výročí svého založení novým ležákem, který bude k dostání jen letos. Jako dárek si také nadělí linku na stáčení piva do sudů.

Proč Baník? Po šesti letech v Liberci potřebuje Fukala zkusit něco nového

Přiznává, že se mu z Liberce odcházelo těžce. Ostatně fotbalista Michal Fukala byl v tamějším Slovanu šest sezon. „Už jsem to tam měl jako druhou rodinu, druhý domov,“ řekl třiadvacetiletý pravý...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...